Dzień Dawcy Szpiku w Lublinie

Data dodania: 04 styczeń 2013

W Polsce co godzinę, stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Im więcej potencjalnych dawców tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego. Dlatego Fundacja DKMS Polska wraz z organizatorami lokalnymi przeprowadza „Dzień Dawcy Szpiku w Lublinie”, podczas których zdrowe osoby mogą dokonać rejestracji i tym samym powiększyć bazę potencjalnych dawców. W Polsce zarejestrowanych jest 380 000 potencjalnych dawców z czego 270 000 to dawcy zarejestrowani w Fundacji DKMS Polska. W przeciągu trzech lat działalności Fundacji DKMS Polska, aż 331 osoby oddało swoje komórki macierzyste dając tym samym nadzieję na nowe życie osobom chorym na białaczkę i inne schorzenia układu krwiotwórczego.
Tegoroczna akcja jest organizowana wspólnie z Sylwestrem Wronowskim, który 2 lata temu otrzymał szansę na życie od niespokrewnionego dawcy. Dziś sam pomaga i apeluje: „Bycie bohaterem nie jest dla wybrańców. Bohaterem może być każdy z WAS. Wystarczy podjąć dezycję i zarejestrować się jako potencjalny dawca. WAS to nie boli, nie kosztuje, niczym nie grozi – dla KOGOŚ może być jedynym ratunkiem. Teraz będziecie się zastanawiać, a może właśnie teraz KTOŚ czeka na WASZ krok. Gdyby kiedyś KTOŚ nie doszedł do podobnych wniosków i nie zrobił tego prostego kroku, nigdy nie przeczytalibyście tych słów. Nie czekajcie, aż dotknie to WAS osobiście. Nie odwracajcie się od problemu kiedy jest daleko. Małe poświęcenie z WASZEJ strony, równa się być albo nie być drugiej OSOBY. Nie odbierajcie IM tej nadziei.”
Rejestracja jako potencjalny dawca jest bardzo poważną decyzją. W przypadku, gdy okaże się, że któraś
z zarejestrowanych osób jest czyimś genetycznym bliźniakiem, daje tej osobie nadzieję na nowe życie. Jeżeli wtedy zrezygnuje, to odbiera komuś tę nadzieję.
Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:
Data: 9 stycznia 2013r.,
Godziny: 12.00 – 18.00
Miejsce: Wydział Ekonomiczny UMCS
Adres: Pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5, Lublin

Istnieją dwa sposoby pobierania komórek macierzystych bądź szpiku do przeszczepienia.
I. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej – w Polsce stosowane w ok. 80% pobrań do przeszczepów
• Dawca otrzymuje przez okres 5 dni wytwarzaną w organizmie substancję zbliżoną do hormonów (czynnik wzrostu). Lek ten pobudza produkcję komórek macierzystych w szpiku kostnym, które specjalną metodą można następnie pobrać bezpośrednio z krwi.
• Metoda ta znana jest na świecie od 1998 roku. Według obecnego stanu badań ryzyko wystąpienia odległych w czasie efektów ubocznych jest nieznane.
• Podczas zażywania leku wystąpić mogą grypopodobne symptomy.
• Zabieg pobrania komórek z krwi obwodowej trwa około 3-4 godzin.

II. Pobranie szpiku kostnego
• Szpik pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy). Od znajdującego się pod narkozą dawcy pobiera ok. 5% szpiku kostnego i podaje pacjentowi.
• Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni.
• Po pobraniu szpiku dawca może przez kilka dni odczuwać lokalny ból, podobny jak przy stłuczeniach.
• Szpik kostny dawcy ulega kompletnej regeneracji w przeciągu 2 tygodni.

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypłenieniu formularza oraz pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranego wymazu zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
Więcej informacji: , tel.: (22) 331 01 47, email: fundacja@dkms.pl, www.dkms.pl

designed by know-line.pl