[b]Już w najbliższą niedzielę, 25 października, w Tarasach Zamkowych odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku. Przy specjalnie zorganizowanym stoisku na poziomie -2 każdy chętny będzie mógł zarejestrować się w bazie DKMS i być może podarować komuś szansę na nowe życie![/b]
Wydarzenie organizowane jest pod opieką Fundacji DKMS. Wolontariuszy, wyposażonych w identyfikatory i ulotki informujące o akcji, będzie można spotkać na terenie całego centrum handlowego.
W Polsce, co godzinę, komuś przekazywana jest diagnoza: białaczka. Na świecie, co 35 sekund, ktoś dowiaduje się, że ma raka krwi. Każdego roku daje to alarmującą liczbę ponad 917.000 osób. Według światowych danych na raka krwi umiera więcej dzieci niż na jakąkolwiek inną chorobę. Bardzo często jedynym lekarstwem dla tych chorych jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku od zdrowego, niespokrewnionego dawcy.
– Tylko w Polsce do przeszczepienia jest kwalifikowanych ponad 5.000 chorych rocznie. Niestety, pomimo zarejestrowanych ponad 750.000 dawców w bazie Fundacji DKMS Polska, co piąty chory pozostaje bez pomocy, ponieważ brak jest dla niego zgodnego genetycznie dawcy. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby dalej powiększać bazę potencjalnych dawców oraz budować świadomość wśród przyszłych pokoleń Polaków. Już 2.422 dawców z bazy Fundacji DKMS Polska podzieliło się cząstką siebie i podarowało tym samym szansę na nowe życie – mówi Marek Makowski, Koordynator ds. Rekrutacji Dawców, Fundacja DKMS. I dodaje: – Wierzymy, że wspólne działania to kolejny krok do osiągnięcia wyznaczonego celu – znalezienia dawcy szpiku dla każdego pacjenta, potrzebującego przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego.
Potencjalni dawcy szpiku będą mogli zarejestrować się przy stoisku Fundacji znajdującym się na poziomie -2, w pobliżu drogerii Rossmann w Tarasach Zamkowych, w godz. 9.00 – 20.00. Rejestracja jest zupełnie bezbolesna i trwa bardzo krótko. Wystarczy wypełnić formularz i z pomocą wolontariuszy pobrać wymaz z jamy ustnej.
Dla wielu chorych przeszczep szpiku kostnego lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy jest jedyną szansą na życie. Im więcej potencjalnych dawców zarejestruje się, tym większa będzie możliwość uratowania życia chorych na białaczkę.
Do bazy wpisać może się każdy między 18 a 50 rokiem życia, kto spełnia odpowiednie kryteria i jest zdrowy (warto sprawdzić na stronie DKMS http://www.dkms.pl/pl co jest przeszkodą do zarejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku).
Podczas niedzielnej akcji zorganizowana zostanie także zbiórka pieniężna. Dzięki zebranym środkom DKMS sfinansuje kompleksowe badania dawców. Będzie też można znaleźć odpowiedź na wiele pytań związanych z chorobą czy samym procesem pobierania szpiku.