Dzień Dziecka w Kazimierzu Dolnym

Data dodania: 23 maj 2012

Dzień Dziecka w Kazimierzu Dolnym
czyli
„Wielkie Kazimierskie Rysowanie”
1 czerwca 2012

W tym roku w Dniu Dziecka powstanie w Kazimierzu Dolnym najdłuższy i największy obraz w historii miasteczka – rysowany kolorową kredą przez dzieci i młodzież z Kazimierza Dolnego i całej Lubelszczyzny. Będzie to pierwsza tak spektakularna akcja w ponad tysiącletniej historii Kazimierza Dolnego.

Zainteresowanie okazało się ogromne. W „Rysowaniu” weźmie udział 995 dzieci (łącznie z ponad 20 szkół z woj. lubelskiego). Ponieważ założeniem naszym było, by każdy młody artysta wykonał swój rysunek w oknie o szerokości 1 metra – w rezultacie powstanie obraz o długości ponad 1 kilometra.

Nad wydarzeniem patronat objęli: Wojewoda Lubelski, Lubelski Kurator Oświaty oraz Marszałek Województwa Lubelskiego.

Skąd pomysł?
Stąd, że Kazimierz Dolny jest znany jako mekka artystów i jedyna kolonia artystyczna w Polsce. Aby dzieci i młodzież poczuły artystyczny „klimat” Kazimierza, podczas Rysowania spotkają się z prawdziwymi malarzami z Kazimierza Dolnego. Pod okiem doświadczonych twórców na pewno powstaną wspaniałe prace.
Nie chodzi tu o bicie jakichś rekordów, choć pewnie do księgi rekordów Guinnessa moglibyśmy się z naszym pomysłem załapać, ale o fajną, wspólną zabawę – by dzieci odnalazły radość we wspólnym artystycznym „dziele”, żeby ciekawie i twórczo spędziły swoje święto.

Czegoś takiego w Kazimierzu jeszcze nie było. Ta jedyna kolonia artystyczna w Polsce znana jest ze wspólnych akcji i wspólnych działań twórczych. Przykładem niech będzie przedwojenne Bractwo św. Łukasza, którego członkowie w willi prof. Tadeusza Pruszkowskiego w Kazimierzu wykonali siedem wielkoformatowych obrazów przedstawiających najważniejsze wydarzenia z historii Polski – dzieła wystawione w polskim pawilonie na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939r. Innym przykładem wspólnych działań artystycznych było przedsięwzięcie działającej współcześnie Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. To jej 17 członków – artystów malarzy – w 2001r. wzięło udział w malowaniu wielkiego wspólnego obrazu o wymiarach 2 x 5 m. pt. "Gdzie tak naprawdę tworzył Szekspir, czyli nieznane kartki z dziejów Kazimierza”. Obraz malowany był przy otwartej kurtynie, a więc publiczność mogła obserwować go in statu nascendi.

Biorąc pod uwagę, że 1 czerwca to święto wszystkich dzieci i w związku z faktem, że dla naszych najmłodszych mieszkańców wreszcie udało się nam stworzyć odpowiednie warunki lokalowe do nauki w postaci szkoły tymczasowej – po zniszczeniu wybuchem gazu rok temu zespołu szkolnego w Kazimierzu – w Dniu Dziecka nastąpi również uroczyste otwarcie „szkoły modułowej” oraz prezentacja koncepcji architektonicznej nowego kompleksu Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym – szkoły, która ma powstać do końca 2014 roku.

Do kibicowania dzieciom w „Wielkim Kazimierskim Rysowaniu” oraz na uroczyste otwarcie szkoły modułowej w Kazimierzu Dolnym zostali zaproszeni m.in. Pani Prezydentowa Anna Komorowska, Wojewoda Lubelski, Marszałek Województwa, Lubelski Kurator Oświaty, władze powiatu puławskiego, radni Rady miejskiej oraz te osoby i instytucje, które swoją życzliwością pomogły zorganizować zastępcze warunki lokalowe i ułatwiły logistykę nauczania w roku szkolnym w trudnych warunkach po wybuchu budynku szkolnego.

Program Dnia Dziecka:
9.00 – rozpoczęcie „Wielkiego Kazimierskiego Rysowania” na bulwarze wiślanym,
w trakcie imprezy spotkanie z kazimierskimi artystami malarzami
10.30 – uroczyste otwarcie szkoły modułowej:
– powitanie gości, wystąpienie Burmistrza i zaproszonych osób
– część artystyczna w wykonaniu uczniów Gminnego Zespołu Szkół pod
kier. Moniki Kubiś-Arbuz
– poświęcenie nowo otwieranej szkoły modułowej przez księdza
Proboszcza Tomasza Lewniewskiego
11.30- prezentacja szkoły przez dyr. Gminnego Zespołu Szkół, Jerzego Arbuza
11.40- prezentacja koncepcji architektonicznej projektowanego Gminnego
Zespołu Szkół – autorstwa zespołu projektowego ARCHISTUDIO S.C.
Tomasz Studniarek, Małgorzata Pilinkiewicz (I nagroda w konkursie
SARP)
12.00 – poczęstunek
13.00 – oficjalne zakończenie „Wielkiego Kazimierskiego Rysowania” na terenie
boiska sportowego nad Wisłą (przy porcie jachtowym), wręczenie
dyplomów uczestnictwa i drobnych prezentów dla dzieci, pamiątkowe zdjęcia

Organizatorem akcji „Wielkie Kazimierskie Rysowanie” jest Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, partnerami: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym i Kazimierska Konfraternia Sztuki.

designed by know-line.pl