DZIEŃ RÓŻY

Data dodania: 04 lipiec 2016

 

 

Ogród Botaniczny UMCS w Lublinie i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zapraszają 9–10 lipca 2016 r. na wyjątkowy weekend. Motywem przewodnim tych dni będą imieniny Anieli i Róży oraz święto kwiatów.

 

 

 

Tradycją Muzeum w Kozłówce stało się celebrowanie pamięci o dwóch wspaniałych kobietach z rodu Zamoyskich – Anieli z Potockich Zamoyskiej, żonie Konstantego, I ordynata kozłowieckiego oraz Róży z Potockich Zamoyskiej, żonie Stanisława i matce Adama, II ordynata. Były to kobiety dobre i łagodne, cenione i kochane przez rodzinę, przyjaciół oraz służbę i pracowników majątku. Miłością darzyły wszystko, co piękne i dobre – dzieci, kwiaty, sztukę. Właśnie w tych aspektach przywołamy o nich pamięć.

W sobotę, 9 lipca, o godz. 13.00, w kordegardzie północnej Muzeum Zamoyskich w Kozłówce odbędzie się wykład pani mgr inż. Krystyny Rysiak, specjalisty z Ogrodu Botanicznego UMCS, pt.: „Róża – symbol miłości, władzy i urody”. O godz. 14.00 – Dyrektor Muzeum Zamoyskich, pani Anna Fic-Lazor, zaprosi dzieci do wspólnego czytania książki o kwiatach na wystawie „Narysuję Ci bajkę” (Teatralna, I piętro). Przez cały dzień odbywać się będą zajęcia plastyczne dla najmłodszych, konkursy podczas zwiedzania pałacu, prezentacje stoisk z kosmetykami kwiatowymi, pokazy florystyczne. Ponadto każdy, kto tego dnia zakupi karnet na zwiedzanie Muzeum, będzie mógł wypełnić przy kasie specjalny kupon, który weźmie udział w konkursie „Nazwij różę swoim imieniem”. Nagrodą w zabawie jest nadanie na jeden rok wybranego przez siebie imienia róży z kozłowieckiego rozarium.

W niedzielę, 10 lipca, z obchodami naszego święta przenosimy się do Ogrodu Botanicznego w Lublinie. O godz. 13.00 odbędzie się „różany spacer” z kuratorką Rosarium w Ogrodzie Botanicznym UMCS – mgr inż. Krystyną Rysiak. O godz. 15.00 w Dworku Kościuszków – losowanie kuponów konkursowych „Nazwij różę swoim imieniem”, o godz. 16.00 w Dworku – prelekcja „Róża – symbol miłości, władzy i urody”, a w sali obok – lekcja muzealna dla dzieci prowadzona przez animatorkę z Muzeum Zamoyskich. Ponadto przez cały dzień zwiedzający będą mogli podziwiać pokazy florystyczne, a dzieci – brać udział w zajęciach plastycznych. Dodatkowo goście Ogrodu tego dnia będą mogli nabyć sadzonki róż, a także odwiedzić stoiska z rękodziełem i produktami pochodzenia różanego.

Dodatkową atrakcją będzie tańszy wstęp do Ogrodu Botanicznego UMCS (w niedzielę) – po okazaniu sobotniego karnetu z Muzeum Zamoyskich, a panie o imionach Róża i Aniela – przez cały weekend będą mogły zwiedzać Muzeum Zamoyskich i Ogród Botaniczny bezpłatnie.

designed by net-line.pl