Dzień św. Antoniego – Patrona Miasta Lublin

Data dodania: 12 czerwiec 2022
Dzień św. Antoniego – Patrona Miasta Lublin

13 czerwca obchodzimy Dzień św. Antoniego Padewskiego, od wieków uznawanego przez mieszkańców Lublina za patrona miasta. Z tej okazji, zgodnie z wieloletnią tradycją, w najbliższy poniedziałek (13 czerwca) odprawiona zostanie msza święta w intencji Miasta i jego Mieszkańców.

 

Nabożeństwo odbędzie się o godz. 10.00 w kaplicy św. Józefa przy kościele pw. Nawrócenia św. Pawła, przy ul. Bernardyńskiej 5. Mszę poprzedzi krótki koncert na trąbkę, przygotowany przez Piotra Ścibaka – miejskiego hejnalistę, który rozpocznie się o godz. 9.45.

 

Św. Antoni jest patronem między innymi osób i rzeczy zaginionych, ubogich, dzieci, oraz wielu miast, w tym Lublina, Lizbony i Padwy. Święty był jednym z najbardziej cenionych kaznodziejów XIII w. – elokwentnym, obdarzonym doskonałą pamięcią, szeroką wiedzą i silnym głosem. Na wielu obrazach, tak jak na tym widniejącym na Bramie Krakowskiej, przedstawiany jest z białą lilią w ręku. Obraz świętego znajduje się w Bramie Krakowskiej, od strony Starego Miasta. Św. Antoni z Padwy jest także patronem parafii przy ul. Bernardyńskiej – tam przechowywane są jego relikwie i znajduje się obraz z XVII wieku z wizerunkiem świętego.

designed by net-line.pl