Dziś otwarcie wystawy Tattooed Years / Tatuowane lata

Data dodania: 11 marzec 2016

[b]Nowa wystawa w Galerii Labirynt Tattooed Years / Tatuowane lata to mocne, przejmujące prace, opowiadające o bólu, władzy, kontroli, przymusie i związanych z nimi emocjach. Prezentowane dzieła ukazują przekrojowo kilkudziesięcioletnią twórczość austriackiej artystki, VALIE EXPORT. Otwarcie odbędzie się w piątek, 11.03, o godz. 19.00. Po wernisażu galeria zaprasza na spotkanie z artystką, poprowadzi je Marta Czyż.[/b]

W roku 1967 Waltraud Höllinger (z domu Lehner) zrezygnowała z nazwiska i przybrała pseudonim zainspirowany popularnymi wówczas w Austrii papierosami „Smart Export”. W proteście przeciwko patriarchalnej hierarchii własną tożsamość przekształciła w markę – VALIE EXPORT.

To jedna z najważniejszych artystek współczesnych – zajmuje się sztuką wideo, performansem, fotografią, tworzy instalacje, rzeźby i obiekty. Jest pionierką filmu eksperymentalnego, protagonistką feminizmu, artystką krytyczną i politycznie zaangażowaną. Pierwsza w Polsce prezentacja twórczości VALIE EXPORT –[i] Feminism and creativity[/i] – miała miejsce w 1977 roku w Galerii Labirynt w Lublinie.

W latach 60. i 70. artystka była związana z ruchem Akcjonistów Wiedeńskich. W tym okresie tworzyła prace o radykalnej, agresywnej, szokującej wręcz formie. Charakterystyczne dla feministycznej twórczości artystki jest krytyka medialnego wizerunku kobiety, badanie i testowanie fizycznych oraz psychicznych granic, a także dekonstruowanie seksistowskich ideologii.

Wystawa Tattooed Years / Tatuowane lata obejmuje prace z lat 70. do późnych lat 90., odnoszące się do historii przemocy i terroru okresu wojennego, traktujące o bólu, władzy, kontroli, zniewoleniu oraz o związanych z nimi emocjach, a między innymi film[i] …Remote…Remote… [/i]z 1973 roku, w którym artystka, patrząc na fotografię ofiar molestowania seksualnego, dokonuje aktu samookaleczenia.

[b]Wystawa czynna do 30.04.2016 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)

Kuratorka: Brigitte Huck
Otwarcie wystawy: 11.03.2016 (piątek), godz. 19.00
Spotkanie z VALIE EXPORT: 11.03, godz. 19.45 (prowadzenie Marta Czyż)
Galeria Labirynt (Lublin, ul. Popiełuszki 5)
Wstęp wolny[/b]

Zdjęcie: VALIE EXPORT, …Remote…Remote…, 1973

designed by net-line.pl