91 lat temu trzech polskich matematyków: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski dokonali niemożliwego. Przełamali kod, który Niemcy uważali za nie do złamania. Mowa oczywiście o ENIGMIE.
W poniedziałek, 11 grudnia w godz. 11.00-14.00 w holu Wydziału Matematyki
i Informatyki Technicznej (przy sali OX 12), będzie okazja nie tylko do obejrzenia oryginalnego egzemplarza ENIGMY z 1936 roku, ale także do osobistego eksperymentowania z jej mechanizmami. Od zaszyfrowania do odszyfrowania – uczestnicy będą mieli okazję zanurzyć się w świat kryptografii.
Ekspert z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozwieje tajemnice kryptonimu „Ultra”
i wyjaśni cel istnienia ENIGMY. Przedstawi także historię polskich matematyków, którzy przyczynili się bezpośrednio do złamania niemieckich szyfrów.
Nie zabraknie także fascynującej literatury, która przeniesie czytelników w świat II wojny światowej, szpiegostwa, terroryzmu i niezwykłych postaci walczących dla bezpieczeństwa.
Jak zauważa prodziekan ds. studenckich Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej
dr Ewa Łazuka, nie po raz pierwszy przekonujemy się, jak kluczową rolę odgrywa matematyka.
– Wybrane dziedziny, takie jak teoria liczb czy algebra abstrakcyjna, stanowią fundament algorytmów kryptograficznych, które zabezpieczają dane w świecie cyfrowym, tworząc warstwę ochronną trudną do rozszyfrowania. Nic więc dziwnego, że to właśnie matematycy, absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski jako pierwsi
w historii złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej – mówi prodziekan Łazuka.