ENIGMA na Politechnice Lubelskiej, czyli kryptografia na wyciągnięcie ręki

Data dodania: 08 grudzień 2023

91 lat temu trzech polskich matematyków: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski dokonali niemożliwego. Przełamali kod, który Niemcy uważali za nie do złamania. Mowa oczywiście o ENIGMIE.

W poniedziałek, 11 grudnia w godz. 11.00-14.00 w holu Wydziału Matematyki
i Informatyki
Technicznej (przy sali OX 12), będzie okazja nie tylko do obejrzenia oryginalnego egzemplarza ENIGMY z 1936 roku, ale także do osobistego eksperymentowania z jej mechanizmami. Od zaszyfrowania do odszyfrowania – uczestnicy będą mieli okazję zanurzyć się w świat kryptografii.

Ekspert z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozwieje tajemnice kryptonimu „Ultra”
i wyjaśni cel istnienia ENIGMY. Przedstawi także historię polskich matematyków, którzy przyczynili się bezpośrednio do złamania niemieckich szyfrów.

Nie zabraknie także fascynującej literatury, która przeniesie czytelników w świat II wojny światowej, szpiegostwa, terroryzmu i niezwykłych postaci walczących dla bezpieczeństwa.

Jak zauważa prodziekan ds. studenckich Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej
dr Ewa Łazuka, nie po raz pierwszy przekonujemy się, jak kluczową rolę odgrywa matematyka.

Wybrane dziedziny, takie jak teoria liczb czy algebra abstrakcyjna, stanowią fundament algorytmów kryptograficznych, które zabezpieczają dane w świecie cyfrowym, tworząc warstwę ochronną trudną do rozszyfrowania. Nic więc dziwnego, że to właśnie matematycy, absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski jako pierwsi
w historii złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej
mówi prodziekan Łazuka.

designed by know-line.pl