Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia

Data dodania: 22 czerwiec 2017
Podczas Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia (5-9 lipca 2017, Lublin), który w tym roku odbywa się w ramach Wielkiego Jubileuszu 700-lecia lokacji Lublina, przez 5 dni pojawią się artyści z 14 krajów świata i 3 kontynentów. Na jedynych koncertach w Polsce usłyszymy najważniejszych przedstawicieli takich gatunków jak chociażby nowa fala, afro-jazz, muzyka elektroniczna, avant rock czy szeroko pojęte world music. W programie m.in.: Juno Reactor, Nouvelle Vague, Mulatu Astatke.
 
 
Inne Brzmienia prezentują najoryginalniejszych twórców i unikalne nurty w światowej muzyce. Niezmiennie stawiają na ideę twórczego poszukiwania w sztuce, wysoką jakość artystyczną i kreatywność. Szukają pierwiastka sprawiającego, że artyści stają się zjawiskami, a brzmienia – dźwiękową rewolucją.

Pierwsza gwiazda tegorocznej edycji to dowodzone przez Bena Watkinsa Juno Reactor, czyli legenda światowej sceny goa trance i psychedelic. Działająca już ponad 25 lat formacja ma na koncie szereg koncertów na wszystkich kontynentach, mnóstwo udanych kooperacji z wieloma artystami, legendarne ścieżki dźwiękowe m.in. do takich filmów jak: Matrix Reaktywacja, Matrix Rewolucje, Brave Story, Pewnego razu w Meksyku: Desperado 2 czy Mortal Kombat. Do Lublina artyści przyjadą na jedyny koncert w Polsce ze specjalnym projektem oraz składem wzbogaconym o znakomitą grupę taneczno-teatralną Mutant Theatre.

Kolejnym headlinerem jest francuski kolektyw Nouvelle Vague, znany szerokiej publiczności z doskonałych autorskich aranżacji wielkich hitów z nurtów new wave, punk i post punk czy new romantic. Artyści odważnie aranżują na nowo legendarne songi The Clash, Joy Division, Depeche Mode, Killing Joke i wielu innych, często sięgając po brzmienia akustyczne, subtelne wokale, melodie w stylu bossa novy, a niekiedy także i bardziej taneczne rytmy. Ich koncerty to niesamowita podróż w piękny, melodyjny i nieco odrealniony świat, wypełniony najważniejszymi utworami muzyki niezależnej ostatnich 40 lat. Jedyna okazja na zobaczenie ich w tym sezonie w Polsce będzie właśnie w Lublinie.

Na festiwalu zagra również Mulatu Astatke, artysta, który wymyślił „Ethio jazz”. To jeden z największych mistrzów i popularyzatorów muzyki afrykańskiej. Urodzony w Etiopii, wszechstronnie utalentowany kompozytor, wirtuoz wibrafonu i multiinstrumentalista (z powodzeniem gra na instrumentach perkusyjnych, klawiszowych czy strunowych), z biegiem lat zyskał status postaci kultowej. Jego albumy, w szczególności te nagrane z grupą Heliocentrics, to dziś absolutna klasyka na scenie world music. Jego twórczość stanowi inspirację dla wielu artystów, a utwory Mulatu Astatke samplują nawet takie sławy hip-hopu jak Nas, Damian Marley, Kanye West, Cut Chemist czy K’naan. Artysta podbił też serca kinomanów, nagrywając aż siedem utworów do filmu Broken Flowers Jima Jarmuscha.

Niezwykle ważnym elementem festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia są coroczne prezentacje wyjątkowych wytwórni płytowych. W tym roku wybór padł na legendarną belgijską oficynę – Crammed Discs. Działający nieprzerwanie od ponad 35 lat label wypracował sobie uznanie i markę na całym świecie. W ich bogatym, liczącym dziś ponad 350 tytułów, katalogu odnaleźć można zespoły z Azji, Afryki, obu Ameryk czy też licznych zakątków Europy. W ramach prezentacji wytwórni wystąpią takie sławy jak Tuxedomoon, Kasai Allstars feat. Basokin czy Aksak Maboul, ale też młodsze pokolenie artystów jak Skip & Die i Aquaserge.

Nazwa Wschód Kultury – Inne Brzmienia zobowiązuje i zawiera w sobie dwa niezwykle istotne dla festiwalu komponenty. Od lat w line-upie widoczny jest pierwiastek wschodni, czyli prezentacje najciekawszych artystów z Europy Środkowo-Wschodniej, ale nie byłoby prawdziwych „innych brzmień” bez obecności artystów wymykających się tradycyjnym klasyfikacjom i porządkom. Wiele radości dostarczą zwariowani wirtuozi ukulele, czyli Ukulele Orchestra of Great Britain. Ich wersje przebojów m.in. Kate Bush, Talking Heads, Sex Pistols czy The Rolling Stones to jednocześnie sztuka i rozrywka na najwyższym poziomie. Gromyka to z kolei zespół, który bez wątpienia pozostanie na dłużej w pamięci uczestników festiwalu. To niezwykły kolektyw prosto z serca Rosji. Artyści za cel obrali sobie wciągnięcie widza do świata sowieckich archetypów kulturowych z lat 60. i 70., zniekształconych porcją psychodelii, podkreślającej futurystyczną paranoję tej muzyki. W ich twórczości wyraźnie widoczna jest też zjadliwa satyra na świat współczesnych korporacji. Na drugim biegunie są muzycy z Moulettes. Znakomity i bardzo oryginalny zespół, łączący w swoim graniu folk, jazz, psychodeliczny rock i wycieczki w stronę sztuki teatralnej czy nieco mrocznych baśni. Czerpią pełnymi garściami zarówno z muzyki tradycyjnej (klasyczne melodie ludowe z Wysp Brytyjskich), jak i z nurtów współczesnych (trans, trip hop, free jazz). Wisienką na torcie będzie zaś występ jednego z najbardziej szalonych i pozytywnych artystów rodem z Czech, czyli elektroniczny live act — kultowego już w niektórych kręgach — Ventolina.

Na Innych Brzmieniach czekają nas również spotkania z dwiema legendami yassu, w dwóch unikalnych projektach. Jedną z nich jest Mikołaj Trzaska, który wraz z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego wykona na żywo nagrodzoną Orłem muzykę z filmu Wołyń. Jest to dzieło z jednej strony skromne i minimalistyczne w swoim duchu, z drugiej zaś bardzo bogate w subtelności i autentyczne dźwięki pogranicza, w czym duża zasługa świetnego porozumienia Trzaski z orkiestrą z Sejn. Drugim artystą tego nurtu jest oczywiście Jerzy Mazzoll, którego usłyszymy wraz z kultową już grupą Mazzoll & Arhythmic Perfection. Premierowo wykonają oni materiał z płyty „Out out to lunch”, który nigdy dotąd nie był zagrany na żywo w całości.

Jako uzupełnienie tegorocznej prezentacji sceny polskiej, w Lublinie wystąpi kolejny absolutnie wyjątkowy artysta — Wacław Zimpel. Laureat Paszportu Polityki, multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer, po prostu człowiek orkiestra, który, jak sam mówi, bez muzyki nie mógłby istnieć. I całe szczęście, bo dzięki temu my będziemy mogli po raz kolejny obcować z jego niezwykłą twórczością. Na Innych Brzmieniach Wacław Zimpel zaprezentuje swój solo act. 

Wschód Kultury – Inne Brzmienia to festiwal, który każdego roku zaskakuje autorską selekcją najciekawszych, najbardziej frapujących artystów z krajów Partnerstwa Wschodniego. Nie inaczej będzie w roku Wielkiego Jubileuszu 700-lecia lokacji Lublina, gdyż edycja 2017 obfitować będzie w tematy związane z sąsiedztwem, co wynika wprost z położenia Lublina i naturalnej, przygranicznej wielokulturowości.

Współczesna muzyka z Gruzji, Armenii, Ukrainy czy Białorusi wielokrotnie zachwyciła i zaskoczyła naszą widownię podczas poprzednich edycji. Bez wątpienia tak będzie i tym razem, m.in. za sprawą trzech artystek z kręgu muzyki elektronicznej. Każda z nich pochodzi z innego kraju, każda wykonuje też nieco inny rodzaj nowoczesnej muzyki klubowej. Łączy je talent, młodość i przede wszystkim autorskie, poszukujące podejście do własnej twórczości. Między 5 a 9 lipca w Lublinie zagrają: pochodząca z Tbilisi Natalie Beridze, reprezentująca scenę kijowską Grisly Faye oraz Mustelide, która przyjedzie prosto ze stolicy Białorusi. Te trzy damy wschodniej elektroniki udowadniają, że współczesna muzyka nie zna granic, nie ma ograniczeń i barier oraz bardzo skutecznie łamie utarte schematy i stereotypy.Tegoroczna wschodnia odsłona „innych brzmień” to jednak nie tylko elektronika. Na scenach festiwalu pojawią się też dwa „żywe” składy — gruziński Mebo Renard i ukraiński Tik Tu. Ci pierwsi to duet i jednocześnie połowa doskonale u nas przyjętego przed trzema laty przebojowego zespołu BearFox. Archibald odpowiada za wszelkiego rodzaju instrumenty perkusyjne, zaś Mebo to gitara i przede wszystkim fenomenalny, zjawiskowy, zapadający w pamięć wokal. Tik Tu natomiast to nowa nadzieja ukraińskiego indie rocka prosto z Tarnopola. Ciekawe kompozycje, sceniczny luz i bezpretensjonalność oraz wpadające w ucho melodie to ich znaki firmowe.

Specjalnie na Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia przygotowany został unikatowy projekt muzyczny KATOLUB Orchestra, łączący artystów z dwóch niezwykłych i bardzo muzycznych miast: Lublina i Katowic. Do projektu zaproszono muzyków na co dzień poruszających się w całkowicie odmiennych rejonach muzycznych. Lublin reprezentuje skład folkowy Čači Vorba, natomiast Katowice połączone siły muzyczne awangardowych zespołów Lód 9, Hengelo i Pigeon Break. Efektem tego spotkania i muzycznego dialogu jest nowy materiał, który zabrzmi po raz pierwszy 9 lipca na Dziedzińcu Zamku Lubelskiego, na zakończenie festiwalu.

Poza muzyką, na wydarzenie składają się także filmy, spotkania i wystawy. W ramach cyklu Move East Movie odbędzie się prezentacja kina dokumentalnego o Białorusi oraz cykl unikatowych filmów fabularnych z Mołdawii. Nie zabraknie też spotkań z pisarzami, artystami i intelektualistami z krajów Partnerstwa Wschodniego. W tym roku przygotowaliśmy aż 5 premier wydawniczych„Dzień poezji śmierci dzień” oraz „Tłuścioch i leszcz” Andreja Adamowicza, „Nogami do przodu” Andrija Bondara, „Szczęśliwi nadzy ludzie” Kateryny Babkiny oraz „Mały Leksykon Medyczny wg Bacharewicza” autorstwa Alhierda Bacharewicza.

Zobaczymy także wystawę zdjęć Rogera Fentona pt. „Wojna krymska”, obiekty użytkowe autorstwa studentów kierunków projektowych z Ukrainy i Mołdawii – wykonane pod okiem projektantów ze studia Malafor, materiały wizualne związane z wytwórnią Crammed Discs, wystawę Ivana Semesyuka z Kijowa, który zaprezentuje prace malarskie oraz wyszywane tkaniny, poruszające tematykę wojny i konfliktów społecznych. Lublin odwiedzi także Taras Makar z Ukrainy, który w ramach festiwalu zrealizuje prace site-specific z obszaru calligraffiti.

Najmłodsi widzowie będą mogli uczestniczyć w przygotowanych specjalnie dla nich Opowieściach Wschodniej Treści oraz Małych Innych Brzmieniach, na które złoży się cykl warsztatów, pozwalający na nieskrępowane zabawy dźwiękiem.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia odbędą się też warsztaty dla dorosłych – technik szlachetnej fotografii, metod wspólnego muzykowania z dziećmi, wprowadzenie do field recordingu i spacery dźwiękowe z Marcinem Dymiterem. W programie pojawił się też dedykowany branży muzycznej specjalny cykl szkoleniowy „Music IN”, który będzie swoistym inkubatorem dla artystów, managerów, promotorów oraz producentów wydarzeń muzycznych i animatorów życia muzycznego. Specjalnie dla nich przygotowany został szereg inspirujących warsztatów, dostarczających narzędzi do świadomego budowania kariery w branży muzycznej.       Szkoleniom towarzyszyć będzie seria koncertowa na Patio Próba Cafe, prezentująca nowe zjawiska na muzycznej mapie Lublina. W tym roku pokażemy kolektywy związane z lubelskim ruchem NO-WAY – SFTW (Songs From The Womb) oraz HUBBUBDaniela Koszyka (tym razem we wspólnym projekcie z Karolem Kolorem Gadzało); klarnecistkę i wokalistkę szykującą swój płytowy debiut – Weronikę Boczek oraz zdobywający coraz większą popularność, także poza Lublinem, indie rockowy zespół The Underground Man.

Festiwalową nowością będą także performansy muzyczne z udziałem artystów festiwalu w Tarasach Zamkowych oraz Targi Małych Labeli.       

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia odbędzie się w dniach 5-9 lipca 2017 r. 
           
Pełen line-up na innebrzmienia.eu.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny a festiwal odbywa się w ramach realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu Kultura Dostępna. 

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia realizowany jest w ramach Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Lublina.
W 2017 roku Lublin świętuje Wielki Jubileusz 700-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim. Przeżywając wspólnie ten niezwykły rok, chcemy inspirować się naszym dziedzictwem, umacniać poczucie dumy z Lublina, a także rozwijać miasto dla przyszłych pokoleń.

***
Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Z biegiem czasu festiwal stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej. W 2017 roku Wschód Kultury będzie realizowany po raz piąty. Przedsięwzięcie powstało dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych, samorządów wschodniej Polski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pełny program festiwalu można znaleźć na

www.innebrzmienia.pl oraz www.wschodkultury.eu

designed by know-line.pl