Finisaż wystawy Akcja Lublin! Rozdział 1

Data dodania: 17 marzec 2017

19.03.2017 (niedziela), godz. 16.00-19.00

Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5, Lublin

Wstęp wolny

 

Pierwsza wystawa z cyklu prezentującego ważne wydarzenia związane ze sztuką performansu w Lublinie dobiega końca. Z tej okazji Galeria Labirynt zaprasza na finisaż, podczas którego wystąpią młodzi twórcy z Pracowni Sztuki Performance: Kadidia Ba, Kamila Czosnyk, Candy Cyan, Andriy Helytovych, Jerzy Norkowski, Arutiun Sargsyan, Bernadetta Szymoniak, Agata Sztorc, Olga Winiarczyk, Aneta Winiarska, Jenia Wladimirova. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 19.03, w godz. 16.00-19.00. Wstęp wolny.

 

Wystawa Akcja Lublin! Rozdział 1 obejmuje prace artystów związanych z Galerią Labirynt, dla których performans był lub nadal jest istotną formą wypowiedzi artystycznej. Janusz Bałdyga, Zdzisław Kwiatkowski, Teresa Murak oraz Ewa Zarzycka należą do reprezentatywnego grona artystów polskich. Każdy z nich uczestniczył w życiu Galerii Labirynt w czasie, gdy było to miejsce spotkań z właśnie powstającym środowiskiem polskiej neoawangardy i prezentacji wiodących nurtów w sztuce lat 70. W kolejnych dekadach artyści ci regularnie wystawiali i występowali w Galerii Labirynt, niekiedy współtworzyli jej program.

Akcja Lublin! przypomina wybrane performansy stanowiące ważny punkt odniesienia w twórczości każdego z ww. artystów. Są to wczesne prace zrealizowane w czasie studiów lub niedługo po ich ukończeniu. Niektóre z nich stały się emblematyczne dla historii polskiego performansu, jak np. Lady’s Smock Teresy Murak z 1975 roku. Odniesienie do twórczości Włodzimierza Borowskiego, artysty związanego z Lublinem, jest z kolei ważne w kontekście pierwszych działań zwiastujących nadejście nowej dziedziny sztuki, jaką stał się performans.

Prace zaprezentowane zostały w formie projekcji, zdjęć, ale także nowych instalacji i obiektów bazujących na zachowanych artefaktach. Tłem dla ekspozycji jest przegląd dokumentacji performansów z lat 1974-2016 z archiwum Galerii Labirynt. Kuratorami wystawy są: Paulina Kempisty, Waldemar Tatarczuk.

designed by net-line.pl