Fundusze Europejskie to rozwój Lublina

Data dodania: 06 październik 2022
Fundusze Europejskie to rozwój Lublina

Na placu Łokietka stanęła wystawa fotograficzna przygotowana z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Ekspozycja złożona z 18 plansz prezentuje efekty realizacji ostatnich dwóch największych projektów inwestycyjnych miasta, w tym postępy przy budowie Dworca Metropolitalnego. Wystawa będzie dostępna do 17 października.

– Zapraszam Państwa do obejrzenia wystawy poświęconej projektom realizowanym w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego w Lublinie, współfinansowanych ze środków europejskich. Zbiór ten przybliża zakres prac już wykonanych i będących w trakcie realizacji. To doskonały przykład dobrego wykorzystania możliwości jakie stwarza nam obecność w Unii Europejskiej. Fundusze unijne to bez wątpienia największa szansa dla samorządów na dalszy rozwój i kontynuację kluczowych zadań infrastrukturalnych – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

 

Pierwsza część wystawy przedstawia zmiany w okolicy Dworca Głównego PKP, gdzie powstaje Zintegrowane Centrum Komunikacyjne. Ta kluczowa inwestycja połączy w jednym miejscu komunikację miejską i podmiejską z transportem regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Budynek dworca wyróżnia niezwykły projekt architektoniczny, który charakteryzuje się wykorzystaniem metalu, szkła i betonu oraz zastosowaniem szeregu rozwiązań podyktowanych troską o środowisko. Obok nowoczesnego budynku powstają perony dla autobusów i busów. Wystawa pokazuje także postępy w budowie nowego układu drogowego, który usprawni ruch i skomunikowanie z nowym obiektem. Już w tej chwili można korzystać z nowo oddanej infrastruktury drogowej – ul. Dworcowej z wpięciem do ul. Lubelskiego Lipca ‘80 oraz al. Piłsudskiego. Trwa przebudowa ulic: Krochmalnej, Gazowej, 1 Maja, Pocztowej, Dworcowej, Młyńskiej oraz ronda Sportowców. Realizacja tego projektu zepnie spójną klamrą wszystkie projekty transportowe i drogowe realizowane dotychczas przez Miasto. Wartość całkowita zadania to 316 mln zł, z czego dofinansowanie z UE to 178,5 mln zł.

Efekty realizacji innego projektu z zakresu infrastruktury komunikacyjnej jakim jest budowa przystanków i węzłów przesiadkowych prezentuje druga część wystawy. To innowacyjne działanie poprawi dostępność komunikacyjną nie tylko w obrębie miasta, ale również na terenie gmin ościennych w obszarze Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. W tym celu, w kluczowych komunikacyjnie miejscach Lublina powstało 7 węzłów przesiadkowych (przy ul. Żeglarskiej, ul. Józefa Franczaka „Lalka”, al. Kraśnickiej, ul. Granitowej, ul. Zbożowej, ul. Osmolickiej i ul. Abramowickiej) oraz dodatkowo 6 zespołów przystanków przesiadkowych wraz z infrastrukturą. Komponentem tego projektu jest także trwająca budowa mostu w ciągu ul. Żeglarskiej. Wartość całego projektu przekracza 103 mln zł, w tym prawie 81 mln zł stanowi dofinansowanie z UE.

designed by know-line.pl