Galeria Biała – Danuta Krupska-Sołowiej; Młode Forum Sztuki -Michał Stachyra, 27.04.2012 – 18.05.2012

Data dodania: 25 kwiecień 2012

[b] Galeria Biała – Danuta Krupska-Sołowiej – Pocztówki[/b]

Twórczość Danuty Krupskiej-Sołowiej ukazuje bardzo specyficzny świat, który jest poetycką i subtelną malarską narracją, skupiającą się wokół wybranych, równoległych i bardzo różnorodnych przedstawień. Artystka „miksuje” te rzeczywistości, które przywołuje z własnych wspomnień i obserwacji. W jej malarstwie pozornie tylko panuje chaos. Ogląd jej obrazów w konsekwencji zmierza do konkluzji, że naszą własną rzeczywistość tworzymy w oparciu o wybrane fakty, zlepki wspomnień i sytuacji. Wizualność malarstwa artystki wymyka się jednoznacznym interpretacjom, jest wielowarstwowa i przełamuje nasze przyzwyczajenia percepcyjne.

Danuta Krupska- Sołowiej (ur. 1965) ukończyła PWSSP w Poznaniu. Dyplom uzyskała w pracowni malarstwa prof. Jerzego Kałuckiego w 1991 roku. Ma w swoim dorobku wystawy indywidualne, między innymi w: Galerii ON w Poznaniu (1991), Galerii Białej w Lublinie (1991, 1995), Galerii BWA w Gnieźnie (1993), Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu (1995), Galerii Lufcik DAP w Warszawie (2005). Uczestniczyła w wystawach zbiorowych, między innymi w: Trochę słońca, troszeczkę księżyca w Galerii ON w Poznaniu (1990), Młode malarstwo Poznania w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu (1995), Krajowej wystawie malarstwa młodych Konkurs im. E. Gepperta, we Wrocławiu (1997), Nona w Galerii u Jezuitów w Poznaniu (2001), Think Art Gallery w Poznaniu (2010).
Artystka mieszka i pracuje w Poznaniu.

#2l [b]Młode Forum Sztuki Galerii Białej -Michał Stachyra – Cud w Białej[/b]

Michał Stachyra tzw. funkcjonowanie w sztuce rozpoczął bardzo spektakularnie od wystawy Odkrycie fresku w 2004 roku w Galerii Białej w Lublinie. Kolejne realizacje Michała Stachyry wiązały się zwykle ze zmianą jego tożsamości. Przeistoczył się dotychczas w fińskiego archeologa, uczestnika wyborów na najprzystojniejszego studenta Lublina, człowieka-pająka na billboardzie, polityka w wyborach samorządowych w Niemczech, kuratora sztuki organizującego Pielgrzymkę przez sztukę, robotnika sztuki, członka Związku Artystów Plastyków, cywilnego anty-terrorystę i malarza akwarelistę, który pojechał na artystyczną misję do Iraku, a wspólnie z Katarzyną Cichoń założył firmę artystyczną ARTYŚCI DO WYNAJĘCIA. Za każdym razem artysta, przyjmując określoną społeczną rolę, próbuje z nią się utożsamić. Dostosowuje swoje ciało, wygląd, sposób bycia oraz nastawienie psychiczne do tej nowej roli.

Kolejne jego wcielenie znów dotyczy odkrycia fresku ale tym razem w ramach cudu. Na ścianach undergroundowych pomieszczeń Młodego Forum Sztuki pojawią się zakorzenione w ikonografii obrazy świętych wyłaniających się z tynku jako rodzaj pleśni, brudu czy nawet krwi. Niejednoznaczne sceny zbiorowe, ledwo widzialne jakieś postacie lub portrety utworzą rodzaj tajemniczych, odkrytych znalezisk.

[b]Otwarcie wystaw 27.04.2012, godz. 18.00
Wystawa czynna do 18.05.2012 od poniedziałku do soboty w godz. 11.00-17.00
Gdzie: Galeria Biała, Centrum Kultury w Lublinie , ul. Narutowicza 32[/b]

designed by know-line.pl