Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk, Kurator wystawy prof. Leszek Mądzik oraz Piotr Franaszek, Dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zapraszają na wernisaż pierwszej w tym roku wystawy plenerowej w Galerii Saskiej, obejmującej ekspozycję plakatów Michała Batorego, jednego z najbardziej cenionych współczesnych plakacistów.
#2L
Wernisaż i spotkanie z autorem: 18 kwietnia 2015 r. (sobota), godz. 12.00
Biuro Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Al. Racławickie 8
Wystawa: Al. Racławickie, ogrodzenie Ogrodu Saskiego w Lublinie
Michał Batory jest absolwentem łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1987 roku mieszka na stałe w Paryżu. Batory jest laureatem wielu międzynarodowych nagród, a jego prace były wystawiane w licznych galeriach na całym świecie, m.in. w Les Arts Décoratifs czy Centre Georges Pompidou w Paryżu. W Polsce prace Michała Batorego są szerzej znane dzięki książkom wydawnictwa „Drzewo Babel”, za którego całą wizualna oprawę artysta jest odpowiedzialny. I to właśnie nakładem tej oficyny ukazała się monografia prac artysty Grafika emocjonalna, na którą składa się 320 stron jego plakatów teatralnych, muzycznych, kulturalnych i społecznych, projektów okładek do płyt i książek a także fotografii.
Na wystawie w Lublinie zobaczymy ponad 70 prac artysty. Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających do 31. maja 2015.
#3R
Michał Batory to mistrz iluzji. Ze zręcznością obraca przedmiotami wziętymi z życia codziennego, łączy motywy, tworząc zupełnie nowy repertuar obiektów osobliwych. W jego twórczej wizji pałeczki do uszu stają się częścią kamertonu, bagietka – klarnetu, manekin ma prawdziwe piersi, a rękawiczki i buty – zakończenia w postaci ludzkich palców. Proponując odbiorcy te niekonwencjonalne motywy przedstawione w sposób realistyczny, podejmuje dialog z odbiorcą, stara się go przekonać, że plakat, poza funkcją informacyjną i reklamową, może być również źródłem przeżycia estetycznego, a nawet poetyckiego. Prace te zmuszają do myślenia. Wyrywają nas z beznamiętnej często ikonosfery, która usypia zdolności aktywnego patrzenia. Batory proponuje nam raczej pytania niż odpowiedzi, refleksję niż znużenie, idealizm niż codzienność. Cóż z tego, że trwa to tylko chwilę. /Katarzyna Matul/
—
Al. Racławickie 8 · 20-037 Lublin · tel. +48 81 82 00 449 · fax +48 81 82 00 439 · kom. +48 533 334 142
www.spotkaniakultur.com · biuro@spotkaniakultur.com
Galeria Saska kontynuuje działalność Galerii na Płocie, którą w 2014 roku prowadził Teatr Stary w Lublinie. Galeria została bardzo pozytywnie przyjęta zarówno przez mieszkańców jak i turystów odwiedzających Lublin. Ideą przyświecającą przedsięwzięciu jest stałe poszerzanie oferty kulturalnej miasta oraz angażowanie coraz szerszych kręgów mieszkańców do większego uczestnictwa w kulturze. Kuratorem wystaw jest prof. Leszek Mądzik. Od tego roku, nowym organizatorem wystaw w Galerii Saskiej jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Wystawa została zrealizowana przy pomocy finansowej Miasta Lublin