GALERIA SASKA – TOMASZ SIKORA „FOTOGRAFIA ULICZNA”

Data dodania: 26 czerwiec 2015

[b]Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk, Kurator wystawy prof. Leszek Mądzik oraz Piotr Franaszek, Dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zapraszają na wernisaż wystawy plenerowej w Galerii Saskiej, obejmującej ekspozycję fotografii Tomasza Sikory.
Na wystawie w Lublinie zobaczymy 60 prac artysty. Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających do 26. lipca 2015.[/b]

[b]Fotografia uliczna[/b]
[i]Fenomenem Fotografii jest zatrzymanie czasu, chwili, momentu, gestu trwającego zaledwie ułamek sekundy. Zapisujemy coś, co umyka naszej uwadze w ciągłym rejestrowaniu wydarzenia okiem. Obrazy w ilości nieskończonej nakładają się na siebie, gdy idziemy tłoczną ulicą Istambułu, Sao Paulo, Paryża czy Warszawy. Pamięć nie jest
w stanie zarejestrować każdej klatki, elementu ciągłego obrazu.

Mały aparat, na wysokości biodra, wytężona obserwacja tego, co się dzieje wokoło, koncentracja i zdolność przewidywania, a zwłaszcza refleks pozwala nam upolować ten moment jedyny, zatrzymać czas, kiedy człowiek przybiera szczególny grymas zatarty
w rzeczywistości przez to co się działo przed i dzieje po.

Te relacje międzyludzkie od radości aż po gniew, niezwykłe gesty ciała mogą być wyłapane, zatrzymane i zarejestrowane przez mały, niepozorny, a więc prawie niewidoczny aparat – idealne narzędzie do wyłapywania wyjątkowych momentów życia miasta.

Powstaje seria zdjęć ulicznych. Szczegółowa analiza tych obrazków przekonuje mnie raz jeszcze, że fotografia nie jest odbiciem rzeczywistości. Jest natomiast kreatorem anegdot, które budujemy na podstawie relacji między poszczególnymi elementami obrazu. Na jednym zdjęciu pojawiają się nieznani sobie ludzie, którzy jednak, przez sam fakt zaistnienia w jednym kadrze tworzą pozorne, nie istniejące w rzeczywistości relacje. Szczegółowa analiza każdej fotografii, pozwoli nam na zbudowanie własnej, unikalnej anegdoty.

Życzę wytrwałości, a przede wszystkim zabawy.[/i] /Tomek Sikora/

[b]Galeria Saska[/b] kontynuuje działalność Galerii na Płocie, którą w 2014 roku prowadził Teatr Stary w Lublinie. Galeria została bardzo pozytywnie przyjęta zarówno przez mieszkańców jak i turystów odwiedzających Lublin. Ideą przyświecającą przedsięwzięciu jest stałe poszerzanie oferty kulturalnej miasta oraz angażowanie coraz szerszych kręgów mieszkańców do większego uczestnictwa w kulturze. Kuratorem wystaw jest prof. Leszek Mądzik. Od tego roku, nowym organizatorem wystaw w Galerii Saskiej jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
[i]Wystawa została zrealizowana przy pomocy finansowej Miasta Lublin.[/i]

[b]Wernisaż i spotkanie z autorem: 27 czerwca 2015 r. (sobota), godz. 12.00
Hotel Mercure – Sala Lubelska, Al. Racławickie 12
Wystawa: Al. Racławickie, ogrodzenie Ogrodu Saskiego w Lublinie[/b]

designed by net-line.pl