„Potrzymaj tę książkę. Ciężka, prawda? A to tylko połowa. To jedna z najdłuższych książek na świecie. Ma 1256 stron (w zależności od edycji i tłumaczenia), w oryginale ma cztery tomy. W sumie pojawia się w niej ponad 135 postaci. Czytałeś?… Jestem dopiero w połowie”.
W bezpiecznej odległości od niespokojnych obszarów konfliktu i przemocy, w miejscu druzgotanym przez pokój, grupa artystów postanawia odtworzyć salon rosyjskiej arystokracji z początku XIX wieku. Będą zajmować się „Wojną i pokojem”, książką napisaną niemal półtora wieku temu, która m.in. bada historię, odsłaniając rozmaite perspektywy i sposoby jej opowiadania, a jednocześnie sama zdążyła stać się jej częścią.
Radosny, improwizowany „War and Peace” Gob Squad jest poszukiwaniem tła konfliktu, rozumienia wolności, przywilejów i bezpieczeństwa przez samych wykonawców. Kwestie obowiązku i konfliktu między jednostką a społeczeństwem są dyskutowane poprzez sceny z codziennego życia. To współczesna próba odniesienia się do jednego z problemów poruszanych przez Tołstoja: jak żyć moralnie w etycznie niedoskonałym świecie? Albo: jak dzisiaj możemy żyć w kapitalizmie, pogodzeni ze szkodą i cierpieniem, jakie niesie ze sobą nasze zwyczajne, „pokojowe” życie?
W ciągu wieczora wprowadzani są kolejni goście, przedstawiani zgodnie z rangą i statusem. Niekończąca się parada postaci wykracza poza karty powieści. Trwają tańce, posiłki, pojedynki. Wykonawcy przygotowują się do kolejnych scen, jakby gotowali się do wojny: spierają się o to, co naprawdę wydarzyło się w książce, ale też w jej filmowych i telewizyjnych adaptacjach – i na świecie.
„War and Peace” to nowy wideoperformans na żywo autorstwa Gob Squad, to kolektywne doświadczenie historycznej powieści, w którym niknie granica między sztuką i życiem, historią i teraźniejszością, rzeczywistością i fikcją, a każdy może stać się powieściowym bohaterem.
Angażując osoby z ulicy lub publiczności i obsadzając je w fikcyjnych sytuacjach, rekonstrukcjach i opowieściach, Gob Squad rozwija pomysły, które znamy z wcześniejszych dokonań kolektywu – z „Prater Saga”, „Western Society”, „Super Night Shot” oraz z „Revolution Now!”.
pomysł i reżyseria: Gob Squad; wykonanie i opracowanie: Niels Bormann, Katja Bürkle, Johanna Freiburg, Sean Patten, Damian Rebgetz, Tatiana Saphir, Sharon Smith, Berit Stumpf, Sarah Thom, Laura Tonke, Bastian Trost i Simon Will; reżyseria dźwięku: Jeff McGrory; reżyseria wideo: Miles Chalcraft; scenografia: Romy Kießling; kostiumy: Ingken Benesch; światło: Andreas Rehfeld; dramaturgia: Johanna Höhmann & Christina Runge:menadżer produkcji: Christina Runge; menadżer techniczny:Chris Umney; asystent artystyczny: Mat Hand; asystentka reżysera: Yana Thönnes; asystentka kostiumografa: Lena Mody; asystentka scenografa: Aleksandra Pavlovic; asystent wideo: Iason Konstantinou; asystent dramaturga: Thorben Meißner; menadżer Gob Squad: Eva Hartmann; Ayla Suveren; menadżer trasy: Mat Hand;