Hej! przy ul. Peowiaków 11/ tworzenie Książkowego Azylu w Hej!

Data dodania: 22 lipiec 2023
Hej! przy ul. Peowiaków 11/ tworzenie Książkowego Azylu w Hej!

W młodzieżowej przestrzeni Hej! powstanie Książkowy Azyl. To wspólna inicjatywa Miasta Lublin oraz Fundacji ExLegere. 25 lipca przy ul. Peowiaków 11 odbędzie się spotkanie inaugurujące akcję, z udziałem Beaty Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczki Prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 oraz Marcina Bernackiego, Prezesa Fundacji ExLegere. W ramach wydarzenia odbędą się również warsztaty z kaligrafii.

Zapraszam wszystkie osoby do współtworzenia biblioteczki młodzieżowej, a następnie do tworzenia kaligraficznych zakładek do książek. Biblioteczka powstanie w ramach akcji Książkowy Azyl, która cały czas się rozwija nie tylko w Lublinie ale na terenie całego województwa. Jej celem jest zbieranie i dostarczanie książek, aby dać im drugie życie. To nie tylko redystrybucja, ale także budowanie silnej społeczności miłośników i miłośniczek literatury. Cieszę się, że przestrzeń dla młodzieży Hej! stanie się częścią działań popularyzujących i wspierających czytelnictwo i dziękuję za przekazanie regału z książkami, który mam nadzieję wspólnie uzupełnimy o nowe tytuły – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

Książkowy Azyl zaangażowany jest w proces zbierania, odbierania, katalogowania i przechowywania książek, które wkrótce będą mogły znaleźć nowych odbiorców. Poprzez organizację wydarzeń, klubów dyskusyjnych i innych inicjatyw, tworzone są przestrzenie, w których czytelnicy i czytelniczki mogą się spotykać. Teraz takie miejsce powstaje w Hej!

W Książkowym Azylu staramy się tworzyć przestrzeń, w której każdy może odnaleźć coś dla siebie. Czytanie to nie tylko rozrywka, ale także nieoceniona nauka o świecie i o nas samych. Bardzo się cieszę, że dzięki naszej akcji możemy wspólnie odkrywać nowe książki i zanurzyć się w fascynującym świecie literatury – mówi Marcin Bernacki, Prezes Fundacji ExLegere.

W ramach wtorkowego wydarzenia zaplanowano także warsztaty z kaligrafii. Ich uczestnicy poznają uncjałę – wczesnośredniowieczny krój pisma oraz wykonają własne zakładki do książek. Wszelkie materiały będą dostępne na miejscu, a każda osoba uczestnicząca będzie mogła zabrać ze sobą wzorniki oraz wykonane przez siebie zakładki.

Fundacja ExLegere skupia się na redystrybucji książek, propagowaniu czytelnictwa i angażowaniu się w wydarzenia mające na celu rozwijanie pasji do literatury. Więcej informacji o akcji „Książkowy Azyl” można znaleźć na profilu fb.

Spotkanie inicjujące akcję w Hej! odbędzie się (wtorek, 25 lipca) o godz. 11, przy ul. Peowiaków 11.

designed by net-line.pl