Hrubieszów: Policjanci opowiadali dzieciom o bezpiecznych feriach

Data dodania: 26 styczeń 2012

Dzisiaj hrubieszowscy policjanci spotkali się z dziećmi z Zespołu Szkół w Przewodowie. Podczas pogadanki poruszyli temat ich bezpieczeństwa w szkole i poza nią. Zwrócili także uwagę jak bezpiecznie korzystać z uroków zimy w czasie zbliżających się ferii. Na koniec policjanci rozdali najmłodszym uczestnikom spotkania specjalne policyjne malowanki.

Dzisiaj hrubieszowscy policjanci skorzystali z miłego zaproszenia dzieci oraz ich wychowawców z Zespołu Szkół w Przewodowie. Na spotkaniu z dziećmi policjanci opowiadali o zasadach ruchu drogowego, a także o tym jak bezpiecznie zachowywać się na terenie szkoły i poza nią. Dzieci trafnie odpowiadały na zadawane im pytania oraz zapewniały, że będą się zachowywać poprawnie i będą się słuchać swoich wychowawców.

Chociaż ferie rozpoczynają się dopiero w poniedziałek, policjanci spodziewają się, że już od piątku część uczniów wyjedzie w podróż do miejsc zimowego wypoczynku. Dlatego już przed feriami policjanci przeprowadzają spotkania z dziećmi i młodzieżą, opowiadają o bezpiecznym korzystaniu z uroków zimowego wypoczynku. Ferie niosą ze sobą wzmożony ruch na drogach, w szczególności busów i autokarów. Bezpieczeństwa na drogach strzec będą policjanci i inspektorzy transportu drogowego. Funkcjonariusze sprawdzać będą stan techniczny autobusów używanych do przewozu dzieci. Policjanci kontrolować będą też stan trzeźwości kierujących pojazdami, a także sprawność psychofizyczną oraz uprawnienia i kwalifikacje zawodowe kierowców wykonujących przewozy autokarowe.

Już teraz Policja przypomina rodzicom i opiekunom o możliwości zgłoszenia do kontroli wyjeżdżającego w zorganizowaną podróż autokaru czy busa. Dzwoniąc na numer 997 z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem można zapobiec przykrym niespodziankom i uniknąć ewentualnej tragedii.

Sprawdzeniu podlegać będzie między innymi stan trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdu, braki w wyposażeniu, dobór miejsc postoju w czasie podróży, dostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze, właściwy załadunek sprzętu narciarskiego i bagaży.

Jeśli dzieci zostaną w domu, policjanci radzą, by umożliwić im interesujące spędzanie wolnego czasu, ponieważ nuda w połączeniu z nieujarzmioną ciekawością może przyczyniać się do powstawania pomysłów, których finał może kończyć się nieszczęśliwie. Dlatego też zapiszmy pociechy na półkolonie, zajęcia w świetlicach, czy koła zainteresowań. Apelujemy do rodziców i opiekunów, aby zwracali szczególną uwagę na formy spędzania czasu przez swoich podopiecznych. Wolny czas nie zawsze bywa odpowiednio zagospodarowany. Brak zachowania ostrożności powoduje, że w trakcie zabaw na śniegu i lodzie dochodzi często do niebezpiecznych zdarzeń. Warto pamiętać, że nasze pociechy mają wiele pomysłów, które podpowiada im nieograniczona wyobraźnia. Górki saneczkowe w pobliżu dróg, czy ślizgawki na zamarzniętych taflach wodnych to miejsca, na które policjanci podczas ferii będą zwracać szczególną uwagę. Przestrzegajmy nasze pociechy przed zabawami w miejscach niebezpiecznych. Pamiętajmy też, żeby na czas nieobecności dorosłych domowników zapewnić najmłodszym opiekę osoby zaufanej. Zostawmy przy telefonie numery do opiekunów lub znajomych oraz numery alarmowe. Przypominajmy dzieciom o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania do mieszkań osób nieznajomych.

EK

designed by know-line.pl