Hungarian FolkEmbassy Báthory – Bem – Balatonboglár opowieść muzyką ludową o przyjaźni polsko-węgierskiej

Data dodania: 26 listopad 2015

[b]27 listopada (piątek) o godzinie 18.00 w Muzeum Lubelskim w Lublinie (Zamkowa 9) odbędzie się koncert Báthory – Bem – Balatonboglár czyli opowieść muzyką ludową o przyjaźni polsko-węgierskiej. W programie koncertu artyści łączą kluczowe dla przyjaźni dwóch narodów postaci, miejscowości i fakty historyczne z węgierskimi melodiami. Nie zabraknie też polskich akcentów. Wstęp wolny.[/b]

#1C

Misją powstałego na wiosnę 2013 r. zespołu Hungarian FolkEmbassy (Węgierska Ambasada Muzyki Ludowej), w skład którego wchodzą młodzi, ale niezwykle doświadczeni muzycy, jest rozpowszechnianie na Węgrzech i poza ich granicami muzyki ludowej i autentycznej kultury mieszkańców Basenu Karpat. Ten ponadczasowy priorytet zaowocuje mającą się ukazać wiosną 2016 r. płytą pt. „Báthory – Bem – Balatonboglár”, poświęconą historycznym związkom i przyjaźni polsko-węgierskiej.

Artyści łączą kluczowe dla przyjaźni dwóch narodów postaci, miejscowości i fakty historyczne z węgierskimi melodiami. Na płycie ukażą się również polskie piosenki.

Odniesienia do Stefana Batorego, Józefa Bema i Balatonboglár w przygotowanym materiale muzycznym:

– w kontekście Stefana Batorego zabrzmią inspirowane sztuką renesansu pieśni węgierskie;

– w związku z postacią Józefa Bema na płycie usłyszymy melodie z tych regionów, przez które prowadził szlak bojowy walk niepodległościowych 1848-1849, przede wszystkim pieśni żołnierskie i tańce werbunk. Następnie przy dźwiękach pieśni żałobnej z regionu Kalotaszeg odczytane zostaną wybrane nazwiska z liczącego cztery tysiące żołnierzy Legionu Polskiego z podaniem daty i miejsca ich urodzenia;

– Balatonboglár odegrało doniosłą rolę w historii polskiego uchodźctwa w okresie drugiej wojny światowej. W miejscowości tej funkcjonowało unikalne polskie gimnazjum. Tutaj też Polacy obchodzili święta Bożego Narodzenia, do których nawiązują przedstawione na płycie nastrojowe polskie kolędy i polskie pieśni żołnierskie wykonywane na węgierskich instrumentach. W tym bloku muzycznym zabrzmią również melodie na flecie długim z regionu Somogy.

Nad stroną merytoryczną z punktu widzenia historycznego czuwał prof. István Kovács, polonista, były Konsul Generalny Węgier w Krakowie.

#2C

designed by net-line.pl