Żydowski Spacer Herstoryczny to spotkanie z biografiami i herstoriami mieszkanek Lublina żydowskiego pochodzenia. Będzie to okazja do poznania smaczków życia codziennego z życia lubelskich Żydówek: ich twórczości, kryminalnych przypadków, pracy, zawodów miłosnych, etc. Sięgniemy do pełnych kolorytu życiorysów, artystek, intelektualistek, ale też „zwykłych” dziewcząt i kobiet, którym niekiedy przytrafiały się nietuzinkowe herstorie”.
Naszymi bohaterkami będą m.in.: Krystyna Modrzewska (naukowczyni, antropolożka, pisarka, Żydówka, transseksualistka), Anna Langfus (francuska pisarka, z pochodzenia polska Żydówka, laureatka Nagrody Goncourtów), Bela Szpiro –Nissenbaum (polityczka, społeczniczka działaczka oświatowa).
Spacer przebiegać będzie ulicami Starego Miasta oraz Śródmieścia, gdzie odwiedzimy kamienice, podwórka czy też zakamarki kryjące nieznane lub zapomniane opowieści. i potrwa około 2,5 godzin.
Start: Hotel Europa, 10:00, 03/12/2016
Spacer w języku polskim.
Możliwość organizacji spacerów herstorycznych w j. niemieckim, ukraińskim i angielskim po uprzedniej organizacji grupy i umówieniu się z nami na termin 🙂
Żydowski spacer herstoryczny jest częścią cyklu Herstorie Wielu Kultur.
Oprowadza: Paula Krzykowska – studentka historii sztuki (KUL), przewodniczka w Państwowym Muzeum na Majdanku, współpracowniczka Fundacji HerStory. Interesuje się historią Lublina podczas II Wojny Światowej oraz wielokulturowością regionu. W wolnym czasie podróżuje szlakiem opuszczonych miejsc na Lubelszczyźnie.
Oganizuje Fundacja HerStory
Lubelska organizacja pozarządowa działająca w zakresie edukacji herstorycznej, praw człowieka, wielokulturowości, antydyskryminacji, równości i różnorodności, upamiętnienia i odzyskiwania pamięci miejsca/osób oraz przeciwdziałania przemocy. Jednym z najważniejszych zagadnień są dla fundacji herstorie, jako metoda odzyskiwania pamięci o kobietach i włączania kobiet w równoważną narrację historyczną. Innym ważnym obszarem są warsztaty WenDo: samoobrona i asertywność dla kobiet/dziewcząt (oraz osób socjalizowanych do roli kobiety), warsztaty antydyskryminacyjne, genderowe, Consent i wiele innych związanych z tematyką praw kobiet i empowermentu. Od 2015 r. HerStory tworzy Lubelskie Szlaki Herstoryczne i należy do polskiej Sieci Herstorycznej stworzonej przez Fundację Przestrzeń Kobiet.
www.fundacjaherstory.org
Spacery herstoryczne są realizowane w ramach projektów wspieranych finansowo przez Miasto Lublin w ramach konkursu Miasto Kultury.