Rusza II etap przebudowy skrzyżowania al. Witosa z ul. Doświadczalną. Od poniedziałku (24 lipca) zostaną tam wprowadzone zmiany w organizacji ruchu.
Drogowcy zamkną dla ruchu północną część skrzyżowania i wyłączą sygnalizację świetlną. Nieczynna będzie jezdnia al. Witosa na odcinku ok. 290 m oraz wlot ul. Doświadczalnej, aż do skrzyżowania z ul. Vetterów. Na czas prowadzonych robót powstaną dwie przewiązki w pasie dzielącym al. Witosa – przed i za skrzyżowaniem z ul. Doświadczalną. Kierowcy będą korzystać z drugiej części jezdni al. Witosa, która na wyznaczonym odcinku stanie się drogą dwukierunkową. Za skrzyżowaniem z ul. Doświadczalną, jadąc w kierunku centrum, po prawej stronie jezdni, zostanie zlokalizowana tymczasowa zatoka autobusowa. Dla kierowców jadących w kierunku północnego wlotu ul. Doświadczalnej i dalej w kierunku ul. Vetterów wyznaczono objazd przez ul. Moritza. Na obszarach wykonywania robót w obrębie istniejących chodników i przejść dla pieszych zostaną wyznaczone alternatywne trasy. Utrudnienia potrwają około miesiąca.
W tym czasie drogowcy poszerzą jezdnię al. Witosa i wlot ul. Doświadczalnej, zbudują dwie zatoki autobusowe, chodniki oraz drogę rowerową. Do tego przebudują kanalizację deszczową i pozostałą część uzbrojenia technicznego.
W ramach I etapu prac wykonawca przebudował częściowo sieć teletechniczną wraz ze studniami, wykonał przewierty sterowane dla potrzeb przebudowy kolizji elektroenergetycznych i teletechnicznych oraz dla przebudowy sygnalizacji świetlnej.
W ramach prowadzonej przebudowy najważniejszą zmianą będzie powstanie dodatkowych pasów do skrętu w lewo i prawo z al. Witosa w ul. Doświadczalną, dodatkowego pasa do skrętu z ul. Doświadczalnej w al. Witosa oraz przebudowa sygnalizacji świetlnej. Zmiany zakładają również dostosowanie długości pasów do obecnego natężenia ruchu, co pozwoli na to, by kumulacja pojazdów odbywała się na właściwych pasach ruchu. Co więcej, przewidziano budowę brakującego odcinka ścieżki rowerowej od ul. Jagiełły do ul. Vetterów wraz z przejazdem rowerowym przez skrzyżowanie, co poprawi bezpieczeństwo rowerzystów. Powstanie także oświetlenie uliczne oraz chodniki. W ramach inwestycji drogowcy przebudują również zatoki autobusowe. Całość dopełni nowa infrastruktura do obsługi komunikacji miejskiej – wiaty przystankowe, biletomat i punkt dynamicznej informacji pasażerskiej.
Wykonawcą prac jest spółka Strabag, a ich wartość to blisko 11,6 mln zł. Nowa infrastruktura powinna być gotowa do końca października. Prace na skrzyżowaniu to dodatkowe elementy projektu unijnego pn. „Rozbudowa i udrożnienie sieci komunikacji zbiorowej dla obszaru specjalnej strefy ekonomicznej i strefy przemysłowej w Lublinie”.