Informacje drogowe: ul. Węglarza

Data dodania: 19 czerwiec 2024
Informacje drogowe: ul. Węglarza

Budowa przedłużenia ul. Węglarza w dzielnicy Ponikwoda wkracza w kolejny etap. Tym samym od najbliższego piątku (21 czerwca) nastąpi tam zmiana czasowej organizacji ruchu.

W ramach II etapu zmian w organizacji ruchu na ul. Węglarza zostanie utrzymany jeden pas ruchu do jazdy we wszystkich kierunkach. Dodatkowo, na czas prac związanych z robotami sieciowymi w pasie drogowym, nastąpi częściowe zamknięcie chodnika i zatoki postojowej przy ul. Strzembosza. Zmiany obejmą również obsługę pojazdów komunikacji miejskiej w tym rejonie. Autobusy będą miały możliwość zawracania na skrzyżowaniu ulic: Węglarza – Walecznych – Strzembosza oraz postoju w zatoce przy ul. Węglarza (po stronie sklepu Stokrotka) – jako przystanek końcowy i początkowy. Takie utrudnienia potrwają do połowy sierpnia. W tym czasie drogowcy wykonają przejścia poprzeczne przez ul. Kłopotowskiego siecią ciepłowniczą i siecią wodociągową.

Obecnie na placu budowy prowadzone są roboty we wszystkich branżach, które rozpoczęły się od planowanej ul. Koryzonowej i postępują w stronę skrzyżowania ulic: Węglarza – Walecznych – Strzembosza. Budowana jest kanalizacja deszczowa, kanał technologiczny oraz usuwane są kolizje elektroenergetyczne niskiego i średniego napięcia. W branży drogowej wykonawca realizuje roboty ziemne, wykopy oraz formowanie i zagęszczanie nasypów. Aktualne zaawansowanie robót dla zadania nadzorowanego przez ZDiM wynosi ponad 2 mln zł. Równolegle LPEC i MPWiK w ramach wspólnej umowy wykonują swoje sieci.

Docelowo powstanie nowa infrastruktura drogowa o łącznej długości około 2,6 km. Przedłużona ul. Węglarza od ul. Walecznych do ul. Trześniowskiej obejmie dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu i na części jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu o szerokości odpowiednio 3,5 m i 3 m. Projekt zakłada realizację zaplecza dla transportu publicznego, dwustronnych chodników i ścieżek rowerowych, sygnalizacji i oświetlenia drogowego, a także kanalizacji i sieci.

Nowa infrastruktura drogowa zapewni bezpieczeństwo i komfort pasażerom, kierowcom oraz pieszym. Przedłużenie ul. Węglarza obsłuży ruch drogowy w północno-wschodnim rejonie miasta i zapewni dostęp do miejskiego transportu publicznego. Nowa trasa, wraz z istniejącym fragmentem ul. Węglarza, połączy się z al. Spółdzielczości Pracy i dalej z obwodnicą Lublina oraz trasą S19 w kierunku Białegostoku. Z kolei prowadząc na wschód w kierunku ul. Trześniowskiej, wpłynie na poprawę dostępności stacji kolejowej PKP Lublin – Ponikwoda.

Inwestycję realizuje PBI Infrastruktura S.A. wspólnie z PBI WMB Sp. z o.o. Jej zakończenie planowane jest w październiku 2025 r. Koszt zadania to blisko 49  mln zł. Przedłużenia ul. Węglarza wraz z budową przyległych ulic otrzymało dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. 

O ewentualnych zmianach w kursowaniu komunikacji miejskiej ZTM poinformuje odrębnym komunikatem.

designed by know-line.pl