Dzień Bezpiecznego Internetu już 8 lutego. Szkoły i inne placówki w całej Polsce zgłaszają swoje inicjatywy dotyczące bezpieczeństwa dzieci online. W województwie lubelskim zgłoszono ich 154.
Warszawa, 1 lutego 2022
Zabawy, konkursy, akcje informacyjne dla uczniów, przedszkolaków i rodziców – różnorodne instytucje zgłaszają różnorodne działania w województwie lubelskim w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu, obchodzonego w tym roku 8 lutego.
Publiczna Szkoła Podstawowa w Borzechowie angażuje uczniów do przygotowywania plakatów, ulotek, komiksów i innych materiałów na temat bezpieczeństwa w sieci. Wiedza na ten temat będzie też propagowana wśród rodziców, a na koniec odbędzie się uroczystość ze spektaklem. W Chełmie uczniowie Zespołu Szkół Technicznych podejmą temat współdziałania online w czasie pandemii. Gminna Biblioteka Publiczna w Horodle organizuje dla mieszkańców projekcje filmów edukacyjnych. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Prusa w Hrubieszowie wśród wielu swoich aktywności wykonają m.in. mapę myśli wokół hasła „Bezpieczny Internet”, która zostanie wyeksponowana w osiedlowej bibliotece, mieszczącej się nieopodal szkoły. Szkoła Podstawowa nr 2 w Kraśniku przygotowała dla rodziców qiuz na temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online – przeprowadzi go przez dziennik elektroniczny. Przedszkole nr 84 w Lublinie zaangażuje swoich podopiecznych w zabawy i aktywności z wykorzystaniem mat do kodowania, ozobotów, genibotów i tablicy multimedialnej.
Wszystkie inicjatywy zgłoszone w województwie lubelskim można znaleźć na stronie Mapa Inicjatyw DBI.
Organizatorem wydarzenia jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Do wspólnego świętowania są zaproszone szkoły, przedszkola, świetlice, domy kultury, a także wszystkie inne organizacje i osoby, którym bliska jest idea, by przestrzeń internetowa była przyjaznym i bezpiecznym miejscem dla dzieci i młodzieży. Na mapie inicjatyw DBI zgłoszonych jest już ponad 2200 inicjatyw i wydarzeń. Warto do niej dołączyć, bo najciekawsze z nich zostaną nagrodzone! Inicjatywy z okazji DBI można zaplanować na cały luty i marzec.
W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzić będziemy w Polsce już po raz osiemnasty. Główne obchody DBI zaplanowane są na 8 lutego 2022 r. Tego dnia odbędzie się bezpłatna konferencja online, a następnie w ciągu kilku kolejnych tygodni eksperckie webinary oraz wirtualne lekcje dla szkół. Na liście prelegentów są m.in.: Natalia Hatalska, Nauczyciel Roku 2021 Dariusz Martynowicz, dr Magdalena Rowicka, Joanna Mikusek-Przystajko, Ewa Dziemidowicz, Łukasz Wojtasik, Martyna Różycka i Ewa Domańska. Do zaplanowanych wystąpień zostało kilka dni, za to lokalne inicjatywy związane z Dniem Bezpiecznego Internetu profesjonaliści pracujący z dziećmi (nauczyciele, dyrektorzy szkół, edukatorzy) mogą zgłaszać już teraz aż do końca marca.
Aktywizacja dzieci i młodzieży
Wspólne działania na rzecz budowania bezpiecznego internetu poprzez edukowanie, uświadamianie i rozmowę wyzwalają emocje oraz motywują do działania. Dzieci i młodzież uczą się, że mają wpływ na rzeczywistość, która ich otacza. Że zamiast biernego przyjmowania świata mogą proaktywnie działać na rzecz zmiany. Na stronie dbi.pl dostępna jest mapa inicjatyw, gdzie w każdej chwili można zobaczyć, w których placówkach obchody Dnia Bezpiecznego Internetu już zostały zaplanowane.
Jak zgłosić inicjatywę w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu?
Aby dołączyć do ogólnopolskiej mapy inicjatyw, wystarczy wejść na stronę: dbi.pl i uzupełnić znajdujący się tam formularz zgłoszeniowy. Działania powinny być zaplanowane do realizacji na okres od początku lutego do końca marca 2022. Każda placówka, która zarejestruje swoją inicjatywę, otrzyma elektroniczne zaświadczenie udziału w DBI.
Zgłoszone inicjatywy biorą także udział w konkursie, w którym najciekawsze z nich zostaną nagrodzone. Wśród nagród jest m.in. monitor interaktywny Samsung Flip – za pierwsze miejsce, a także: telewizor, projektor i laptop, dla trzech kolejnych inicjatyw. Z kolei 30 wyróżnionych inicjatyw zostanie nagrodzonych pakietami książek autorstwa Łukasza Wojtasika: „Sieciaki. Misja bezpieczny Internet”.
Każdy pomysł na inicjatywę jest dobry!
Możliwości świętowania wydarzenia jest naprawdę wiele. Każdego roku szkoły i placówki edukacyjne zaskakują swoją kreatywnością i różnorodnymi pomysłami. Mogą to być spotkania, warsztaty, webinary, zajęcia edukacyjne, a także gry, zabawy, quizy czy wspólne przygotowanie plakatów i komiksów.
Organizatorzy lokalnych wydarzeń Dnia Bezpiecznego Internetu mogą skorzystać z materiałów edukacyjnych, które są do pobrania na stronie dbi.pl. Na platformie edukacyjnej można znaleźć plakaty, grafiki, kolorowanki, a także wiele innych podpowiedzi związanych z organizacją DBI – między innym jest tam lista programów edukacyjnych, z których można skorzystać, scenariuszy lekcji, filmików i propozycji zajęć. Wszystkie podzielone na różne kategorie wiekowe.
Dzień Bezpiecznego Internetu promuje działania na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
Partnerzy wydarzenia to Fundacja Orange (Główny Partner) oraz Samsung, Google, Tik Tok, Meta (Partnerzy strategiczni), a także Firma Librus – wydawca portali edukacyjnych Librus Rodzina oraz Librus Szkoła. Konferencja została objęta honorowym patronatem przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Edukacji i Nauki.
Wszystkie szczegółowe informacje znajdują się na stronie dbi.pl
Kontakt w sprawie Dnia Bezpiecznego Internetu
Julia Szlęzak, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, julia.szlezak@fdds.pl
Anna Grabowska, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, anna.grabowska@fdds.pl
Kontakt NASK: media@nask.pl
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę od ponad 30 lat chroni dzieci przed przemocą i wykorzystaniem seksualnym. Zapewnia dzieciom i ich opiekunom wsparcie, profesjonalną pomoc psychologiczną i prawną. Uczy dorosłych, jak mądrze i skutecznie reagować na przemoc wobec dzieci oraz co robić, gdy podejrzewają, że dziecko jest krzywdzone. Wspiera i angażuje rodziców by wychowywali dzieci z miłością i szacunkiem. Wpływa na polskie prawo, by jak najlepiej chroniło interes dziecka. Każde dziecko zasługuje na dzieciństwo wolne od przemocy!
Biuro prasowe fundacji: media.fdds.pl
Znajdź nas na: fdds.pl facebook.com/dajemydzieciomsile instagram.com/dajemydzieciomsile
NASK jest Państwowym Instytutem Badawczym nadzorowanym przez Ministra Cyfryzacji. Prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe na rzecz bezpieczeństwa systemów sieciowych, a także nad technologiami opartymi o najnowocześniejsze rozwiązania, wykorzystujące sztuczną inteligencję i zaawansowaną analizę danych. Pełni też istotną funkcję w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, pełniąc rolę jednego z trzech CSIRT (Computer Security Incident Response Team) najwyższego poziomu w Polsce. Ponadto NASK prowadzi rejestr domeny .pl, w którym utrzymuje ponad 2,5 mln domen na rzecz ponad 1 mln abonentów. Prowadzi też ekspercką działalność edukacyjną, szkoleniową i popularyzatorską. Od lat realizuje program Komisji Europejskiej Safer Internet, promujący bezpieczne korzystanie z nowych technologii i Internetu wśród dzieci i młodzieży. NASK jest również operatorem Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Jest to program Ministra Cyfryzacji, dający szkołom bezpieczny, bezpłatny dostęp do szerokopasmowego Internetu.
Kontakt: media@nask.pl