Innovation Open Day na Politechnice Lubelskiej, czyli wynalazki dużych i małych

Data dodania: 19 czerwiec 2024
Innovation Open Day na Politechnice Lubelskiej, czyli wynalazki dużych i małych

Innovation Open Day na Politechnice Lubelskiej, czyli wynalazki dużych i małych

Poznaliśmy zwycięzców konkursu „Wschodzący Innowatorzy” i pokazaliśmy najnowsze wynalazki naukowców z Politechniki Lubelskiej – tak wyglądał Innovation Open Day.

„Wschodzący Innowatorzy”  to konkurs zorganizowany w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia. Zadaniem uczniów było rozwiązanie prawdziwych problemów zgłaszanych przez prawdziwe firmy. Zwyciężyła „EDU MAKIETA – ZACISK EPB”, czyli model elektrycznego hamulca ręcznego dla firmy Borg Automotive. Wykonali ją uczniowie Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie: Filip Grabowicz, Adam Motyl i Jakub Wolski.

– Stworzyliśmy ją sami i teraz firma używa jej do szkoleń nowych pracowników. Wszystko działa – mówi Filip Grabowicz, uczeń drugiej klasy i zdradza, że bardzo zależało mu na zwycięstwie, bo w tamtym roku zajęli drugie miejsce. – Ale ledwo zdążyliśmy, bo praca nad makietą wymagała dużo wysiłku. Wiele razy odwiedzaliśmy firmę i omawiali szczegóły swojego projektu.

Drugie miejsce zdobyli Nikola Otulska, Antoni Szaluś i Filip Wawrzeniak z Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie za projekt „System wizyjny do weryfikacji położenia ładunków na kompletacji opakowań w zrobotyzowanej linii paletyzacji”.

Trzecie miejsce zajęła „Kampania viralowa na temat regeneracji i jej pozytywnego wpływu na gospodarkę obiegu zamkniętego”. Autorami projektu są Michał Chrapowicki, Tomasz Dzikowski i Gabriel Nowicki z Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie.

Na czwartym miejscu ex aequo uplasował się projekt „Tablica cieni jako narzędzie eliminacji strat produkcyjnych” zaprojektowania przez Piotra Urbana i Jakuba Zwolińskiego z Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie.

Nic dziwnego, że Anna Wawro, dyrektorka Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie nie kryje dumy ze swoich uczniów. – Ważne jest, że poprzez takie projekty uczą się rozwiązywać realne problemy. To najefektywniejsza forma nauki, sprzyjająca pracy zespołowej, co jest bardzo ważne w przyszłej pracy zawodowej – mówi.

Tomasz Kosicki, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Transportowo-Komunikacyjnych, zwraca uwagę na jeszcze jedną korzyść udziału w takich konkursach.

– Młodzież zobaczyła, jak funkcjonuje firma od środka. To na pewno pomoże im myśleć o przyszłych praktykach czy współpracy z przedsiębiorstwem – mówi nauczyciel i dodaje: – Taka współpraca to coś, czego brakowało mi w czasie mojej edukacji. Jestem absolwentem technikum i gdybym miał wtedy taką możliwość, na pewno bym z niej skorzystał.

Wynalazki

Innovation Open Day to również wystawa wynalazków, które powstały na Politechnice Lubelskiej.

– Nasz uczelnia jest liderem w liczbie uzyskiwanych patentów. W ubiegłym roku zdobyła ich prawie 130. To świadczy o tym, że nasi pracownicy są bardzo twórczy i że mamy odpowiedni system, który pozwala na wyłapywanie najbardziej innowacyjnych pomysłów – przyznaje rektor prof. Zbigniew Pater.

Niektóre z tych rozwiązań już znalazły swoich nabywców w przemyśle i są obecnie wdrażane, tak jak np. technologia produkcji kruszyw lekkich z wykorzystaniem promieniowania mikrofalowego.

– Kruszywo to, potocznie zwane keramzytem, otrzymaliśmy z połączenia popiołu lotnego, czyli materiału z niewielką ilością gliny. Ma ono wiele zastosowań. W ogrodnictwie używa się go jako warstwę dekoracyjną, a w budownictwie jest stosowany w betonach o właściwościach izolacyjnych – tłumaczy dr Rafał Panek z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.

Na wystawie obejrzeć można było również innowacyjne światłowody, turbinę wiatrową dwuwirnikową kątową oraz konstrukcję i maszynę sterowaną numerycznie do kształtowania przyrostowego elementów cienkościennych.

 

designed by know-line.pl