Interaktywna wystawa dla dzieci „Brzuchomówca i milczące obrazy”

Data dodania: 07 maj 2019

Zarówno najmłodsi, jak i dorośli odbiorcy, będą mogli zanurzyć się w przestrzeni wystawy i uruchomić swoje zmysły.

Ekspozycja jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami wzroku. Materiały w brajlu przygotowało Centrum Adaptacji Materiałów dla Niewidomych KUL. Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5
Otwarcie wystawy: 18.05.2019 (sobota), godz. 18.00; wernisaż tłumaczony na polski język migowy oraz na język angielski
Wystawa czynna do: 14.07.2019 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00, wstęp: 1 zł)
 

Galeria Labirynt zaprasza na otwarcie interaktywnej wystawy dla dzieci „Brzuchomówca i milczące obrazy”. Eksponaty będą zachęcały do aktywnego zwiedzania, dzieci będą mogły np. pompować dźwięki, wyczuwać wibracje różnymi częściami ciała, miksować obraz, odbyć podróż kosmiczną, zmusić obiekty do wydawania odgłosów. Wernisaż odbędzie się w sobotę, 18.05, o godz. 18.00 w siedzibie Galerii przy ul. Popiełuszki 5.

Artyści i artystki: Magdalena Franczak, Elżbieta Jabłońska, Patryk Lichota i Yuliia Andriichuk, Kacper Mutke i Adrian Chorębała (Tajny_ projekt), Alicja Panasiewicz i Adam Panasiewicz (grupa naN), Maciej Połynko, Krzysztof Topolski

Kuratorka: Agata Sztorc

Wystawa jest rodzajem wielozmysłowego eksperymentu, który pozwoli dzieciom zanurzyć się w fascynujący świat sztuki współczesnej. Odbiorca, wkraczając w przestrzeń wystawy, stanie się tytułowym brzuchomówcą, który będzie nadawał treść pracom, samodzielnie je interpretując i wprawiając w ruch. Okaże się, że pozornie nieme dzieła sztuki, niosą ze sobą pełno dźwięku i mnóstwo wrażeń zmysłowych.

Do udziału w wystawie zostali zaproszeni polscy artyści i artystki poruszający się w obszarze nowych mediów i działający na styku sztuki i nauki. Eksplorują świat dźwięków poprzez tworzenie muzyki i komponowanie oraz realizują projekty twórcze będące połączeniem wielu dyscyplin. Prezentowane dzieła sztuki stanowią zachętę do bezpośredniego kontaktu, co pozwala odbiorcom uruchomić wiele zmysłów jednocześnie. Prace te grają z percepcją, niespodziewanie wydają odgłosy, kuszą też do poznawania ich za pomocą dotyku. Znajdują się tu obiekty, instalacje, a także dzieła sztuki o charakterze instrumentów oraz rzeźby dźwiękowe.

Za pośrednictwem prezentowanych dzieł sztuki możemy też spojrzeć inaczej na otaczający świat, zastanawiając się nad tym, co w nocy dzieje się z naszym sprzętem AGD, jakie dźwięki cywilizacyjne spotykamy na co dzień oraz czy dźwięk jest możliwy do obioru jedynie poprzez uszy. W przestrzeni wystawy odbiorcy będą mogli działać na różne sposoby, na przykład pompować dźwięki, wyczuwać wibracje różnymi częściami ciała, miksować obraz, odbyć podróż kosmiczną, schować się, zmusić obiekty do wydawania odgłosów, dotrzeć do źródła, wsłuchiwać się w szumy czy wreszcie odpocząć na trawie.

designed by know-line.pl