Intrygująca Tajemnicza Sekretna – Sztuka – czwarta edycja otwartych wykładów o sztuce

Data dodania: 06 wrzesień 2012

Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego
Instytut Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych

zaprasza na wykład

Ryszarda Kasperowicza
Botticelli i jego mitologiczne zagadki
12 września 2012, godz. 17.00

Filia nr 2, ul. Hempla 5

Dwa duże wyobrażenia mitologiczne namalowane przez Sandra Botticellego dla Medyceuszy, od dawna budziły fascynację – podejrzewano bowiem, że tradycyjne tytuły, "Narodziny Wenus" oraz "Primavera", kryją w sobie zagadkowe przesłanie. Już historia interpretacji tych arcydzieł florenckiego malarza zasługuje na miano detektywistycznej powieści – dopatrywano się w tych przedstawieniach najróżniejszych treści symbolicznych: od moralnej alegorii po wykładnię neoplatońskiej teorii miłości; inni sądzili, że są to po prostu ucieleśnienia renesansowego
kultu piękna, albo też wyraz humanistycznej kultury renesansu, lubującej się w mitologii. Niniejszy wykład stawia sobie za cel przybliżenie środowiska, w którym owe dzieła powstały, a także będzie próbą przypomnienia najróżniejszych interpretacji tych zagadkowych obrazów.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Intrygująca Tajemnicza Sekretna – Sztuka
czwarta edycja otwartych wykładów o sztuce
2012/2013

Sztuka jest odbiciem ludzkiej natury; jest pełna tajemnic i sekretów, które artyści skrzętnie ukryli w niej za pomocą tego, co dostępne zmysłom. Niczym najlepszy gawędziarz, sztuka opowiada o rzeczach tajemniczych i sekretnych, lubując się w estetyce, która przyprawia nieraz o dreszcz niepokoju i fascynacji jednocześnie. Jest intrygująca i zagadkowa, pełna symboli, metafor i ukrytych znaczeń, które niezmiennie pociągają nas do ich odkrywania i odszyfrowywania.
Niniejszym zapraszamy wszystkich chętnych na czwartą edycję wykładów o sztuce, współorganizowaną niezmiennie przez Instytut Historii Sztuki KUL, Miejską Bibliotekę Publiczną w Lublinie oraz Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Podbudowani rosnącą popularnością naszej inicjatywy oraz uznaniem ze strony stałych słuchaczy, z wielkim entuzjazmem namawiamy w tym roku szkolnym do odkrywania z nami tajemniczego, intrygującego i sekretnego świata sztuki. Przybliżymy Państwu twórczość wielkich mistrzów: Sandro Botticellego, Leonarda da Vinci, Jacka Malczewskiego, a także mniej znanych szerszemu gronu – Williama Burroughsa i Romana Cieślewicza; opowiemy o enigmatycznej sztuce średniowiecza i zbiorach Biblioteki Watykańskiej. Zabierzemy Państwa w ekscytującą podróż po artystycznych ogrodach oraz menonickim szlakiem po Żuławach Wiślanych; ujawnimy sekrety związane z rynkiem sztuki; otworzymy archiwa filmowego thrillera i kryminału, a także bogato ilustrowane atlasy anatomiczne; zagłębimy się w meandry surrealistycznych wizji, a także pokażemy jak w ciągu minionych wieków zgłębiano sztukę anatomii.
Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie w naszych wykładach coś, o czym chciałby posłuchać, jakąś tajemnicę, sekret lub intrygę, które pobudzą ciekawość i chęć poznania nieznanego, ukrytego, bądź zaszyfrowanego. Wykłady przygotowują pracownicy naukowi oraz doktoranci z Instytutu Historii Sztuki KUL, a także badacze sztuki z Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. O miejsce i odpowiednią oprawę spotkań troszczy się, jak co roku, Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie. Wykłady odbywają się w środy (filia MBP, ul. Jana Hempla 5, godz. 17.00) oraz w poniedziałki (siedziba Zachęty, Galeria Lipowa 13 w CH Plaza, godz. 18.00). Szczegółowy harmonogram wykładów dostępny jest na plakatach, ulotkach i w Internecie (na stronach Instytutu Historii Sztuki KUL, Zachęty, MBP oraz na profilu Wykładów o Sztuce na Facebooku). Wstęp wolny. Zapraszamy!

designed by know-line.pl