Jak zacząć nowe hobby – wędkarstwo

Data dodania: 01 październik 2019
Jak zacząć nowe hobby – wędkarstwo

Wędkarstwo kojarzone jest głównie z odpoczynkiem i relaksem, jednak to ciekawa i ekscytująca pasja. Odpowiedni sprzęt, podstawowa wiedza i karta wędkarska to elementy niezbędne, aby rozpocząć przygodę z takim hobby.

Chcąc rozpocząć hobby jakim jest wędkarstwo, należy wziąć pod uwagę wszystkie aspekty pozytywne i negatywne. Począwszy od zalet, wędkarstwo jest świetnym sposobem relaksu. To chwila odpoczynku na łonie natury oraz dobra forma oderwania się od codziennych obowiązków i problemów. Każdy potrzebuje odreagowania stresu po ciężkim tygodniu. Wędkarstwo wcale nie jest nudne jak mogłoby się wydawać. Satysfakcja i radość to główne emocje towarzyszące podczas udanych połowów, przy czym nie brakuje ekscytacji i adrenaliny kiedy trafi się duży okaz, któremu nie można pozwolić na ucieczkę. Przy okazji takiego hobby poznajemy wielu ciekawych ludzi pełnych pasji. Zapaleńcy przyjeżdżają nad akweny wodne już samym świtem i chętnie służą pomocą. Humor poprawia nie tylko udany połów, ale również zakup sprzętu wędkarskiego. Pasjonaci uwielbiają wybierać nowe akcesoria, kolekcjonować je oraz testować wszystko w praktyce. Mimo, wielu zalet takie hobby jest drogie i potrzebne jest do niego spore przygotowanie. 

Początkujący wędkarz powinien poznać podstawowe informacje dotyczące wędkarstwa. Nie chodzi tutaj o zdobycie wiedzy, którą posiadać musi profesjonalista, ale o podstawy takiego zajęcia. Niezbędna będzie tu znajomość różnych gatunków ryb i charakterystycznych dla nich miejsc występowania, przykładowych rodzajów przynęt, elementów wyposażenia wędkarza i głównych metod łowienia np. gruntowej, spinningu, czy spławikowej. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniej dla siebie metody i dostosowanie do tego listy przyszłych zakupów. Dobrym sposobem na zdobycie informacji są przede wszystkim portale wędkarskie oraz instruktażowe filmiki. 

Zakup sprzętu wymaga dość dużego wkładu finansowego. Wydatki są tym większe, im bardziej zaawansowany sprzęt chcemy posiadać. Przykładowo wędzisko wacha się w cenie od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych. Na początku swojej przygody z wędkarstwem lepiej postawić na tańszy sprzęt. Może się bowiem okazać, że takie zajęcie nie jest tym, co nas interesuje. Dobrym kompromisem będzie zakup używanej wędki z droższej półki, ponieważ zapłacimy mniej niż za nową, a będziemy mieli pewność, że posłuży nam dłużej. Ważne akcesoria to również żyłka, szpula, haczyk, spławik i kołowrotek. Przy ich wyborze lepiej poprosić o pomoc kogoś doświadczonego lub sprzedawcy w sklepie, niż wybierać wszystko przypadkowo. Można też sprawdzić opinie o konkretnych produktach na różnych forach. Należy pamiętać, że do każdej metody łowienia trzeba dobrać różniący się od siebie, indywidualny zestaw wędkarski np. inna wędka będzie do spinningu, niż do metody muchowej. Kompletując przynęty zdecyduj czy chcesz łowić ryby roślinożerne czy mięsożerne. Te pierwsze można łowić np. na kukurydzę, natomiast drugie skuszą się na robaki lub przynęty wyglądające jak mniejsze rybki. 

Nie każdy posiadający wędkę może zostać wędkarzem. W Polsce trzeba posiadać ważne uprawnienia, aby legalnie korzystać ze statusu wędkarza. Jeśli ktoś nielegalnie wybiera się wędkować powinien liczyć się z pewnymi konsekwencjami. Najczęściej są to kary finansowe, jednak mogą to być również oskarżenia chociażby o kłusownictwo. Karta wędkarska to element konieczny, aby nie zapłacić mandatu. Aby uzyskać taką kartę trzeba zgłosić się do Koła Polskiego Związku Wędkarskiego w najbliższej okolicy i przystąpić do egzaminu ze znajomości przepisów tj. znajomość gatunków zamieszkujących akweny wodne w kraju, limity ochronne, wymagania co do sprzętu, warunki łowienia itd. Zaświadczenie po zdanym egzaminie wraz ze zdjęciami, dowodem opłaty skarbowej i odpowiednim wnioskiem należy złożyć w starostwie i tam wyrabiana jest karta. Po odebraniu karty można legalnie wędkować. Z prywatnych wód i należących do PZW korzystać można pod warunkiem wykupienia dodatkowego zezwolenia, które w razie kontroli należy mieć przy sobie. Każdy wędkarz powinien znać Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb, gdyż nieświadomie może popełnić wykroczenie np. gdy używa złego sprzętu. 

Wędkarstwo to hobby wymagające oszczędności, ale nie dla początkujących. Wiele przydatnych rzeczy można zrobić samemu np. podpórkę. Przynęta taka jak robaki, również może być darmowa. Jeśli potrzebujesz relaksu na świeżym powietrzu i ciekawej formy rekreacji to wędkarstwo jest do tego idealne.  

Karolina Borzęcka

 

designed by know-line.pl