Praca marzeń to główny cel absolwentów uczelni wyższych, jednak żeby go osiągnąć potrzebne jest doświadczenie zawodowe. Jest kilka sposobów, aby uzupełnić swoje CV będąc na studiach. Szkolenia, staże, praktyki, organizacje studenckie i wolontariat – to złote środki do osiągnięcia tego celu.
Pracodawcy wymagają od absolwentów wyższych uczelni coraz większego doświadczenia zawodowego. Ukończenie studiów i posiadanie dyplomu to często zbyt mało, aby zacząć docelową pracę. To czego oczekuje się od kandydatów na określone stanowisko to przede wszystkim umiejętności praktyczne i doświadczenie, a w mniejszym stopniu wiedza teoretyczna. W trudnej sytuacji znajdują się osoby studiujące dziennie, gdyż na dodatkowe obowiązki często brakuje czasu, a zdobycie doświadczenia wydaje się niemożliwe. Są jednak sposoby, aby poszerzyć swoje CV.
Konieczne do odbycia, a zarazem bardzo pomocne w zdobyciu doświadczenia są praktyki i staże. Każdy absolwent uczelni musi je odbyć, dlatego szukając praktyk warto dokonać rozsądnego wyboru. Należy pomyśleć nad tym dużo wcześniej, aby mieć większe szanse na dostanie się do najlepszych firm. Im wcześniej, tym mniej kandydatów na określone stanowisko. Warto poszukać ogłoszeń na stronach internetowych lub przez uczelnie, które często pomagają w takich sytuacjach. Korzystne byłoby również przedłużenie praktyki, aby mieć dodatkowy okres na zdobycie doświadczenia. Absolwent powinien spróbować swoich sił w różnych firmach, nie tylko w jednej firmie z branży. Dzięki temu zorientuje się w jakiej pracy czuje się najlepiej i w jakim kierunku będzie szedł w przyszłości.
Działalność w różnych organizacjach i kołach studenckich to kolejny sposób na zdobycie doświadczenia. Takie organizacje umożliwiają prowadzenie ciekawych projektów, szlifowanie swoich praktycznych umiejętności, poznanie osób o podobnych zainteresowaniach, czy pracę nad samym sobą. Współpracując z ludźmi z branży nawiązać można znajomości, które być może zaowocują w przyszłości wymarzoną pracą. Możliwe jest, że któraś ze współpracujących firm będzie potrzebowała stażystów lub pracowników.
Jak wiadomo kontakty z ludźmi są bardzo ważne. Znajomi ze studiów, ludzie poznani na szkoleniach lub wykładowcy – każdy może pomóc w zdobyciu doświadczenia, nawet jeśli nie jest to pomoc bezpośrednia. Takie osoby mogą polecić Cię na określone stanowisko, udzielić cennych rad np. dotyczących zachowania na rozmowie kwalifikacyjnej lub podpowiedzieć w jakim kierunku należy się rozwinąć, aby zdobyć pracę w wymarzonej branży. Wykładowcy często współpracują z innymi instytucjami i firmami, w których być może potrzebują dodatkowych rąk do pracy, a także mają możliwość wystawienia referencji.
Niepełny etat w pracy z branży to również duża szansa na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego. Jeśli trafi się taka okazja, trzeba postarać się pogodzić studia z pracą, gdyż daje to naprawdę duże możliwości jeśli chodzi o rozwój zawodowy.
Gdy jest możliwość posiadania własnego portfolio, warto z tego skorzystać. Prezentacja swoich prac to ciekawa forma przedstawiania swoich umiejętności. Pokazuje kreatywność osoby, do której należy i wizualnie wyraża jego osobowość.
Studenci często udzielają się jako wolontariusze. To także jedna z form zdobywania doświadczenia. Wolontariat to nie tylko zbieranie pieniędzy do puszki. Będąc wolontariuszem można brać udział w różnych wydarzeniach, konferencjach, a także pomagać w prowadzeniu prac biurowych. Organizacje oferują wiele ciekawych zajęć i form spędzania czasu podczas, których można się wiele nauczyć.
Korzystanie ze szkoleń i kursów zarówno darmowych jak i płatnych znacznie podnosi kwalifikacje zawodowe i poprawia dotychczasowe umiejętności. Na szkolenia można uczęszczać stacjonarnie oraz odbywać je internetowo. Mogą one dotyczyć różnych dziedzin i skupiać się na określonym zakresie tematycznym.
Podczas studiów można równie dobrze zostać freelancerem. Przykładowo, jeśli ktoś potrafi korzystać z konkretnych programów graficznych, analizować dane, pisać artykuły, czy fotografować może przedstawić swoją ofertę szerszemu gronu odbiorców lub odpowiedzieć na ofertę pracodawcy. Można się przy tym nauczyć, a także coś zarobić.
Wszystkie propozycje dotyczące zdobywania doświadczenia są warte uwagi. Chcąc jak najszybciej osiągnąć sukces i pracować na idealnym stanowisku należy wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć poszerzać CV już na studiach.
A jeśli chcesz zdobyć doświadczenie dziennikarskie, zapraszamy do naszej redakcyjnej ekipy.
Karolina Borzęcka