Jarmark Jagielloński – 12 – 14 sierpnia 2011 – Lublin

Data dodania: 12 sierpień 2011

Jarmark Jagielloński
12 – 14 sierpnia 2011
Lublin – Stare Miasto, Błonia pod Zamkiem

Jarmark Jagielloński to twórcze połączenie dawnego Jarmarku Kupieckiego oraz współczesnego Jarmarku Kulturalnego.

Unikatowe w skali kraju spotkanie artystów, rzemieślników i rękodzielników oraz miłośników kultury, tradycji i dobrej zabawy. Trzy dni z muzyką folkową, turniejami rycerskimi, grami tradycyjnymi i teatrem. Na straganach nieprzebrane bogactwo autentycznych, ręcznie wytwarzanych przedmiotów. Warsztaty tkactwa, kołysanek, tańca tradycyjnego, gry na suce biłgorajskiej, plastyki obrzędowej.

Jarmark Jagielloński kontynuuje tradycje jarmarków organizowanych w XV i XVI wieku w Lublinie. To tutaj, w epoce Jagiellońskiego Złotego Wieku spotykali się kupcy i artyści z wielu ziem Rzeczypospolitej, odległych krańców Europy a także Azji. Jeśli mówimy dziś o jednolitym rynku Europy, to jarmarki lubelskie na pewno są jego prawzorem.

Współczesny Jarmark to nie tylko kolorowe stragany i subtelne rękodzieło. To również barwne parady, podczas których dwumetrowa złota kura wędruje między kamienicami Starego Miasta w orszaku mieszczan, rycerzy, kuglarzy, rzemieślników i muzyków. Historia przeplata się ze współczesnością, wiedza spotyka się z zabawą, tradycja z awangardą, gwara z językami obcymi.

Duma z mądrych tradycji, które w minionych wiekach przyczyniły się do bogactwa Miasta, świadomość spuścizny, mimo wiraży historii, pozostawionej przez pokolenia pozwala nam dziś cieszyć się pięknem i niepowtarzalnym klimatem Lublina i głęboko wierzyć w potencjał nadal tkwiący w mieście i jego mieszkańcach.

Wybrane atrakcje Jarmarku Jagiellońskiego 2011:

Jarmark Kupiecki
– 250 wystawców z Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy (twórcy z Połtawy i Huculszczyzny)
– na straganach m. in. wyroby garncarskie (łążkowskie, bolimowskie, huculskie), rzeźba ludowa, kuchnia litewska (chleby, kwasy chlebowe, kindziuki, bliny), tkactwo, lalki motanki, kowalstwo, wycinanki, ozdoby wyplatane ze słomy, obrusy i koszule haftowane w tradycyjne ukraińskie i białoruskie wzory, malarstwo na szkle twórczyń ludowych z Zakopanego, haft łowicki, kosze wiklinowe, drewniane zabawki, plecionkarstwo z rogożyny i korzenia sosnowego, przysmaki polskiej kuchni tradycyjnej (chleb ze smalcem, piernik Lubelski, miody, sery, kiełbasy, przetwory)
– warsztaty i pokazy rzemiosła: malowania na szkle, garncarskie, plastyki obrzędowej, koronki klockowej, wyplatania z rogożyny i ze słomy, robienia lalek matanek, bednarstwa czy tłoczenia oleju
– Letnia Szkoła Tkactwa Ludowego (11-14 sierpnia)

Jarmark Kulturalny
– 400 artystów – od ludowych do współczesnych i awangardowych
– koncerty: Mosaic, Bubliczki, Kapela ze Wsi Warszawa, Transkapela, R.U.T.A., koncert Pieśni Maryjnych w wykonaniu Kapeli Brodów, koncert muzyki tradycyjnej przygotowywany wspólnie z Andrzejem Bieńkowskim (Weselne szaleństwa)
– koncerty na ulicach Starego Miasta: kapele ludowe, zespoły śpiewacze, pieśni dziadowskie w wykonaniu Jacka Hałasa
– nocne potańcówki z Kapelą Brodów, Kapelą Niwińskich, Kwartetem Wiejskim, Kapelą Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej
– warsztaty tańca i potańcówka z Kwartetem Wiejskim
– nauka kołysanek i gry na suce biłgorajskiej
– 200 rycerzy z Polski i Ukrainy toczących boje podczas dwudniowego turnieju
– Kino Jarmarkowe
– Yurta Nomadów Kultury
– wystawy i spotkania autorskie: Joanna Zemanek „Folklove”, wystawa „Między wątkiem a osnową. Tkactwo tradycyjne”, „Migawki z wesela” – zdjęcia wiejskich fotografów
– spotkanie z Kapelą Butrynów – opowieści o suce biłgorajskiej
– spektakle Muzycznego Teatru „Słuchaj Uchem” i Prusinowski Trio
– pokazy tresury ptaków drapieżnych
– spotkanie z tradycją Polesia
– Tajemnice dawnej fotografii – portrety na szkle

Jarmark dla Dzieci
– Muzyczny Plac Zabaw
– Magiczny Port Teatru Wagabunda
– park gier i zabaw tradycyjnych
– Samograjka – wyliczanki, gry i zabawy ludowe
– warsztaty rękodzieła
– spektakle w Yurcie Nomadów Kultury

Zapraszamy też do zwiedzania Starego Miasta i Jarmarku z lubelskimi przewodnikami.

Wszystkie atrakcje Jarmarku Jagiellońskiego są bezpłatne.

designed by know-line.pl