Jarmark Jagielloński 2013 /// 15 – 18 sierpnia 2013 /// Lublin

Data dodania: 01 sierpień 2013

Jarmark Jagielloński 2013

15 – 18 sierpnia 2013

Lublin

Jarmark Jagielloński to unikatowe połączenie jarmarku kupieckiego w dawnym, historycznym wydaniu oraz jarmarku kulturalnego, którego normy i ramy są wciąż wyznaczane. W naturalny sposób łączy unikatowe przejawy sztuki ludowej z regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz ekspresje z obszarów takich jak teatr, muzyka, fotografia, kino. Jarmark jest miejscem spotkania odbiorcy z rzemieślnikiem, muzykiem, artystą czy projektantem, którzy w swoich działaniach poszukują ciągłości z tym, co obecne od wieków w kulturze i sztuce ludowej.

W 2013 roku Jarmark Jagielloński odbędzie się po raz siódmy.

Tegorocznym motywem przewodnim będzie zabawka ludowa. W związku z tym program obfitować będzie w wydarzenia związane z tą tematyką, a na Błoniach Pod Zamkiem przygotowana zostanie specjalna przestrzeń gier i zabaw. Można będzie podziwiać wystawy zabawek ludowych, także tych wykonanych w dużo większej skali niż na co dzień oraz prace współczesnych projektów będące rezultatem inspirującej zabawy dizajnem i etnografią. W programie pojawią się także gry i zabawy tradycyjne – starodawne, podwórkowe, spotykane na miejskich blokowiskach i na wiejskich podwórkach.

Jednocześnie, przez cztery dni będzie można wziąć udział w szeregu warsztatów rzemieślniczych, tanecznych i muzycznych, posłuchać koncertów, posmakować specjałów z Polski i krajów naszych sąsiadów, a przede wszystkim podziwiać nieprzebrane bogactwo autentycznego rękodzieła i sztuki ludowej.

W programie Jarmarku Jagiellońskiego 2013 znajdą się m.in.:

MUZYKA

16 sierpnia na Placu po Farze usłyszymy koncert poświęcony wyjątkowej śpiewaczce z Roztocza Pani Annie Malec. W koncercie zatytułowanym Polne nuty Anny Malec wystąpią: Śliczne Goździki, Agata Harz, Jacek Hałas, Kouame Sereba, Justyna Piernik, Maniucha Bikont, Barbara Wilińska, Kaja Prusinowska i Krzysztof Butryn. Koncert przygotował Remigiusz Mazur Hanaj, a poprowadzi Małgorzata Jędruch – dziennikarka muzyczna, od wielu lat związana z Programem Drugim Polskiego Radia.

18 sierpnia na wirydarzu klasztoru ojców Dominikanów odbędzie się koncert Kuranty przeszłości w wykonaniu cytrzysty Grzegorza Tomaszewskiego i wiolonczelistki Małgorzaty Ruszniak. Połączenie brzmienia tych dwóch instrumentów w wyjątkowym repertuarze zaczerpniętym z polskiej muzyki tradycyjnej zakończy odkrywanie historii i tradycji podczas tegorocznej edycji Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie.

Na scenie Jarmarku wystąpią również: zespół Dűvő Zenekar z tradycyjną porywającą do tańca muzyką z Węgier, zespół Muzykanci, w składzie: Joanna Słowińska, Jan Słowiński, Jacek Hałas i Alicja Hałas, projekt „Makaruk – Erotyki Ludowe” łączący oryginalną polską muzykę ludową z nowoczesną aranżacją i kompozycją jazzową – w koncercie weźmie udział Antoni Gralak oraz jeden z najbardziej utytułowanych zespołów śpiewających tradycyjnym głosem białym – Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej, nagrodzony m.in. nagrodą im. Oskara Kolberga. Usłyszymy także nowoczesną interpretację tradycji bałkańskiego grania na instrumentach dętych blaszanych – speed brass w wykonaniu rumuńskiego składu Fanfara Kalashnikov.

Nocne potańcówki jarmarkowe poprowadzi Kapela Braci Dziobaków z zaproszonymi gośćmi – Kapelą Kowalski/Maziarz/Murzynowska, Orkiestrą Dętą ze Zdziłowic, Kapelą Dűvő, Hałas Trio czy Kapelą Chłopcy z Nowoszyszek.

PRZEDSTAWIENIA I OBRZĘDY

Podczas tegorocznego Jarmarku będzie można zobaczyć widowisko teatralne „Wereja” w wykonaniu teatru obrzędowego Czeladońka z Lubenki. Spektakl przedstawia dziś już nie praktykowane obrzędy i pieśni związane ze żniwami. Teatr Czeladońka istnieje już 30 lat i na przestrzeni tych lat zagrało w nim już blisko 100 aktorów amatorów. Zachowując gwarę i tradycję grupa inscenizuje obrzędy oraz życie wsi w sposób bardzo autentyczny.

Inną propozycją jest spektakl „Fintikluszki – folkowe okruszki” wędrownego teatru lalek MAŁE MI. Na przedstawienie składają się zabawne, wzruszające bajki, ludowe gadki i przyśpiewki, wskrzeszające świat Wielkoludów i Domowych Skrzatów. Historie wydobyte z kufra pamięci przekazywane są przy pomocy różnorodnych form teatru lalek, tradycyjnych zabawek, instrumentów muzycznych oraz pieśni porywająco zaaranżowanych przez Karolinę Cichą.

EDUKACJA

Podczas Jarmarku Jagiellońskiego organizowana jest Letnia Szkoła Zabawkarstwa podczas której przez 4 dni pod okiem twórców tradycyjnych zabawek uczestnicy warsztatów poznają techniki, metody i tradycje związane z zabawkarstwem.

Zaplanowane są również warsztaty gry na suce biłgorajskiej, zielarskie, śpiewu tradycyjnego, tańca, warsztaty wycinanki, malowania na szkle, lepienia glinianych gwizdków czy warsztaty robienia słomianych pająków.

INNE ATRAKCJE

Wśród pozostałych atrakcji tegorocznej edycji wydarzenia znajdą się, m. in. Kino Jarmarkowe, Noc Świątyń, opowieści wędrowne z różnych stron Europy,pokazy rzemiosła, wystawy i spotkania. Będzie możliwość ozdobienia rowerów w stylu etno – projekt FolkSzprycha, wzięcia udziału w nocnych potańcówkach, a także uczestniczenia w spotkaniu dotyczącym konwencji UNESCO w sprawie Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, podczas którego twórcy, animatorzy, stowarzyszenia kulturalne będą miały okazję dowiedzieć się jakie korzyści i konsekwencje niesie za sobą wpis na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Jarmark Jagielloński to także prezentacja sztuki ludowej i rzemiosła tradycyjnego. Przez cztery dni jarmarku swoje wyroby zaprezentują twórcy z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Słowacji. Poprowadzą oni także liczne pokazy i warsztaty rzemiosła. Po raz kolejny Jarmarkowi Rękodzielniczemu towarzyszyć będzie konkurs na „twórcę jarmarku”, gdzie komisja zwraca szczególną uwagę na nawiązanie do tradycji regionu, tradycję wzoru czy jakość wykonania. W Jarmarku Jagiellońskim 2013 weźmie udział około 250 twórców.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Udział w warsztatach wymaga wcześniejszych zapisów.

Więcej informacji na www.jarmarkjagiellonski.pl

designed by net-line.pl