Na Jarmarku Jagiellońskim nie może zabraknąć wydarzeń dla dzieci! Przygotowaliśmy dla nich warsztaty, podczas których poznają magiczną moc ziół, nauczą się wycinanki opoczyńskiej, będą malować drewniane zabawki i konstruować proste instrumenty pasterskie. Zapraszamy również najmłodszych na spektakle o muzycznej przyjaźni chłopca z lasem, opowieściach osnutych niczym kolorowe nici na krosnach i o podróży śladami wędrujących Romów.
Tegoroczny Jarmark Jagielloński odbędzie się w dniach 21-23 sierpnia 2020.
– W tym roku w trosce o zdrowie wszystkich uczestników festiwalu wprowadziliśmy obowiązkowe zapisy na większość punktów programu Jarmarku Jagiellońskiego. Do tej pory miłośnicy tradycji zapisywali się tylko na warsztaty, teraz rezerwacja bezpłatnych wejściówek obowiązuje także na koncerty czy spektakle. Zapisy, które ruszyły 12 sierpnia prowadzone są przez Internet. Wystarczy wejść na stronę jarmarkjagiellonski.pl i wypełnić formularz. – wyjaśnia Agata Fijuth-Dudek. – Uwaga! Osoby, które dostały potwierdzenie przyjęcia na warsztaty czy spektakle są proszone o pojawienie się na miejscu ich przeprowadzania 15 minut przed godziną rozpoczęcia zajęć. W innym przypadku rezerwacja przepada, a miejsce to może zająć inna osoba. Warto jest więc być na warsztatach o czasie. Dzieci do 12 r.ż. biorą udział w wydarzeniach razem z dorosłymi opiekunami.
Każdy uczestnik wydarzeń przy wejściu zostanie obowiązkowo poddany bezdotykowemu mierzeniu temperatury. W przypadku stwierdzania temperatury powyżej 38 stopni Celsjusza, osoba taka nie zostanie dopuszczona do udziału w wydarzeniu.
Każdy uczestnik wydarzeń jest zobowiązany:
– zdezynfekować ręce przed wejściem na teren wydarzenia;
– pozostawać w bezpiecznej odległości od innych, zgodnie z wyznaczonymi przez organizatora miejscami siedzącymi;
– przed i w trakcie wydarzenia musi pozostać na wyznaczonym miejscu. Ruch pieszy dopuszczalny jest tylko i wyłącznie w przypadku konieczności opuszczenia wydarzenia;
– zakrywać usta i nos (np. maseczką lub przyłbicą ochronną) przez cały okres przebywania na terenie wydarzenia (koncerty);
– uczestnicy oczekujący na wejście na wydarzenie zobowiązani są do zachowania 2 metrów odległości od innych oczekujących lub zakrywania ust i nosa.
KONCERT
Kapela Tęgie Chłopy – PREMIERA PROJEKTU dla dzieci i dorosłych.
Podobno kiedyś wszystkie istoty mówiły jednym językiem – choć każda na swój sposób. Te same słowa po swojemu kłapał dziób, mełł pysk, wymawiały usta. Każdy odzywał się jak mu było wygodniej, aż w końcu różne gatunki stworzeń przestały się wzajemnie rozumieć. Nikt się tym szczególnie nie przejął, bo jednocześnie świat stał się bardziej różnorodny, a przez to ciekawszy. I okazało się, że są inne sposoby komunikacji, na przykład muzyka. Każdy śpiewał po swojemu, a jakimś cudem wszyscy się rozumieli. Słuchali się nawzajem, dzielili swoimi radościami i kłopotami, snując barwne opowieści. Najczęściej, nie wiedzieć czemu, o muzyce i muzykowaniu. Czas płynął i wszystko się zmieniało. Także i muzyka: powstawały nowe instrumenty, style gry i całe muzyczne rodzaje. W końcu każde plemię poszło swoją muzyczną drogą – skowronki i trzmiele, wilki i krowy, owce, ludzie, kaczki. Ach, warto by znowu razem pograć i pośpiewać! Ale jak to właściwie było? Postanowiliśmy poszukać odpowiedzi w piosenkach z dawnych czasów. Ruszyliśmy więc w najstarsze góry jakie znamy – Góry Świętokrzyskie – i przywieźliśmy stamtąd rozmaite opowieści: o językach, instrumentach, zwierzętach, roślinach i ludziach. Posłuchajcie.
Kiedy: 21 sierpnia (piątek), godz. 19.00
Gdzie: Dziedziniec Zamku – Muzeum Lubelskiego w Lublinie
Zapisy: Dla dzieci i dorosłych. Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy dotyczą całego wieczoru muzycznego, a nie koncertów poszczególnych zespołów.
SPEKTAKLE
Nić – opowieści z przędzy i słów, Agnieszka Jackowiak, Agnieszka Ayşen Kaim
Gdzieś niedaleko wirującego wrzeciona, obok stukającego miarowo kołowrotka, gdzieś pomiędzy kolorowymi nićmi osnutymi na krosnach, właśnie gdzieś tam czekają opowieści. Niektóre plączą się tu od dawna, inne przybyły z miejsc bardzo odległych i pojawiły się u nas przed chwilą. To opowieści pachnące jak len, miękkie jak wełna i kolorowe jak łąka. To historie, które można uprząść, utkać, ubarwić i usłyszeć. Od pierwszej do ostatniej nici.
Kiedy: 21 sierpnia (piątek), godz. 18.30
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7, patio
Zapisy: Dla dzieci. Zapisy na wydarzenie trwają od 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
O muzyce między drzewami, Mozaika
Zapraszamy dzieci do wspólnej podróży po lesie, który okaże się wiernym słuchaczem naszego bohatera, Jantoszka. Tak, słuchaczem, gdyż Jantoszek lubił grywać w lesie i dla lasu, a pewnego dnia las postanowił mu się odwdzięczyć i oddźwięczyć… Jak ta przyjaźń się rozwinęła? I jak to się stało, że Jantoszek opuścił las z instrumentami tak licznymi, że mógł założyć kapelę? Zapraszamy do wspólnego zanurzenia się w muzykę tradycyjną, która będzie prowadzić nas leśnymi, zielonymi ścieżkami.
Kiedy: 22 sierpnia (sobota), godz. 18.30
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7, patio
Zapisy: Dla dzieci. Zapisy na wydarzenie trwają od 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Opowieści Wielkiej Drogi, Mozaika
Byli wędrowcami od zawsze, w podróżach zbierali obrazy, pieśni i opowieści. Zawędrowali też do Polski i mieszkają tutaj już od 600 lat – Romowie. Poznając obyczaje tego wędrującego narodu, wyruszymy w muzyczną podróż śladami jednej z romskich opowieści osnutej wokół zielarki oraz zbieranych przez nią ziół… A to wszystko na kilka dni przed świętem Ederlezi. Co to za święto i jaki ma związek z ziołami oraz co przydarzy się naszej zielarce…? Tego wszystkiego dowiemy się, wędrując wspólnie ścieżkami romskich opowieści.
Kiedy: 23 sierpnia (niedziela), godz. 17.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7, patio
Zapisy: Dla dzieci. Zapisy na wydarzenie trwają od 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
WARSZTATY
Ale ziółko! Marta Urban-Burdalska, Dorota Podgórska-Dudko, Katarzyna Zedel
Nawiązując do przewodniego tematu tegorocznego Jarmarku Jagiellońskiego zapraszamy dzieci do uczestnictwa w zajęciach, podczas których pochylimy się nad tematem zielarstwa, pracy twórczej, świata bajek, a także zdrowia, odporności – wszystko w nawiązaniu i w ścisłym związku z polską muzyką, sztuką i kulturą tradycyjną. Chcemy, aby poprzez warsztaty dzieci zagłębiły się w fascynujący świat roślin leczniczych i użytkowych, zobaczyły je na nowo z inną uważnością, a jednocześnie znalazły dla siebie przestrzeń dobrej zabawy w świecie bajek, opowieści i pracy twórczej. Warsztatom będą towarzyszyły starodawne zabawy, wyliczanki oraz muzyka „na żywo” na różnych instrumentach tradycyjnych, w tym skrzypcach, basach, bębenku i barabanie. Uczestnicy poznają wyjątkowy instrument strunowy, jakim jest suka biłgorajska.
Kiedy: 21 sierpnia (piątek), godz. 11.00 oraz 13.30, 22-23 sierpnia (sobota, niedziela), godz. 10.00 oraz 12.30
Gdzie: Błonia pod Zamkiem
Zapisy: Wiek uczestników: 6-11 lat. Zapisy na wydarzenie trwają od 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Ziołotwórcy, Łukasz Ciemiński
Warsztaty etnograficzne dla dzieci prezentujące opowieści o cudownym i nadziemskim pochodzeniu ziół i ich zastosowaniu w magii ludowej i codziennym życiu. Po gawędzie etnograficznej wspólnie z dziećmi wykonamy karty magicznego zielnika, które pozwolą na uruchomienie wyobraźni i fantazji twórczej i będą okazją do stworzenia własnej opowieści „ziołotwórcy”. Uruchom własne zdolności kreacji świata! Bądź „ziołotwórcą”.
Kiedy: Klasztor oo. Dominikanów, Sala Unii
Gdzie: 21 sierpnia (piątek), godz. 16.00 oraz 17.30
Zapisy: Wiek uczestników: 6-12 lat. Zapisy na wydarzenie trwają od 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Ziołowe korony, Joanna Sucholas
W trakcie warsztatów dzieci zapoznają się z przygotowanymi przez prowadzącą, Joannę Sucholas, ziołami, kwiatami i gałązkami. Będą mogły je obejrzeć, dotknąć i powąchać.
Staną się one także materiałem do stworzenia swojej własnej albo przeznaczonej dla kogoś roślinno-ziołowej korony. Praca manualna będzie także pretekstem do rozmowy o roślinach, a gotowe prace będą mogły być dumnie i po królewsku prezentowane podczas przechadzek uliczkami Lublina!
Kiedy: 22 sierpnia (sobota), godz. 12.00 oraz 14.30
Gdzie: Krużganki Klasztoru oo. Dominikanów
Zapisy: Wiek uczestników: 6-10 lat. Zapisy na wydarzenie trwają od 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Warsztaty wycinanki opoczyńskiej, Zofia Pacan
Jedną z wielu umiejętności, które posiada pani Zofia Pacan, jest wykonywanie wycinanek opoczyńskich. Twórczyni pokaże, w jaki sposób wykonuje się te jednokolorowe, misterne ozdoby.
Kiedy: 21 sierpnia (piątek), godz. 16.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7, patio
Zapisy: Wiek uczestników: 10+. Zapisy na wydarzenie trwają od 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Warsztaty budowy prostych instrumentów pasterskich, Przemysław Ficek, Marcin Blachura
Doświadczeni muzycy i lutnicy, Przemysław Ficek i Marcin Blachura zaproszą uczestników do poznania świata prostych instrumentów pasterskich, które występują m.in. na terenie Beskidu Żywieckiego.
Kiedy: 22 sierpnia (sobota), godz. 10.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7, patio
Zapisy: Wiek uczestników: 10+. Zapisy na wydarzenie trwają od 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Warsztaty wykonywania kwiatów polnych z bibuły, Aleksandra Zawacka
Polne kwiaty znajdziemy nie tylko na łące, ale także na warsztatach pani Aleksandry Zawackiej. Twórczyni pokaże uczestnikom, jak za pomocą bibuły stworzyć rośliny łudząco podobne do tych, które rosną wokół nas.
Kiedy: 22 sierpnia (sobota), godz. 13.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7, patio
Zapisy: Wiek uczestników: 6+. Zapisy na wydarzenie trwają od 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Warsztaty wykonywania bukietów z ziół, suszonych kwiatów i zbóż, Wiesława Kucharzyk
Pani Wiesława Kucharzyk wykonuje zarówno ozdoby ze słomy, jak i z suchych kwiatów. Te ostatnie elementy zostaną wykorzystane podczas warsztatu tworzenia ziołowo-zbożowych bukietów, które w pewnych regionach nazywane są równiankami i po poświęceniu w dniu Matki Boskiej Zielnej miały chronić dom od złego oraz zapewniać dobre plony na przyszły rok.
Kiedy: 23 sierpnia (niedziela), godz. 10.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7, patio
Zapisy: Wiek uczestników: 10+. Zapisy na wydarzenie trwają od 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Warsztaty malowania drewnianych zabawek, Piotr Mentel
Podczas warsztatu najmłodsi uczestnicy Jarmarku spróbują swoich sił w ozdabianiu drewnianych zabawek, które wyszły spod rąk pana Piotra Mentla. Charakterystyczne dla tradycji stryszawskich ptaszki i koniki będą czekały na pomalowanie w wybrane przez dzieci wzory.
Kiedy: 23 sierpnia (niedziela), godz. 12.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7, patio
Zapisy: Wiek uczestników: 5+. Zapisy na wydarzenie trwają od 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
WSTĘP WOLNY, BEZ ZAPISÓW
Jarmarkowe podwórko
Tradycyjne gry i zabawy dla całych rodzin. Jest to przestrzeń, w której dorośli powrócą pamięcią do swojego dzieciństwa, a dzieci odkryją niesamowite bogactwo gier i zabaw tradycyjnych. Jedne drewniane, naturalne, inne pomalowane w tradycyjne wzory, poprzez zabawę przybliżą bogactwo kultury tradycyjnej. Zabawki są w zdecydowanie większych rozmiarach niż te, którymi możemy bawić się w domu. Tradycyjne ludowe zabawki, takie jak klepoki czy kurki na pochylni zajmą czas podczas pobytu na Jarmarkowym Podwórku. W tym roku będzie również okazja zapoznać się z niesamowitymi zbiorami Obwoźnego Muzeum Bąków i zabawkami Jana Puka, twórcy ludowego z Trześni!
Kiedy: 21 sierpnia (piątek), godz. 12.00-18.00, 22-23 sierpnia (sobota, niedziela), godz. 11.00-18.00
Gdzie: Błonia pod Zamkiem
Zapisy: Na Jarmarkowe Podwórko nie obowiązują zapisy, jednak do korzystania z zabawek będzie jednorazowo dopuszczana ograniczona liczba dzieci. Proszę być przygotowanym na to, że trzeba będzie poczekać na „swoją kolej”. Przy wejściu do strefy Jarmarkowego Podwórka zdezynfekują Państwo ręce oraz zostaną poddani bezdotykowemu mierzeniu temperatury.
Organizatorem festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Miasto Lublin
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk
Partnerzy: Fundacja Kultura Enter, Klasztor oo. Dominikanów w Lublinie, Muzeum Lubelskie w Lublinie, Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Radiowe Centrum Kultury Ludowej Polskie Radio, Ústredie ľudovej umeleckej výroby (Słowacja), Muzeum Iwana Honczara (Ukraina), Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Zaharia.
Patroni medialni: TVP Kultura, TVP Polonia, TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Weranda Country, Sielskie Życie, Kultura Enter, travel.lovePoland, KulturaLudowa.pl, MuzykaTradycyjna.pl