Jedyna taka noc w roku! Czerwcowa Noc Kultury w Lublinie

Data dodania: 25 maj 2011

Ożywasz nocą? Lubisz wieczorny klimat dużych miast? Potrzebujesz inspiracji, bo masz wrażenie, że widziałeś już wszystko? Odwiedź Lublin w pierwszy czerwcowy weekend. Niezależnie od tego, czy lubisz teatr, taniec, sztukę uliczną, muzykę, film czy fotografię – możesz być pewien, że podczas wielkiego manifestu kultury odbywającego się w Lublinie 4/5 czerwca znajdziesz coś dla siebie!

Setki wydarzeń artystycznych w ciągu zaledwie jednej nocy w jednym mieście? To możliwe! Noc Kultury 2011 to już piąta edycja oryginalnej inicjatywy kulturalnej, która ciągle się rozwija ożywiając jak błysk flesza całe miasto i przyciągając do niego tłumy ludzi żądnych kultury i smakowania „świata na opak”.

Jeśli nie jesteś jeszcze pewny, jakie miasto powinno wygrać w konkursie Europejska Stolica Kultury 2016 – poczuj przedsmak tego, co będzie się działo przez cały rok, jeśli zwycięży Lublin! Ponad 250 wydarzeń kulturalnych rozsianych po ulicach, placach, podwórkach całego miasta odbywających się podczas jednej gorącej czerwcowej nocy! A przewodniczyć mu będzie nie kto inny, jak najbardziej znany Lublinianin – Singerowski Sztukmistrz z Lublina!

#3c

Stolica Polski Wschodniej stanie się przestrzenią gigantycznej manifestacji kulturalnej. Swoje miejsce znajdą tam zarówno amatorzy, jak i artyści. To kusząca propozycja dla tych, którzy lubią bawić się do świtu i chcą poznać najciekawsze propozycje ze świata sztuki.

W przestrzeni publicznej całego miasta rozmieszczone zostaną liczne instalacje, wystawy i sceny. Najjaśniej świecić będą Zamek Lubelski, Stare Miasto, Plac po Farze, Rynek, Plac Litewski, Muszla Koncertowa w Ogrodzie Saskim oraz Miasteczko Akademickie i lubelskie instytucje kultury. Naturalnie sprzyjający turystom i kulturze klimat tych magicznych miejsc zostanie wzbogacony licznymi wystawami, koncertami, spektaklami, pokazami i projekcjami.

#2c

#4l W bogatym programie znalazły się m.in. autorskie instalacje (szczególnie polecamy specjalny nocny pokaz wystawy Roberta Kuśmirowskiego "Humanbomber"), spektakle teatralne, muzyczne oraz choreograficzne. Nie zabraknie też filmowych propozycji i koncertów (m.in. „Dżembezdżez” – projekt muzyczny angażujący muzyków z trzech krajów – Polski, Ukrainy i Litwy; koncert Marka Andrzejewskiego – piosenki autorskie oraz kompozycje do wierszy Józefa Czechowicza) oraz występów przedstawicieli sceny muzycznej z całego świata: „L’Enfance rouge” (Francja), „Nuevo Mester de Juglaria” – tradycyjne pieśni Kastylijskie (Hiszpania), „S.K.A.Y.” (Ukraina), „Lanaya” (Burkina Faso), „Rocker Jocker” (Białoruś), „Banda Arkan” (Ukraina).

Artyści przy pomocy uczestników będą starali się zapanować nad publiczną część miasta przez takie działania jak: „Podwórko Sztuki”, czyli próbę przeobrażenia zaniedbanego miejsca w centrum poprzez interwencje artystyczne; „Ambient Park” – muzyczną strefę relaksu; „KLOSZ-ART” – fotoplastykon w przestrzeni miasta oraz „Szeptany Lublin” – nocne zwiedzanie szlakami nieopisywanymi w tradycyjnych przewodnikach.

Koordynatorem działań są Warsztaty Kultury w Lublinie. Patronem medialnym V edycji Nocy Kultury jest Newsweek Polska.

Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane podczas Nocy Kultury jest bezpłatny.

designed by know-line.pl