Jeszcze do 31.10 można głosować na Lublin Główny w konkursie Dworzec Roku 2022

Data dodania: 25 październik 2022

Do 31 października można głosować na „Dworzec Roku 2022”

Głosowanie internetowe w tegorocznym konkursie dworcowym zmierza ku końcowi. W finale konkurują: Kraków Swoszowice i Krzeszowice z Małopolski, Golęczewo i Wronki z Wielkopolski, Cieszyn i Żory z województwa śląskiego oraz dworce Lublin Główny, Radom Główny, Kąty Wrocławskie, a także Tuchola.

Dworce, które zakwalifikowały się do finału w 2022 r., to grono zróżnicowane nie tylko geograficznie, ale również pod względem wielkości, liczby korzystających podróżnych i roli na sieci kolejowej. Są tu dworce w dużych miastach i ważnych węzłach komunikacyjnych, jak Lublin czy Radom, niewielki przystanek w wielkiej aglomeracji (Kraków Swoszowice), dworce w mniejszych miastach położonych przy strategicznych liniach, jak Wronki na linii Poznań–Szczecin albo liniach o mniejszym ruchu (Cieszyn, Żory) czy wręcz peryferyjnych (Tuchola na linii Działdowo–Chojnice). Listę uzupełniają niewielkie dworce na przystankach w pobliżu dużych miast, służące najczęściej do codziennych dojazdów do metropolii (Golęczewo w pow. poznańskim, Krzeszowice w pow. krakowskim i Kąty Wrocławskie w pow. wrocławskim).

Tym, co je łączy, jest przeważnie historyczny charakter i walory architektoniczne. Niekiedy ten zabytkowy charakter utrudnia pełne dostosowanie do współczesnych wymogów komfortu obsługi podróżnych, ale w wymienionych obiektach udało się to znakomicie, co docenili audytorzy. W przytaczanych przez nich opiniach pasażerów, a także wystawionych ocenach, często pojawiały się słowa: „klimatyczny” czy po prostu „piękny”. Te zabytkowe obiekty, w zdecydowanej większości wzniesione w XIX wieku (np. Lublin Główny w 1877 r., Wronki w 1880 r., Tuchola w 1883 r., Kraków Swoszowice, Radom Główny i Żory w 1884 r., Cieszyn w 1888 r.) zostały pieczołowicie odrestaurowane pod ścisłym nadzorem służb konserwatorskich.

– Remonty pozwoliły wydobyć z nich dawny urok i bogactwo detali, często przesłoniętych późniejszymi przeróbkami – zaznacza Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP, będącej wraz z Fundacją ProKolej organizatorem konkursu. – Jednocześnie zwracaliśmy między innymi uwagę, czy dworce są dostępne dla osób o ograniczonej mobilności, czy można na nich skorzystać z bezprzewodowego internetu oraz naładować urządzenia mobilne – dodaje Katarzyna Kucharek.

W poprzednich latach „Nagrodę publiczności” w konkursie „Dworzec Roku” zdobywały kolejno: Kartuzy (2018), Tarnów (2019), Przemyśl Główny (2020) i Wrocław Główny (2021). Któremu dworcowi internauci przyznają wyróżnienie w tym roku? Przekonamy się już 17 listopada w trakcie Kongresu Kolejowego w Warszawie. Wtedy też poznamy wybranego przez konkursowe jury zdobywcę nagrody głównej.

Tymczasem zachęcamy do oddania głosu. Głosować w konkursie można do 31 października, korzystając z formularza na stronie internetowej konkursu: https://dworzec-roku.pl/glosowanie/.

Organizatorami konkursu są: Fundacja „Pro Kolej” i Fundacja Grupy PKP. Honorowym patronatem konkurs objęli: Urząd Transportu Kolejowego, Instytut Kolejnictwa, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Stowarzyszenie Architektów Polskich i PTTK. Jego organizację wspierają Partnerzy: Budimex S.A. – największa polska grupa budowlana, Dasag – producent wyrobów z betonu szlachetnego oraz Lagardere Travel Retail – światowy lider w komercjalizacji przestrzeni dworcowych.

————————

Fundacja ProKolej – utworzona w 2013 roku organizacja pozarządowa działająca na rzecz rozwoju kolei w Polsce. Stanowi platformę współpracy dla firm, administracji, pasażerów i użytkowników transportu szynowego. Więcej: www.prokolej.org.

Fundacja Grupy PKP – pierwsza tego typu organizacja założona przez spółkę z branży kolejowej – Polskie Koleje Państwowe S.A. Za cel stawia sobie pogłębianie wiedzy oraz świadomości w zakresie bezpiecznego korzystania z transportu kolejowego, promowanie nowych technologii i innowacji dla kolejnictwa oraz ochronę dóbr kolejowych o wartości historycznej i artystycznej. Realizuje również inicjatywy na rzecz marginalizowanych grup społecznych, a także organizuje zbiórki charytatywne dla potrzebujących. Więcej: www.fundacjapkp.pl.

designed by know-line.pl