„Jeż przyjazny zwierz!” – konkurs z okazji Światowego Dnia Jeża

Data dodania: 20 październik 2023
„Jeż przyjazny zwierz!” – konkurs z okazji Światowego Dnia Jeża

„Jeż przyjazny zwierz!” to tytuł konkursu jaki Miasto przygotowało dla mieszkanek i mieszkańców Lublina z okazji przypadającego niebawem Światowego Dnia Jeża. Do wygrania jest 20 domków dla tych drobnych ssaków.

Jeże to bardzo pożyteczne zwierzęta. Wspierają nas w walce ze ślimakami i uciążliwymi owadami. Musimy jednak pamiętać, że chociaż przystosowały się do warunków miejskich, są narażone na różne niebezpieczeństwa. Organizowany przez nas konkurs ma na celu zachęcenie mieszkanek i mieszkańców Lublina do troski o te niewielkie stworzenia, szczególnie w okresie jesiennym, kiedy szukają schronienia na zimowy sen. Pamiętajmy, by podczas prac porządkowych w naszych ogrodach, mieć na uwadze bezpieczeństwo tych drobnych zwierząt – mówi Katarzyna Antoń, Zastępczyni Dyrektora Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są od dzisiaj (19 października) w komentarzach do postu konkursowego opublikowanego na facebookowym profilu „Miasto to też Twój dom”. Zadanie konkursowe polega na samodzielnym wykonaniu figurki jeża z wykorzystaniem skarbów natury, np. gałązek, kasztanów, żołędzi czy jesiennych owoców oraz opublikowaniu zdjęcia pracy pod postem konkursowym. Do wykonania figurki można użyć również materiałów plastycznych, a jej rozmiar powinien odpowiadać kartce papieru formatu A4. Do konkursu należy zgłaszać fotografie gotowej pracy plastycznej umieszczonej na kartce papieru formatu A4. Nagrody otrzymają autorzy najciekawszych prac, które do 9 listopada, do godz. 14.00 otrzymają najwięcej polubień.

Uczestnikami Konkursu mogą być wyłącznie osoby prywatne zamieszkałe na terenie miasta Lublin, które podczas trwania Konkursu będą posiadać aktywne konto osobiste na Facebooku. Zwycięzcy o wygranej zostaną poinformowani w komentarzu pod postem.

Miasto od kliku lat prowadzi działania na rzecz ochrony jeży. W roku 2020, w ramach projektu „Pomóżmy dzikim zwierzętom” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Miasto zakupiło 33 domki dla tych drobnych ssaków, które przekazano placówkom oświatowym i Radom Dzielnic. Z kolei w 2021 roku na wybranych ulicach Lublina pojawiły się znaki drogowe „Uwaga jeże”. Mają one ostrzegać kierowców o wędrujących w tych miejscach jeżach, które przemieszczają się swobodnie po Lublinie od wiosny do jesieni, najczęściej w okolicach parków, skwerów, domów jednorodzinnych i ogrodów działkowych. Ponadto w 2022 roku kolejne 64 domki trafiły do lubelskich szkół i przedszkoli. Ich zakup sfinansowano ze środków pochodzących z projektu Budżetu Obywatelskiego „Lublin przyjazny zwierzętom”. W bieżącym roku, dzięki środkom z projektu Budżetu Obywatelskiego „Zadbajmy o zwierzęta” zakupiono dodatkowe 70 domków dla jeży. 50 z nich otrzymały placówki oświatowe funkcjonujące na terenie Lublina, a pozostałe 20 zostanie przekazane mieszkankom i mieszkańcom Lublina w ramach miejskiego konkursu. Ponadto w najbliższym czasie do placówek oświatowych i zarządców nieruchomości trafią plakaty informacyjne dotyczące pomocy tym małym zwierzętom.

Przypominamy również, że nadal można przesyłać prace do ekologicznego konkursu filmowego „Rymuję – powietrze ratuję”. Termin zgłaszania prac został przedłużony do najbliższego poniedziałku (23 października). Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie środowisko.lublin.eu.

designed by know-line.pl