Jubileuszowa Gala z okazji 50-lecia ACK

Data dodania: 05 maj 2015

[b]50 lat minęło, jak jeden dzień – chciałoby się zaśpiewać, parafrazując Andrzeja Rosiewicza. Tak, tak – Chatka Żaka ma już pół wieku! Taki jubileusz domaga się hucznego świętowania.[/b]

Od samego początku, czyli od 1965 roku, Akademickie Centrum Kultury UMCS było miejscem spotkań studentów, środowiska naukowego, akademickiego i artystycznego, zarówno z samego Lublina, jak i regionu, a z czasem – także z zagranicy.Legendą obrosły działające od lat 60. teatry alternatywne (Gong, Provisorium, Grupa Chwilowa, Scena 6). Wielką popularnością cieszyły się klimatyczne festiwale (Bakcynalia, Żakeria, Blues). Aż do końca lat 80. Chatka skupiała środowisko kultury alternatywnej, wolnego słowa. Z ACK związane są też znane zespoły muzyczne – że wymienimy choćby Bajm i Budkę Suflera.

Obecnie, Chatka to liczne festiwale i przeglądy (Chatka Blues Festiwal, „Metamorfozy Sentymentalne”, Mikołajki Folkowe, Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej WSCHODY, Ogólnopolski Festiwal Piosenki Studenckiej i Turystycznej BAKCYNALIA, czy też Studencki Ogólnopolski Festiwal Teatralny KONTESTACJE), zajęcia warsztatowe (na czele z Artystycznymi Warsztatami Umiejętności) oraz kilkanaście grup muzycznych, teatralnych i artystycznych, które znalazły gościnę przy ul. Radziszewskiego 16. Nie zapominajmy o Akademickim Radiu Centrum i naszej najnowszej perełce – Inkubatorze Medialno-Artystycznym, z nowoczesną salą widowiskową i profesjonalnym studiem telewizyjnym.
logo pomarańczowe

[b]Z okazji naszego jubileuszu, chcieliśmy zaprosić Państwa 7. maja na uroczystą Galę, której towarzyszyć będą liczne atrakcje, w postaci warsztatów, wystaw i koncertów.
Świętowanie rozpoczniemy w samo południe mocnym uderzeniem (dosłownie!), czyli warsztatami bębniarskimi.[/b]

Równolegle, w holu ACK odbędą się [b]Warsztaty Kreatywne origami kusudama[/b], podczas których uczestnicy poznawać będą interesujące techniki plastyczne np.: papierowa wiklina, filcowanie, malowanie na jedwabiu, haft sutasz, patchwork i tkanina unikatowa, scrapbooking, makrama.
O 14 na wyprawę do źródeł muzyki zabierze nas Bogdan Bracha podczas [b]warsztatów „Wszystko gra”[/b]. A czy faktycznie wszystko zagra i każdy zaśpiewa, będzie zależało tylko od Was – uczestników warsztatów, które przeprowadzi założyciel i lider Orkiestry Św. Mikołaja – zespołu, który działa w Chatce Żaka i mówi się o nim, że „wymyślił folk w Polsce”. Bogdan jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej sceny folkowej, praktykiem i teoretykiem tego nurtu. W czasie otwartego spotkania podzieli się z jego uczestnikami swoją widzą i przemyśleniami o folku. Spotkanie będzie także okazją do bezpośredniego kontaktu z instrumentami i muzyką.

[b]O 16:30 odbędzie się główna uroczystość, czyli Gala Jubileuszowa, będąca formą podziękowania dla tych, którzy przyczynili się do rozwoju Chatki – zarówno obecnie, jak i tych, którzy pojawiali się u nas przez mijające pół wieku: pracowników, współpracowników, artystów występujących w ACK, wolontariuszy… To ich pasja, poparta ciężką pracą u podstaw, sprawiła, że Chatka Żaka jest obecnie ważnym punktem na artystycznej mapie Polski. Galę uświetnią występy zespołów Akademickiego Centrum Kultury, zaczynając od Zespołu Tańca Towarzyskiego UMCS Impetus.[/b]

O 18:45 zapraszamy na [b]wernisaż wystawy jubileuszowej „Z archiwum Chatki Żaka”[/b], na której zaprezentujemy plakaty, zdjęcia, ulotki, prasę, wywiady, oraz wspomnienia o wydarzeniach, koncertach, wystawach, spektaklach, festiwalach, artystach, studentach i pracownikach, którzy tworzyli kulturę studencką i życie kulturalne uczelni oraz Lublina w latach 1965-2015. Wystawę przygotowali studenci: Ewelina Bodio, Gabriela Centkowska, Renata Kamińska, Łukasz Łepik, Ilona Wałęcak, oraz Magdalena Krupa pod skrzydłami Pracowni Działań Wizualnych mgr Mieczysławy Goś.
Wieczór zwieńczy plenerowy koncert, na którym zagrają Marika oraz zespół AudioFeels.
(źródło: http://ack.lublin.pl/)

[b]Formularz zapisów na warsztaty:[/b]
https://docs.google.com/forms/d/1I1gyB35sX19Qs_WawhcTKmz7_QT5b0bFK7sKlfVTRIA/viewform

designed by know-line.pl