Już 6 lipca (piątek) awangarda polskiej fotografii w Lublinie

Data dodania: 03 lipiec 2018
Z cyklu "Sztuka w dialogu" zapraszam na wyjątkowe spotkanie – przegląd i opowieść o działalności Małej Galerii w Warszawie – miejsca wyjątkowego, gdzie kształtowała się awangarda sztuk wizualnych w Polsce.
Spotkanie poprowadzi prezes galerii, fotograf i krytyk Marek Grygiel. 
 
Otwarcie wystawy – 6 lipca o godz.19:00
Prezentacja – 6 lipca w trakcie wernisażu 
Galeria Piękno Panie / Lublin / ul.Jezuicka 17

 

 

 Mała Galeria / Sztuka w dialogu

Historia kultowej już dziś Małej Galerii w Warszawie jest na trwałe wpisana w najbardziej nowatorskie poszukiwania w dziedzinie fotografii, a może nawet więcej: w dziedzinie sztuk wizualnych. Została powołana przez grupę artystów związanych współpracą i wspólnotą poglądów na sztukę ze Zbigniewem Dłubakiem, który w latach 70 był jednym z najaktywniejszych na polu sztuki członków Związku Polskich Artystów Fotografików. Galeria szybko zdobyła sobie renomę a pierwszy jej kierownik artystyczny Andrzej Jórczak, nadał jej cechy miejsca – warsztatu, gdzie swoje eksperymentujące prace i działania artystyczne (performance, video, sztuka akcji, minimal art) zaprezentowała cała czołówka ówczesnej polskiej awangardy do której m.in. zaliczyć można Janusza Bąkowskiego, Jana Świdzińskiego, Józefa Robakowskiego, Natalię LL, Andrzeja Lachowicza, Zdzisława Jurkiewicza i innych.
Mała Galeria przetrwała kilka okresów, od roku 1983 była prowadzona przez Marka Grygla. Była nie tylko miejscem artystycznych poszukiwań ale również wytworzyła niezwykle ciekawe i spójne środowisko artystyczne, które miało ogromny wpływ na rozwój sztuki medialnej, gdzie fotografia była techniką wyjściową ale nie jedyną. 
Kwestionowanie fotografii jako medium transparentnego , albo poddawanie jej różnym rodzajom analiz, a potem wprzęgnięcie jej do szerokiej gamy artystycznych działań powodowało, że przez blisko trzy dekady Mała Galeria zyskała szczególne znaczenie.
Pokaz oryginalnych fotografii artystów, którzy ściśle współpracowali z Małą Galerią, takich jak Zbigniew Dłubak, Andrzej Lachowicz, Antoni Mikołajczyk, Zygmunt Rytka, Krzysztof Wojciechowski, Wojciech Prażmowski, Mariusz Hermanowicz poszerzony o pokaz ponad 120 przezroczy z całego okresu działalności galerii pozwoli na zapoznanie się z charakterem i klimatem tego niezwykłego i bardzo istotnego dla polskiej sztuki współczesnej miejsca.
Zaprezentujemy też oryginalne druki (katalogi, plakaty, archiwalne zaproszenia, dokumenty), których dostępność jest utrudniona z racji nie zakończonego procesu opracowywania Archiwum Małej Galerii mieszczącego się w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.
Prezentację Małej Galerii która odbędzie się w dniu otwarcia wystawy, 6 lipca poprowadzi sam Marek Grygiel 🙂
ZAPRASZAMY! 

Spotkanie i wystawa odbędą się w ramach autorskiego projektu „Sztuka w dialogu”, realizowanego przez Fundację Piękno Panie dzięki wsparciu Miasta Lublin.
 
Wystawa czynna w dniach 06-27 lipca
od wtorku do piątku w godzinach 15:00 -19:00
wstęp wolny.
designed by net-line.pl