Już dziś w Lublinie rozpoczyna się Tydzień Edukacji Pozaformalnej – w pięciu lubelskich liceach odbędą się warsztaty dla młodzieży promujące idee edukacji pozaformalnej. Wydarzenie to inauguruje II edycję LOkomotyw – niezwykłego w skali Lublina projektu, którego głównym celem jest promocja aktywności młodzieży w przestrzeni kulturalnej. Tegoroczna edycja skierowana jest nie tylko do licealistów, ale również do studentów.
W ramach projektu realizowanego od września do grudnia 2011 r. będą miały miejsce takie wydarzenie jak:
• konkurs dla licealistów na najlepsze pomysły imprez kulturalnych animującej życie szkoły, w którym nagrodą są mini-granty o wysokości 500 zł. Nagrodzonych zostanie pięć najlepszych projektów, jednak organizatorzy gwarantują pomoc merytoryczną przy realizacji wszystkich zgłoszonych pomysłów
• „Tydzień Edukacji Pozaformalnej” promujący naukę pozaszkolną. Przez pięć dni, codziennie w innej szkole będą miały miejsce spotkania składające się z 3 bloków tematycznych mających na celu promocje zasad edukacji pozaformalnej, prezentacje organizacji pozarządowych działających na terenie województwa lubelskiego i upowszechnienie wiedzy o prawach ucznia. Na zakończenie tygodnia odbędzie się gra miejska
• cykl szkoleń z zakresu: współpracy i pracy w grupie, fundraising, PR i marketing, zarządzanie projektem i przedsiębiorczości. Do udziału w szkoleniach zostaną zaproszeniu licealiści którzy zgłoszą swoje projekty, jak również 10 studentów wybranych podczas rozmów kwalifikacyjnych.
• weekendowe warsztaty umiejętności liderskich dla studentów. Warsztaty poprowadzą Andrzej Śledź ( absolwent Młodzieżowej Akademii Liderów Lokalnych, Kraków) i Monika Mrówczyńska ( trener zespołu trenerskiego Narodowej Agencji Programu „Młodzież w działaniu", Warszawa).
Realizacja projektu jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Edukacji Narodowej.
TYDZIEŃ EDUKACJI POZAFORMALNEJ:
1. Warsztaty w lubelskich liceach
10.10.2011 (pn) – II LO; start 9.50-11.30; sala gimnastyczna
10.10.2011 (pn)– I LO; start 12.35-14.20; aula
11.10.2011 (wt) – III LO; start 10.20-12.00; świetlica
12.10.2011 (śr) – V LO; start 12.05-13.50; sala 002
13.10.2011 (czw) – IV LO; start 10.55-12.30; sala gimnastyczna
2.Gra miejska, rozgrywająca się w instytucjach kulturalnych Lublina
14.10.2011 – Podsumowaniem Tygodnia Edukacji Pozaformalnej jest GRA MIEJSKA, która rozegra się w przestrzeni Lublina dnia 14. października. Start z Placu Litewskiego o godz. 12:00 (pod "baobabem").
Chcemy zmobilizować licealistów do nieszablonowego myślenia oraz innego patrzenia na rzeczywistość otaczającego nas miasta. Naszym celem jest też rozwinięcie w uczestnikach zabawy cech niezbędnych młodym animatorom. Gra pozwoli także zorientować się w dżungli miejskich ośrodków kulturalnych oraz nawiązać kontakty z ciekawymi ludźmi.
SPOTKANIE DLA STUDENTÓW:
W środę 12 października o godzinie 18:00, na Małej Scenie ACK Chatka Żaka, odbędzie się spotkanie dla studentów chcących zaangażować się w działania projektu LOkomotywy oraz inne inicjatywy prowadzone przez Fundację "Teatrikon".
KONTAKT:
Agata Sztorc – 509709776 – Tydzień Edukacji Pozaformalnej
Aleksandra Iwańska – 698670703 – nabór studentów
Tomasz Bylina – 664569496 – koordynator LOkomotyw
Od początków organizacji LOkomotyw Fundacji „Teatrikon” przyświecała idea stworzenia przestrzeni, w której licealiści mogliby realizować własne pomysł na wydarzenia kulturalne, rozwijać swoje pasje i czynnie uczestniczyć w tworzeniu kultury. Pod tym względem pilotażowa edycja LOkomotyw zakończyła się sukcesem.
Udało się:
• nawiązać stałą współpracę z pięcioma lubelskimi liceami (I LO, II LO, III LO, IV LO, V LO)
• zachęcić do włączenia się w działania kulturalne ponad 150 uczniów
• przekazać wiedzę niezbędną do realizacji projektów kulturalnych 70 młodym ludziom
• wspomóc stworzenie nowych wydarzeń kulturalnych zorganizowanych przez licealistów dla licealistów (UFF Unia Film Festival, APSiK Awangardowy Przegląd Satyry i Kabaretów, Szklanka – warsztaty fotograficzno-kuglarskie)
W II edycji LOkomotyw organizatorzy postanowili jednak wprowadzić pewne zmiany. Licealiści przestali być jedynymi adresatami – w tym roku do udziału w projekcie Fundacja „Teatrikon” zaprasza również studentów. To dla nich został przygotowany specjalny program warsztatowo-szkoleniowy, który pozwoli im rozwinąć kompetencje menadżerskie, zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu animacji działań pozaszkolnych, tak aby w przyszłości stać się liderami zmian w szkołach.
Zmianie uległ również temat cyklu wykładów organizowanych w liceach. W ramach poprzedniej edycji członkowie Fundacji podczas spotkania w szkołach starali się promować idee Lublina jako Europejskiej Stolicy Kultury. W tym roku organizatorzy postawili sobie za cel promocję edukacji pozaformalnej.
Nie lada gratką jest też nagroda jaka czeka na autorów najciekawszych pomysłów na wydarzenie animujące życie szkoły. Granty w wysokości 500 zł zostaną przyznane pięciu najlepszym projektom. Organizatorzy liczą, że taka nagroda pobudzi wyobraźnię uczniów.
Punktem kulminacyjnym „LOkomotyw” będzie organizacja przez uczniów po opieką studentów wydarzeń kulturalnych zgłoszonych do konkursu. W ten sposób licealiści zdobędę praktyczną wiedzę i umiejętności z zakresu realizacji projektów i pracy w zespole, zwiększą się ich kompetencje miękkie, a także zaangażowanie w życie szkoły. Studenci natomiast nauczą się koordynowania działań grupy oraz metod pracy z młodzieżą, a tym samym poszerzą swoje kompetencji liderów i animatorów. Organizatorzy mają nadzieje że projekt zapoczątkuje stałą współpracę liceów ze studentami, a tym samym przyczyni się do upowszechnienia metod edukacji pozaformalnej w szkołach.
Więcej informacji, szczegółowy harmonogram projektu na stronie http://www.lokomotywy.teatrikon.org.pl