Już jutro Noc Kultury!

Data dodania: 31 maj 2024
Już jutro Noc Kultury!

Poradnik nocokulturowy

W ten weekend (1/2 czerwca) odbędzie się najbardziej magiczny Festiwal w Polsce – lubelska Noc Kultury! Przed nami fascynujący wieczór, wypełniony muzyką i sztuką. O czym należy pamiętać, wybierając się na Noc Kultury? Przeczytaj poradnik!  

 1. Ubierz się wygodnie – Noc Kultury to całe mnóstwo wydarzeń na terenie Starego Miasta i okolic, więc wygodne buty z pewnością umilą Ci spacer.
  2. Zostaw samochód w garażu, przyjedź autobusem. Ze względu na duże zainteresowanie Festiwalem podróż samochodem do centrum Lublina może wiązać się z dużym problemem z zaparkowaniem auta. Podczas trwania Nocy Kultury publiczna komunikacja nocna będzie darmowa.
  3. Zostaw zwierzaka w domu. Noc Kultury to kilkadziesiąt tysięcy uczestników, intensywny dźwięk, światło i wyjątkowy natłok bodźców, które spowodują duży stres i mogą wystraszyć nawet obytego w takich sytuacjach zwierzaka.
  4. Naładuj baterię w telefonie – dzięki temu uwiecznisz niecodzienne instalacje artystyczne oraz możesz wziąć udział w wyjątkowym konkursie! Więcej informacji poniżej.
  5. Alkohol tylko w wyznaczonych miejscach – przypominamy, że obowiązuje zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. W celu odpoczynku organizatorzy zapraszają do nocokulturowej strefy chilloutu w Browarze Perła na ulicy Bernardyńskiej 15.
  6. Baw się dobrze! Korzystaj, bo to jedyna taka noc w roku – wszystko zniknie ze wschodem słońca niczym piękny sen!

Informacje praktyczne

Utrudnienia w ruchu
Urząd Miasta Lublin zamyka w każdy wakacyjny weekend ulicę Królewską. Nie inaczej będzie podczas  Nocy Kultury. Ulica zostanie zamknięta dla ruchu na odcinku od ul. Bajkowskiego do ul. Podwale. Z ul. Bajkowskiego kierowcy pojadą w lewo w ul. Lubartowską, a dojazd do posesji będzie odbywał się od ul. Wyszyńskiego. W związku z dużą ilością uczestników wydarzenia zalecamy omijanie autem okolic Starego Miasta oraz przejazdu ulicami Królewską oraz Lubartowską.

Bezpłatna komunikacja nocna
Warto wybrać się na Noc Kultury komunikacją publiczną, rowerem miejskim lub na piechotę.
W godzinach 22.30–01.00 linie N1, N2 i N3 będą kursować co 15 minut, w godzinach 1.00–1.30 co 30 minut, a w godzinach 1.30–4.30 co 60 minut. Podane godziny dotyczą przystanków na placu Wolności. UWAGA! W komunikacji nocnej podczas Nocy Kultury nie musimy kasować biletów.

Punkt informacyjny
Podczas Nocy Kultury punkt informacyjny znajduje się na Placu Łokietka i jest czynny 31 maja w godzinach 12.00–20.00 oraz 1 czerwca w godzinach 12.00–0.00. Przypominamy, że w tym roku organizatorzy zrezygnowali z drukowanego programu festiwalowego, ale mają coś równie ekscytującego – nocokulturowe bingo! Gorąco zachęcają do wzięcia udziału w zabawie i odkrywania festiwalowych wydarzeń w nowy, emocjonujący sposób.

Program Nocy Kultury w Twoim telefonie
Strona Nocy Kultury jest dostępna mobilnie. Będąc na Festiwalu, możesz na bieżąco filtrować, wyszukiwać i sprawdzać nasz program online. Wejdź na stronę nockultury.pl W tym roku organizatorzy dodali też filtry, które pomogą wybrać festiwalowe wydarzenia osobom z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową i słuchu.

 1. Nie lubisz korzystać z danych komórkowych? Pobierz program w wersji PDF jeszcze przed wyjściem z domu i miej dostęp do pełnej listy wydarzeń Nocy Kultury bez konieczności łączenia się z Internetem poza siecią Wi-Fi.
 2. Masz obawy, że zgubisz się w gąszczu uliczek Starego Miasta? Skorzystaj z interaktywnej mapy punktów programu, którą przygotowali dla nas studenci i studentki geoinformatyki UMCS.

Weź udział w konkursie i  wygraj Instaxa mini!
Neurony miasta – zrób zdjęcie obrazujące hasło tegorocznej Nocy Kultury. Pokaż nam, co dzieje się z miastem w trakcie Festiwalu i wygraj Instaxa mini oraz festiwalowe gadżety!
Co trzeba zrobić, żeby wziąć udział w konkursie?
1. Zrób zdjęcie podczas Nocy Kultury, które pokaże, jak widzisz neurony miasta.
 2. Opublikuj je na Instagramie. Pamiętaj, że Twój profil musi być publiczny!
3. W opisie napisz zdanie: Neurony miasta w Noc Kultury.
4. Oznacz zdjęcie: @NocKultury
Zwycięskie, najbardziej kreatywne zdjęcia wybierze jury konkursu złożone z przedstawicieli zespołu organizacyjnego Nocy Kultury. Konkurs trwa od 1 czerwca 2024 r. od godziny 19.00 do 5 czerwca 2024 r. do godziny 23.59. Ogłoszenie wyników nastąpi 10 czerwca. Konkurs przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Odbij pieczątkę w Punkcie Info!
Chcesz mieć festiwalową pamiątkę? Z pewnością tak! Wystarczy przyjść do punktu informacyjnego na placu Łokietka, w którym każdy będzie mógł odbić sobie pieczątkę Nocy Kultury na czym tylko chce! Koszulka, ulubiona torba, buty? Przynieś co chcesz i zachwyć innych swoim nocokulturowym lookiem!

Rapowa niespodzianka w kobiecym wydaniu
Znamy już imię artystki, która zaprezentuje się na rapowej scenie Nocy Kultury! Jest nią Anna Wilczkowska, czyli Ryfa Ri – polska raperka i tancerka hip-hopowa. Znana ze współpracy z warszawską grupą Dill Gang, współtworzy hip-hopowe składy WCK oraz od 2021 roku tworzy skład razem z raperami WdoWą i Reną. Często rapuje o wartościach dla niej najważniejszych takich jak samoświadomość, dystans do świata, sprzeciw narzucanym regułom czy lojalność.
Oprócz Ryfa RI swoje koncerty podczas Nocy Kultury zagrają: Łona x Konieczny x Krupa, Mandzik, Wlazix, MZM, (Mati, Zaro, Maksym), Bambus, Tip Top. Przypominamy, że scena rapowa będzie znajdowała się na ul. Żmigród (boisko za ZSE im. A. i J. Vetterów).Występy rozpoczną się o godzinie 19.00 i potrwają do 23.30.

Jak odebrać wejściówki?
Bezpłatne wejściówki możesz odebrać w Punkcie Informacyjnym Nocy Kultury na placu Łokietka
31 maja w godz. 12.00–20.00 i 1 czerwca w godz. 12.00–18.00. Wejściówki, które nie zostaną odebrane 1 czerwca do godziny 18.00, wracają do puli; rezerwacje wygasają, a bilety są dostępne do odbioru dla wszystkich chętnych w Punkcie na placu Łokietka.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

O Nocy Kultury

Noc Kultury to kilkaset bezpłatnych wydarzeń artystycznych w przestrzeni publicznej Lublina. To tysiące uśmiechniętych ludzi spacerujących ulicami miasta w poszukiwaniu niezapomnianych wrażeń. To jedyna taka noc w roku, kiedy niemożliwe staje się możliwe! Koncerty, instalacje świetlne, spektakle, pokazy, warsztaty i wiele, wiele innych, wymykających się definicjom. Uczestnicy i uczestniczki mogą przeżyć kumulację doświadczeń i przygód spakowanych w pakiet siedmiu godzin. Tylko od nich zależy, czy to będzie noc szalonych koncertów i spektakli, czy kameralnych spotkań literackich. Noc Kultury, poprzez instalacje w przestrzeni publicznej, zmienia całe ulice nie do poznania: to czas, kiedy można wąchać bramy, głaskać kudłate ściany, zaglądać przez dziurkę od klucza do fantastycznych światów. Przed wyjściem koniecznie trzeba naładować baterie w aparacie!

Noc Kultury
1/2 czerwca 2024 r.
Stare Miasto, Lublin
Wstęp wolny

 Organizatorem Festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin oraz Miasto Lublin.

Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk.

Patroni medialni: TVP Kultura, TVP 3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Radio Centrum, Gazeta Wyborcza, dlaStudenta.pl, Kultura Enter
Sponsorzy: Perła – Browary Lubelskie S.A.

designed by know-line.pl