Kierunek wakacje – jeziora Plitwickie w Chorwacji, miejsce jak z bajki

Data dodania: 01 październik 2019
Kierunek wakacje – jeziora Plitwickie w Chorwacji, miejsce jak z bajki

Coraz chętniej wybieraną przez Polaków destynacją wakacyjną jest położona nad Morzem Adriatyckim Chorwacja. Przepiękne widoki, nieskazitelna woda i słońce, dużo słońca. Jednak Chorwacja może się okazać nie tylko idealnym wyborem na wakacje, ale także na wycieczkę poza sezonem. Poza sezonem Chorwacja staje się zdecydowanie spokojniejszym miejscem, gdzie nie roi się od turystów, którzy w sezonowym szczycie są niczym mrówki w mrowisku. W wakacje wybiera się przeważnie nadmorskie miejscowości, które urokiem potrafią w sobie rozkochać. Ten śródziemnomorski kraj ma jednak do zaoferowania znacznie więcej. Również dla tych, którzy nie lubią wylegiwać się bezczynnie na plaży.

Jeżeli poszukujecie widoków zapierających dech w piersiach to czytajcie dalej.

Chorwacja jak większość państw posiada swoje Parki Narodowe. Jest ich 8, a 7 z nich zlokalizowana jest tuż przy morzu – lub w jego pobliżu. Jednakże to właśnie ten, który jest oddalony o 200 km od wybrzeża jest właśnie tym, który bezdyskusyjnie zapiera dech w piersiach i zachwyca odwiedzających go turystów. Czy słyszeliście kiedyś o Parku Narodowym Jezior Plitwickich? Parku o widokach niczym z bajki?

Park ten tworzy 16 jezior, których kolor jest powalający nawet w najbardziej deszczowy dzień. Błękit niezależnie od pogody jest tak niewiarygodny, że człowiek zaczyna zastanawiać się, czy Matka Natura nie użyła Photoshopa, by podkręcić barwę jezior. Jeziora te są połączone wodospadami, a wszystko otacza bujny, zielony las. Park powstał w roku 1949, a więc niedługo po II wojnie światowej. Po dziś dzień Chorwaci dbają o niego i uważają za swoją chlubę. I trudno im się dziwić… Gama kolorów, którą natura obdarzyła ten park jest jednym słowem idealna. Błękit współgra z zielenią w zjawiskowy sposób. Pnie drzew mają chłodny odcień brązu, która idealnie wtapia się w całokształt. Jednym słowem widoki, które się tam rozpościerają są niepodważalnym cudem natury, który trzeba zobaczyć na własne oczy, ponieważ nic nie jest w stanie tego opisać.

Do Parku można wejść tylko po zakupie biletu. Na dzień dzisiejszy normalny bilet w sezonie kosztuje 250 HRK dla osoby dorosłej, natomiast dla studentów bilet ten to koszt 160 HRK. Po godzinie 16:00 ceny spadają do 150 HRK osoba dorosła i 100 HRK student. Poza sezonem ceny plasują się zdecydowanie niżej. Od 1 stycznia do 31 marca i od 1 listopada do 31 grudnia dorosły za bilet zapłaci jedyne 60 HRK, natomiast student 50 HRK. Od 1 marca do 31 maja oraz od 1 października do 31 października bilet dla dorosłej osoby kosztuje 90 HRK, a dla osób studiujących 75 HRK. Szczegółowy cennik jest dostępny na oficjalnej stronie internetowej Parku Narodowego. Różnice cenowa w sezonie, a poza nim są naprawdę duże. Jednakże widoki, jakie rozpościerają się po przekroczeniu bram parku są warte, by nawet w sezonie się tam wybrać.

Obłożenie jest zdecydowanie większe między czerwcem, a październikiem. Dlatego warto zaplanować wycieczkę w to miejsce z wykluczeniem tych miesięcy. Może warto pomyśleć o wizycie podczas majówki? Kwiecień też nie wydaje się głupim pomysłem, ponieważ w Chorwacji zaczyna robić się coraz cieplej, a słońce już nie chowa się za chmurami. Park jest równie piękny w sezonie, co i poza nim. Jednak cena i tłok skłaniają, by wybrać się tam właśnie po zakończeniu sezonu lub też niedługo przed jego rozpoczęciem. Zimą Jeziora Plitwickie również potrafią zaskoczyć. Jednak na pierwszą wizyty lepiej zdecydować się jeszcze przed pierwszymi opadami śniegu. Tak, by zobaczyć te idealnie dobrane kolory. Na drugą wizytę można wybrać się w jak najbardziej w zimie.

Przygotujcie się jednak na długi spacer, bo choć najkrótsza trasa zajmuje 4 godziny, to polecamy wybrać jednak jedną z dłuższych. Optymalnym czasem jest spędzenie w parku 6-7 godzin, by zobaczyć zdecydowaną większość. Najdłuższa trasa ma ponad 18 km, ale jest to 18 kilometrów trasy otoczonej przepięknymi widokami. Dlatego warto przemaszerować te kilometry, bo nie jeden z Waz zakocha się w tych kolorach…

Kinga Maśnica

designed by know-line.pl