Warsztaty Kultury zapraszają na cykl spotkań z dokumentem
Kino bez barier – dokument wokół nas
„Widziane przez obiektyw”
W dniach 10, 11, 17 i 18 maja zaprezentujemy kolejne filmy w ramach zapoczątkowanego w kwietniu cyklu spotkań z dokumentem "Kino bez barier – dokument wokół nas". Drugi moduł tematyczny nosi nazwę „Widziane przez obiektyw”. Złożą się na niego takie filmy jak: „Portrecista” w reż. Ireneusza Dobrowolskiego, „Kieslowski-still alive” w reż. Marii Zmarz-Koczanowicz, „Z punktu widzenia nocnego portiera” w reż. Krzysztofa Kieślowskiego, „Haxan” w reż. Benjamina Christensena oraz „Nanook of the North” w reż. Roberta Flaherty.
Dobór filmów dokonany jest przez Henryka Urbana, który poprowadzi również dyskusję w trakcie spotkań.
Program pokazów:
10 maja – wtorek, godz. 18.00
„Portrecista”, reż. Ireneusz Dobrowolski, 2005 r. 52 minuty
„Portrecista” opowiada historię Wilhelma Brasse. Fotografia była życiową pasją bohatera. Przed wojną pracował w dużym katowickim atelier, gdzie zasłynął z pięknych portretów fotograficznych. W czasie wojny trafił do Auschwitz za odmowę podpisania Reischlisty. Tutaj także wykonywał portrety – robił ich nawet kilka tysięcy miesięcznie.
Brasse nie przypuszczał, by cokolwiek mogło przerwać jego pasję. Doświadczenia obozowe wyryły jednak w pamięci obrazy, których nie potrafił zapomnieć. Nigdy po wojnie nie był w stanie wziąć aparatu do ręki.
11 maja – środa, godz. 18.00
„Kieslowski-still alive”, reż. Maria Zmarz-Koczanowicz, 2007 r., 81 minut
13 marca 2011 minęła 15. rocznica śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, jednego z najwybitniejszych twórców polskiego kina. Dokument Marii Zmarz-Koczanowicz to filmowy portret tego artysty. Autorka podjęła w nim próbę wielostronnego pokazania swego bohatera z możliwie szerokiej perspektywy. O Krzysztofie Kieślowskim mówią m.in.: Wim Wenders, Agnieszka Holland, Sławomir Idziak, Jacek Petrycki, Grażyna Szapołowska, Tadeusz Sobolewski, Irene Jacob, Zbigniew Preisner. W filmie wykorzystano także wypowiedzi samego bohatera, który mówi m.in. o własnej wizji kina. Film bogato ilustrowany archiwaliami oraz filmami dokumentalnymi i fabularnymi Krzysztofa Kieślowskiego.
„Z punktu widzenia nocnego portiera”, reż. Krzysztof Kieślowski, 1977 r., 17 minut
Film opiera się na monologu fabrycznego strażnika – Mariana Osucha, opowiadającego o swoim życiu. Nocny portier lubi kontrolować ludzi. Powierzoną mu pracę wykonuje rzetelnie, dokładnie sprawdza, co jest wnoszone i wynoszone z zakładu, pilnuje, aby pracownicy regulaminowo przybijali karty pracy, jest drobiazgowym fanatykiem dyscypliny. Podobają mu się westerny, przed kamerą stwierdza: „Ja lubię więcej takie agresywne filmy, jak się biją, walczą, no wie pan, to jest wtedy śmieszne, bo ja się wtedy… jestem zadowolony z tego.”
Po pracy, społecznie, z własnej inicjatywy, kontroluje wędkarzy łowiących bez karty wędkarskiej i szkolną młodzież wagarującą w czasie lekcji. Konsekwencją jego aktywności są konfiskaty sprzętu, wezwania przed komisję dyscyplinarną, umieszczanie dzieci w poprawczakach. Bohater jest jednak całkowicie przekonany o słuszności i skuteczności tych interwencji.
17 maja – wtorek, godz. 18.00
„Haxan”, reż. Benjamin Christensen, 1922 r., 87 minut
Imitująca dokument, obrazowa encyklopedia okultyzmu i satanizmu. Film grozy, który uważany jest za jeden z najbardziej kontrowersyjnych obrazów w historii kina niemego.
18 maja – środa, godz. 18.00
„Nanook of the North” reż. Robert Flaherty, 1922 r., 78 min
Pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny w dziejach światowej kinematografii. Zrealizowany na wschodnim wybrzeżu Zatoki Hudsona, wśród zmagających się z naturą Innuitów. Bohaterem filmu jest mężczyzna o imieniu Nanuk – kamera towarzyszy jemu i jego rodzinie w ich codziennym życiu (najsłynniejszym epizodem filmu jest scena budowania igloo). Film zawiera fragmenty inscenizowane, które posłużyły udramatyzowaniu walki o przetrwanie na dalekiej Północy.
#2c
Warsztaty Kultury, ul. Ks. J. Popiełuszki 5, sala nr 8
wstęp wolny