Dlaczego twórcy z pola sztuki współczesnej zmieniają się w reżyserów pełnometrażowego kina fabularnego? To pytanie będzie punktem wyjścia czwartkowego spotkania z Łukaszem Rondudą, które odbędzie się w Galerii Labirynt. Wykład będzie połączony z pokazem obszernych fragmentów filmu „Performer”. Wstęp wolny.
Czego w filmie szuka Oskar Dawicki, Anka i Wilhelm Sasnalowie czy Katarzyna Kozyra? Dlaczego Zbigniew Libera nakręcił pełnometrażowe dzieło, które pokazywane ma być w kinach, a nie tylko w przestrzeniach muzealnych i galeryjnych? Kino-Sztuka to nowe zjawisko artystyczne, w ramach którego twórcy z pola sztuki współczesnej zmieniają się w reżyserów pełnometrażowego kina fabularnego. Kręcą narracyjne, operujące emocjami, aktorskie filmy, skierowane do kinowej, a nie tylko galeryjnej publiczności. Krótko mówiąc, Kino-Sztuka to zwrot kinematograficzny w polskiej sztuce współczesnej. Zjawisko to dopiero się tworzy, jednak już widać, że nie będzie ono miało spójnej estetyki. Jego siłą będzie różnorodność estetyk i strategii wobec nowego medium.
Wykład połączony z promocją książki „Kino-Sztuka”, red. Jakub Majmurek, Łukasz Ronduda, wyd. Krytyka Polityczna, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Podczas spotkania będą prezentowane fragmenty filmu „Performer” (reż. Maciej Sobieszczański, Łukasz Ronduda).