Kino w Teatrze Starym: SYN SZAWŁA

Data dodania: 13 czerwiec 2016

„Syn Szawła” (Saul fia)
Węgry 2015 / 107 min.
reżyseria: László Nemes
scenariusz: László Nemes, Clara Royer
zdjęcia: Mátyás Erdély
występują: Géza Röhrig, Levente Molnár, Urs Rechn, Todd Charmont, Sándor Zsótér, Jerzy Walczak, Marcin Czarnik, Kamil Dobrowolski

László Nemes porwał się na rzecz niezwykłą: próba opowiedzenia w debiutanckiej (!) fabule o grozie obozu koncentracyjnego wymagała niesłychanej odwagi.
Powstał film wstrząsający, który jak może żaden dotąd pozwala wyobrazić sobie, ba, wręcz wejść do piekła. Udało się to dzięki prostemu zabiegowi: kamera obsesyjnie podąża za głównym bohaterem, obserwując go z odległości kilkudziesięciu centymetrów. Wszystko, co go otacza, pozostaje nieostre, niejasne, umyka percepcji. Pieczołowicie odtworzone obozowe realia raczej działają na wyobraźnię widza, niż są mu prezentowane. Obiektyw Mátyása Erdély’ego nie chce ich widzieć wyraźnie. Być może podobnie jak członkowie Sonderkommando, którzy żeby przetrwać, musieli zaprzeczyć swemu doświadczeniu, znieczulić się na to, co robią. Opowieść o proteście jednego z nich, który ostatnim aktem woli próbuje ocalić własne człowieczeństwo, jest treścią filmu.
Magda Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym

Nagrody:
MFF Cannes 2015: Grand Prix, Nagroda FIPRESCI
Camerimage, Bydgoszcz 2015: Brązowa Żaba (Mátyás Erdély)
Złoty Glob 2015: najlepszy film zagraniczny
Oscar 2016: nominacja za najlepszy film zagraniczny
oraz 34 inne nagrody i 35 nominacji

 

WSTĘP PŁATNY!
Bilety: normalne 10 zł, ulgowe 8 zł

 

(www.teatrstary.eu)

designed by net-line.pl