Sabat nalewek w Kazimierzu Dolnym
Pasjonatki nalewek z całej Polski w sobotę 9 marca 2013 przyjadą do Kazimierza Dolnego na X. jubileuszowy Turniej Panien Apteczkowych, żeby zaprezentować swoje nalewki w konkursie, wymienić się doświadczeniami, zdobyć nowe oraz z okazji święta Kobiet pobawić się, potańczyć w towarzystwie mężczyzn. Zjazd towarzyszy trzydniowemu cyklowi wydarzeń pn. „Kazimierz bywa kobietą”.
„Kazimierz bywa kobietą” to cykl różnych wydarzeń organizowanych na terenie całego Kazimierza Dolnego adresowanych głównie dla kobiet i tworzonych przez kobiety. To koncerty, wystawy, spotkania, warsztaty, rozmowy organizowane w związku ze Świętem Kobiet, na które do magicznego miasteczka przyjeżdżają malarki, aktorki, dziennikarki, reżyserki, pisarki, terapeutki i inne twórcze kobiety. Prezentowane są ich pasje, twórczość, poglądy, doświadczenia. Kazimierz kipi wtedy kobiecością, humorem, dobrą kuchnią i świetną zabawą.
W tym roku w Kazimierzu pojawią się również pasjonatki nalewek, które wzorem dawnych panien apteczkowych, zajmujących się wytwarzaniem nalewek w polskich dworach – założyły w Lublinie nieformalne Towarzystwo Panien Apteczkowych. Na jego czele stanęła aktorka Ewa Dałkowska, która zasiada w kapitule oceniającej nalewki podczas Turniejów Panien Apteczkowych odbywających się w Lublinie. Było już 9 takich konkursów, jubileuszowy X odbędzie się właśnie w Kazimierzu Dolnym. – Nawiązujemy do tradycji słynnych Ogólnopolskich Turniejów Nalewek Kresowych, organizowanych w naszym mieście przez Waldemara Sulisza i Kresową Akademię Smaku – mówi Dorota Szczuka z Urzędu Miasta Kazimierz.
Waldemar Sulisz, nazywany „Ojcem Chrzestnym” polskich nalewek w 2003 roku wpadł na pomysł, żeby odtworzyć polską tradycję nalewek, zniszczoną przez PRL.
Na organizowanych przez niego turniejach zgłoszone do konkursów nalewki oceniali m.in. Piotr Bikont, Zbigniew Buczkowski, Stasys Eidrigevicius, Ewa Dałkowska, Magda Gessler, Mirosław Hermaszewski, Beata Kozidrak, Robert Makłowicz, Tadeusz Mysłowski. Na lubelskich i kazimierskich turniejach wychowały się rzesze nalewkowiczów, w tym tacy mistrzowie jak Hieronim Błażejak z Torunia. Wzorem Lublina kolejne turnieje powstały w Poznaniu, Grucznie i Wrocławiu. Dziś w Polsce rocznie odbywa się ponad 100 konkursów nalewek.
X. Turniej Panien Apteczkowych
Sobota, 9 marca 2013, godz. 18, Dom Architekta SARP, Rynek 20, Kazimierz Dolny
Kontakt:
Waldemar Sulisz, Stowarzyszenie Kresowa Akademia Smaku, tel. 515 267 177
Dorota Szczuka, UM Kazimierz Dolny, e-mail: dorota.szczuka@umkd.pl; tel. 81 88 10 212 w. 15
Organizatorzy: Stowarzyszenie Kresowa Akademia Smaku, Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki