[b]Cykl #11 /// Miasto emocji[/b]
Ludzie praktycznie każdego dnia, odczuwają całą gamę różnorakich emocji, stanów i bodźców. Smutek, radość, gniew, strach, zadowolenie, to tylko wybrane, najbardziej powszechne z nich. Mieszkańcy zarówno tych wielkich, jak i małych miast, podczas swej wędrówki mierzą się z wieloma sytuacjami: czasem ekstremalnymi i nieoczywistymi, innym razem zwyczajnymi, banalnymi lub ocierającymi się o codzienną rutynę. W naszym cyklu postaramy się zatem zaprezentować filmy tych reżyserów, którym udało się uchwycić czy też sportretować ten fenomen ludzkiej emocjonalności. Niektóre z nich będą zabawne, pełne humoru oraz, tak dziś potrzebnego wszystkim, ciepła i pogody ducha. Inne ukażą poważniejsze problemy, dramaty i dylematy współczesnych miejskich społeczności. Wszystkie jednak będą ciekawe, frapujące i dotykające w autorski sposób interesujących nas zagadnień.
[b]Program na listopad:[/b]
4 listopada 2015, godz. 19.00 – „Kocham cię od tak dawna”, reż. Philippe Claudel, czas: 115’, 2008 r.
18 listopada 2015, godz. 19.00 – „Hotel Ruanda”, reż. Terry George, czas: 121’, 2004 r.
25 listopada 2015, godz.19.00 – „Whisky dla aniołów”, reż. Ken Loach, czas: 101’, 2012 r.
[b]Opisy:
#1LKocham cię od tak dawna [/b]– kameralny dramat Philippe Claudela ze znakomitą kreacją Kristin Scott Thomas. Fabuła koncentruje się wokół relacji dwóch sióstr. Młodsza z nich, Lea, wiedzie szczęśliwy i uporządkowany żywot ze swoją rodziną – mężem i dwiema córkami. W ten bezpieczny świat wkroczy niebawem Juliette – starsza z sióstr. Tajemnicza, małomówna kobieta wprowadza do nowego otoczenia niepokój i wiele wątpliwości. Wszystko, czego dowiadujemy się z pierwszych scen filmu to fakt, iż Juliette właśnie opuściła więzienie po 15 latach. Za co była sądzona i skazana na tak długi wyrok, jakie sekrety ukrywa lub przemilcza się w jej rodzinie i skąd bierze się ten niesamowity, bijący od bohaterki ogromy smutek? Odpowiedzi na te pytania reżyser pozwala nam poznawać stopniowo, dając nam również wybór w ocenie poszczególnych postaw i życiowych wyborów swoich bohaterów. „Kocham cię od tak dawna” to refleksyjne i melancholijne kino w sam raz na początek listopada.
#2L[b]Hotel Ruanda [/b]– w tym poruszającym dziele reżyser i scenarzysta Terry George zabiera nas w sam środek konfliktu zbrojnego w Ruandzie. Urodzony w Belfaście Irlandczyk doskonale potrafi odwzorować na ekranie dramatyczną atmosferę wojny domowej, jednak wydarzenia z Afryki swoim okrucieństwem, bezsensem i rozmiarem tragedii zdają się przewyższać nawet te najgłośniejsze, europejskie wojny ostatnich lat. W 1994 roku, kiedy dzieje się akcja Hotelu Ruanda, w starciach pomiędzy plemionami Tutsi i Hutu doszło do ludobójstwa na ogromną skalę. Liczba ofiar sięgnęła miliona osób. W centrum tej rzezi znalazł się też główny bohater filmu – Paul Rusesabagina (w tej roli świetny Don Cheadle), pracownik tytułowego hotelu, który dzięki swojej heroicznej postawie, odwadze oraz inteligencji uratował od śmierci ponad 1200 osób. Przy praktycznie biernej postawie tzw. cywilizowanego, zachodniego świata, reprezentowanego w filmie m.in. przez pułkownika Olivera (Nick Nolte), Paul musiał przez kilka miesięcy dokonywać prawdziwych cudów aby utrzymać przy życiu siebie i ludzi, za których wziął odpowiedzialność. Wielkie pacyfistyczne kino z przesłaniem, zostające na długo w pamięci widzów.
#3L[b]Whisky dla aniołów[/b] – kino Kena Loacha gościło już w cyklu Miasto movie za sprawą znakomitego obrazu „Szukając Erica”. Teraz przyszedł czas na kolejną historię od brytyjskiego mistrza kina społecznego, nie pozbawionego charakterystycznego ciepła i humoru. Bohaterowie „Whisky dla aniołów” to grupa życiowych rozbitków. Każdy z nich ma swoje problemy, grzechy na sumieniu i złe wybory dokonywane w przeszłości. Łączy ich też poczucie bezradności i zagubienia we współczesnym świecie. Loach jak zwykle jednak stawia optymistyczną tezę, że nie ma sytuacji beznadziejnych, a z każdego życiowego zakrętu można wyjść na prostą przy odrobinie szczęścia, pracy i dobrej woli. Niezbędne do tego są też zaufanie i wiara w drugiego człowieka. Wątki komediowe na zmianę przeplatają się tu z dramatycznymi, a bohaterowie w miarę rozwoju akcji dokonują przewartościowania swoich poglądów. Jak może pomóc w tym butelka najdroższej whisky i konkurs koneserów tego trunku? O tym najlepiej przekonać się samemu podczas seansu.
[b]O CYKLU MIASTO MOVIE:[/b]
Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.
Miasto mówi u nas w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmusha czy Wong Kar Waia. Ma też bardzo wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść.
Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.
Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała
[b]Kiedy:[/b] zawsze w środę, godz. 19:00
[b]Gdzie:[/b] Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a
[b]Wstęp wolny[/b]