Kolejna edycja O-Twórz Lublin!

Data dodania: 01 wrzesień 2015

[b]Stowarzyszenie Grupa Projekt zaprasza wszystkich pasjonatów fotografii do udziału w kolejnej edycji interaktywnego projektu O-Twórz Lublin! Forma Otwarta.[/b]

O-Twórz Lublin! Otwarta Forma (ZIELONE MIASTO)
6. września 2015 (niedziela) | godz. 17.00
Lublin | Plac Łokietka (pod Ratuszem)

[b]Czym jest O-Twórz Lublin!?[/b]

Projekt O-Twórz Lublin! narodził się jako pomysł na poznanie Lublina i stworzenie więzi między mieszkańcami miasta. Specjalnie skonstruowany przez Marcina Moszyńskiego jednorazowy aparat otworkowy jest oczywiście czymś o wiele więcej, niż pomysłowym gadżetem promocyjnym.

Ten zgrabny przedmiot-pudełko, nawiązuje w swojej idei do dwóch bardzo ważnych tradycji kulturowych: do tradycji i ruchu fotografii otworkowej, której korzenie sięgają początków cywilizacji (camera obscura) i nawiązuje do tradycyjnej, a obecnie na nowo cenionej ręcznej wytwórczości (handmade). Fotografia otworkowa, to fotografia bez obiektywu. Obiektyw zastępuje niewielka dziurka. Światło przechodzi przez nią, a w kamerze powstaje obraz. Kamery otworkowe są używane do zabawy, w sztuce i nauce. Projektowanie i budowa aparatów, to świetna zabawa. Robienie zdjęć własnoręcznie wykonanym aparatem, również daje dużo radości.

Nasze skromne dotąd zamiary wzajemnego twórczego otwierania Lublina i Lublinian, przeszły najśmielsze oczekiwania – nie tylko mieszkańcy dostrzegli swoje miasto i włączyli się w tworzenie jego osobistego, intymnego obrazu, ale cała Polska miała możliwość zobaczenia jak tworzy się prawdziwie przyjazną swoim mieszkańcom przestrzeń. Pierwsza edycja naszej akcji w głosowaniu słuchaczy Radiowego Domu Kultury – audycji Programu 3 Polskiego Radia – zajęła [b]2. miejsce w kategorii Wydarzenie Kulturalne Roku 2012[/b], znajdując się pośród tak uznanych imprez jak: Off Festiwal, Miesiąc Fotografii w Krakowie czy Festiwal Sacrum Profanum.

Porcelanowe fotografie, które zwieńczyły II edycję projektu O-Twórz Lublin zainteresowały portal Ładnie Naprawię i spotkały się z dużym uznaniem praktyków sztuki użytkowej i przyjaznymi reakcjami mieszkańców. Trzecia edycja projektu zakończyła się wydaniem wyjątkowej publikacji pn. Księga Miasta Lublina. Powstałe do tej pory obrazy, dopełniła historia inspirowana wybranymi przez Lublinian kadrami, a napisana ręką wrażliwego na tradycyjną fotografię, doskonałego pisarza i poety – Jacka Dehnela.

[b]O-Twórz Lublin! Forma Otwarta[/b]

Jako mieszkańcy Lublina, z roku na rok starsi, coraz mocniej zaznaczamy potrzebę łączenia skrawków tradycji i dzisiejszych, międzyludzkich potrzeb. Coraz wyraźniej podkreślamy też potrzebę uczestniczenia w życiu miasta, nie tylko w chwilach negatywnej mobilizacji, ale bezinteresownej przestrzeni kultury bycia ze sobą. Zaskarbiona na użytek projektu fotografia otworkowa, to już nie tylko obraz miasta, wycinek z dnia, ale esencja bycia-w-mieście. [b]Stąd Forma Otwarta, która niech będzie zaczynem dla kreatywnego, wielostronnego i przyjaznego rozwoju mieszkańców i ich miasta.[/b]

Tematem tegorocznej edycji projektu O-Twórz Lublin! jest [b]Zielone Miasto[/b]. Lublin zaskakuje ilością parków, ogrodów i zielonych terenów rekreacyjnych w niewielkiej odległości od Starego Miasta i Śródmieścia. Z pewnością niewiele miast może się poszczycić taką ilością zielonej przestrzeni w sercu miasta. Ogród Saski, Ogród Botaniczny UMCS, Park Akademicki to doskonałe miejsca do bliskiego obcowania z pięknem krajobrazu.

Tak jak w poprzednich edycjach odwiedzać będziemy miejsca dobrze znane mieszkańcom i turystom, jak również w nieco zapomniane zakątki Lublina, które noszą jeszcze ostatnie znamiona świetności.

[b]Zgłoszenia:[/b]
Każdy, kto chce wziąć udział w projekcie powinien zgłosić się, wysyłając e-mail
na adres [i]openlublin@gmail.com[/i].
W tytule wiadomości prosimy wpisać „Warsztaty – Zielone Miasto”.
W treści wiadomości należy zawrzeć następujące informacje:

1. Imię i nazwisko
2. E-mail i telefon do kontaktu

Udział w projekcie jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.

designed by net-line.pl