Miejska Biblioteka Publiczna
Instytut Historii Sztuki KUL
Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
Wydział Artystyczny UMCS
zapraszają
na IX edycję wykładów otwartych z historii sztuki 2017/2018 pod hasłem
Boticcellowskie rozpryski. Idea renesansu w dziejach sztuki.
29 listopada 2017 r., godz. 17.00
wykład prof. Jacka Jaźwierskiego – Modernistyczny renesans ciała i natury
Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12
Wstęp wolny. Wydarzenie dostępne dla osób niepełnosprawnych ruchowo.
Dialog z przeszłością jest nieodłącznym elementem sztuki, a próby odradzania wzorów i zasad tworzenia z przeszłości, jeśli autentyczne, z reguły przynosiły nowe, a niekiedy nowatorskie rozwiązania artystyczne. Modernizm nie był tu wyjątkiem. Choć artyści końca XIX i początku XX wieku nastawieni byli na nowoczesność, ciążenie ku tradycji – paradoksalnie – dodawało ich sztuce nieoczekiwanej wartości.
Piękno ludzkiego ciała i porządek natury to dwa klasyczne problemy, które odżyły w nowej formie pod koniec XIX stulecia. „Chcę robić Poussina z natury“, mówił Cezanné, tłumacząc swoje pejzaże, będące próbą pogodzenia klasycznego porządku z nowym, wrażeniowym sposobem rozumienia prawdy w malarstwie. Taki powrót do klasycyzmu z zachowaniem impresjonistycznej świeżości koloru odnajdujemy w obrazach wielu następców Cezanné’a, m. in. Maurice’a Denisa, Henriego Matisse’a czy Pierre’a Bonnarda. Inni, jak rzeźbiarz Aristide Maillol, czy później Pablo Picasso, korzystali z formuł klasycznych, by na nowo odkryć strukturę ludzkiego ciała.
Z pewnością warto przyjrzeć się tym mniej awangardowym, dlatego niekiedy pomijanym, aspektom sztuki modernizmu, bo odsłaniają one najtrwalsze przejawy artystycznego zainteresowania światem.