Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
i
Chór Akademicki UMCS im. J. Czerwińskiej
zapraszają na koncert
KOLĘDY ŚWIATA
17 stycznia 2013 roku, godz. 18.00
ACK UMCS "Chatka Żaka"
Sala Widowiskowa
wstęp wolny
W koncercie udział biorą chóry:
• Chór COPERNICUS IX LO im. M. Kopernika w Lublinie
dyr. Anna Bielecka
• Chór SENSORIUM Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie
dyr. Maria Korycińska, Lucyna Mijal
• Gimnazjalny Chór Miasta Świdnik CANTO przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1
dyr. Ewa Bieniek
• Chór LORIEN I LO im. St. Staszica w Lublinie
dyr. Joanna Głogowska – Szychta
• Chór AMABILE Zespołu Szkół nr 1 im. Wł. Grabskiego w Lublinie
dyr. Karolina Pietrzak
• Chór ERGO CANTEMUS! II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie
dyr. Gabriela Hacia
• Chór KANTYLENA III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie
dyr. Małgorzata Nowak
• Chór Akademicki UMCS im. J. Czerwińskiej w Lublinie
dyr. Urszula Bobryk, Izabela Urban
Gospodarzem koncertu jest Chór Akademicki UMCS im. J. Czerwińskiej w Lublinie a zaproszenie przyjęły chóry działające w ramach programu "Śpiewająca Polska".
"Śpiewająca Polska" to Ogólnopolski program rozwoju chórów szkolnych, ogłoszony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 22 marca 2006 r. Program skierowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej – by przez śpiew doświadczać bogactwa muzyki i otwierać się na świat kultury.
Program wspiera rozwój chórów szkolnych przez dofinansowywanie godzin lekcyjnych oraz opiekę metodyczną nad dyrygentami tych chórów.
Pieczę nad częścią merytoryczną programu w regionie lubelskim sprawuje Instytut Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS, koordynatorkami są panie dr hab. Małgorzata Nowak i ad. I st. Barbara Pazur.
Szkolenia dla dyrygentów uczestników "Śpiewającej Polski" obejmują zajęcia z dyrygowania, emisji głosu oraz hospitacje pracy z chórem. Prowadzą je głównie pracownicy naukowi Instytutu Muzyki. Zapraszani są także specjaliści z zakresu poszczególnych przedmiotów, uznane w Polsce autorytety w swojej dziedzinie.
Efekty pracy chórów możemy usłyszeć na obligatoryjnych Prezentacjach Programu Śpiewająca Polska oraz podczas koncertów chóralnych na terenie Lublina i w regionie.
Biogramy chórów:
Chór COPERNICUS IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie
Dyrygent Anna Bielecka
Chór Copernicus powstał przy IX Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Lublinie w 2006 r. w ramach Ogólnopolskiego Rozwoju Chórów Szkolnych ”Śpiewająca Polska”. Chór prowadzi aktywną działalność w środowisku lokalnym oraz bierze udział w konkursach i festiwalach organizowanych zarówno na terenie Lublina i województwa zdobywając nagrody i wyróżnienia.
Najważniejsze osiągnięcia chóru to :
• Udział w Finale XV Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Bedzinie, 2009;
• I miejsce w II Wojewódzkim Konkursie Chórów Szkolnych, 2009;
• II miejsce w IV i V Wojewódzkim Konkursie Chórów Szkonych, 2011, 2012
• Wyróżnienie w Przeglądzie Zespołów Kolędniczych „Szczodraki”, 2010;
• Udział w Finale Śpiewającej Polski, Białystok 2012
Dyrygentem chóru jest Anna Bielecka, absolwentka Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Kompozytorka, flecistka, pianistka, wokalistka. Liderka zespołu Lia Fáil, znanego lubelskiej publiczności z energetycznych koncertów muzyki celtyckiej.
Chór SENSORIUM Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie
Dyrygent Maria Korycińska, Lucyna Mijal
Chór powstał w marcu 2010 roku z inicjatywy uczniów (zwłaszcza ówczesnej kl. 2cl) przy istotnym wsparciu dyrektora szkoły, pana Mariana Klimczaka. Zespół bierze czynny udział w życiu szkoły i miasta Lublin. Uczestniczył m. in. w akademiach szkolnych; uroczystościach pozaszkolnych.
Na VI Przeglądzie Chórów Regionu Lubelskiego Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych SPIEWAJĄCA POLSKA, chór Sensorium zdobył Złoty Dyplom, na wcześniejszych (IV i V) Brązowy Dyplom. W ubiegłym roku szkolnym zespół zdobył dwa Złote Dyplomy: w I Konkursie Chórów Szkolnych Miasta Lublin oraz w I Wojewódzkim Konkursie Chórów Szkolnych COR CANTANS 2012.
Gimnazjalny Chór Miasta Świdnik CANTO przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1
Dyrygent Ewa Bieniek
Chór składa się z uczennic gimnazjów świdnickich i szkół w gminie Mełgiew. Istnieje już 17 lat. Chór przygotowuje oprawę muzyczną uroczystości szkolnych i miejskich. I miejsce uzyskał w Wojewódzkim Festiwalu Artystycznym Gimnazjów i w Konkursie Piosenki do poezji Jana Pawła II organizowanym przez Gimnazjum nr 15 w Lublinie, III miejsce zajął w 2008 roku w konkursie piosenki „Koziołek Lubelski” organizowanym przez Gimnazjum nr 18 w Lublinie, uzyskał srebrny (2008 r.) i trzy złote dyplomy w wojewódzkich prezentacjach chórów w czerwcu 2009, 2010 i 2011 roku w ramach programu Śpiewająca Polska. W 2009 roku zdobył Puchar Kuratora Oświaty w Lublinie w eliminacjach do Bydgoskiego Ogólnopolskiego Konkursu Chórów A Capella oraz uzyskał tam wyróżnienie. W 2009 r. zajął II miejsce w Lubelskim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek „Szczodraki”. W 2010 roku zajął tam I miejsce i zakwalifikował się do Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Wystąpił tam w finale w styczniu 2011r. Wielokrotnie występował w Filharmonii Lubelskiej w koncertach w ramach programu Śpiewająca Polska, w cyklu koncertów Forum W. Lutosławskiego, oraz w koncercie ”Młodzi w hołdzie Janowi Pawłowi II z okazji I rocznicy beatyfikacji” z orkiestrą Szkoły Muzycznej I i II st. w Lublinie. We wrześniu 2010 r. wraz z chórzystami z całej Polski zaśpiewał pieśń ROTA w 100- lecie jej powstania pod Pomnikiem Grunwaldzkim w Krakowie. W listopadzie 2011 r. otrzymał najwyższą nagrodę w Konkursie Pieśni, Prozy i Poezji Patriotycznej im R. Kaczorowskiego w Lublinie. W styczniu 2012 roku zajął I miejsce w Powiatowym Konkursie Kolęd i Pastorałek w LO. nr 1 w Świdniku. W styczniu i w grudniu 2012 roku uzyskał Złote Dyplomy – I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Lublinie w ramach programu Śpiewająca Polska, a w maju 2012 r. uzyskał Srebrny Dyplom II miejsce w I Wojewódzkim Konkursie Chórów Szkolnych COR CANTANS w Lublinie. W czerwcu 2012 roku wystąpił w Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej CANTATE DEO w Rzeszowie.
Chór LORIEN I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Lublinie
Dyrygent Joanna Głogowska-Szychta
Chór I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Lublinie powstał we wrześniu 2008 roku. W swojej podstawowej działalności zajmuje się oprawą muzyczną wydarzeń i uroczystości związanych z życiem szkoły. Bierze również udział w koncertach uświetniających wydarzenia kulturalne Lublina m.in. Dzień Europy, Koncert Laureatów Konkursów Poezji Polsko- Ukraińskiej.
Jednym z największych jego sukcesów było dwukrotne wykonanie „Mszy Lubelskiej” naszego rodzimego kompozytora Janusza Bacy – utworu z wielką orkiestrą symfoniczną, solistami oraz chórem mieszanym w Archikatedrze Lubelskiej. Do wielkich wydarzeń w życiu zespołu należało wykonanie w Filharmonii Lubelskiej oratoryjnego „Tryptyku Rzymskiego” Rafała Rozmusa oraz wystąpienie na koncercie Młodzi w hołdzie Janowi Pawłowi II oraz na Gali Konkursu Poezji, Prozy, Pieśni Patriotycznej im. R. Kaczorowskiego.
W ramach Wojewódzkich Konkursów Chórów Szkolnych organizowanych w ramach programu Śpiewająca Polska Chór trzykrotnie zdobył Srebrny Dyplom i Dwukrotnie Złoty Dyplom.
Chór AMABILE Zespołu Szkół nr 1 im. W. Grabskiego w Lublinie
Dyrygent Karolina Pietrzak
Chór powstał w 2006roku w ramach ogólnopolskiego projektu „Śpiewająca Polska”. W skład wchodzą uczniowie oraz absolwenci szkoły. Chór bierze czynny udział w życiu szkoły uświetniając uroczystości i akademie. Jest laureatem wielu konkursów na szczeblu regionalnym. Osiągnięcia chóru to m.in. zdobycie Złotego Dyplomu podczas Konkursu Chórów Szkolnych Miasta Lublin Cor Cantans oraz Złoty Dyplom na VI Wojewódzkim Konkursie Chórów Szkolnych programu Śpiewająca Polska. Obecnie dyrygentem chóru jest Karolina Pietrzak, absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS.
Chór ERGO CANTEMUS! II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego
Dyrygent Gabriela Hacia
Chór Ergo Cantemus! II Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie powstał z inicjatywy Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chóralistyki Szkolnej "Śpiewająca Polska" w 2006. Koncertuje zarówno w szkole jak i poza jej murami biorąc udział m.in. w uroczystościach organizowanych przez Urząd Miasta Lublin, koncertował na Ukrainie w Teatrze Dramatycznym w Łucku. Osiągnięcia:
Złoty Dyplom w VI Wojewódzkim Konkursie Chórów Szkolnych – Śpiewająca Polska, 2012,
nagroda w konkursach: „Ojczyzno moja najmilsza” oraz „Żeby Polska była Polską”, 2012
I miejsce w konkursie „Cor Cantans” w Lublinie, 2012
I miejsce i puchar Kuratora Lubelskiego w Wojewódzkim Konkursie Chórów Szkolnych w latach 2009, 2011, 2012
I miejsce na Międzyszkolnym Festiwalu Pieśni i Piosenki o Lublinie "Koziołek Lubelski"
I miejsce w konkursie „Sezon”, 2012
I miejsce w konkursie kolęd „Szczodraki”, 2012
wyróżnienie w Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, 2012
Chór prowadzi Pani Gabriela Hacia, absolwentka Edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej o specjalności prowadzenie zespołów muzycznych w Lublinie, wieloletnia chórzystka chóru „Carduelis” z Poniatowej.
Chór KANTYLENA III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie
Dyrygent Małgorzata Nowak
Zespół powstał w 1993 roku z inicjatywy Małgorzaty Nowak. Działa w III Liceum Ogólnokształcącym im. Unii Lubelskiej w Lublinie. Na co dzień bierze czynny udział w życiu muzycznym miasta. W swoim dorobku posiada wiele występów w kraju i zagranicą m.in. w Szwecji, Francji, Niemczech, Estonii, w Czechach, Izraelu, na Węgrzech, Litwie, Łotwie i we Włoszech. Występował wielokrotnie z orkiestrą Filharmonii Lubelskiej. W 2009 roku uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu „Wratislavia Cantans”, wykonując w gronie 1000 chórzystów Programu Śpiewająca Polska dzieła operowe Giuseppe Verdiego, Stanisława Moniuszki i Aleksandra Borodina.
Kantylena jest wielokrotnym laureatem nagród w Ogólnopolskim Konkursie Chórów A Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy: W czerwcu 2012 roku zespół zdobył I miejsce w Międzynarodowym Festiwalu „Cantate Deo” w Rzeszowie, w listopadzie 2012 r. III miejsce w Festiwalu Cantio Lodziensis.
Chór uczestniczy w międzynarodowych projektach chóralnych, organizuje wymiany chórów.
Chór Akademicki UMCS im. J. Czerwińskiej w Lublinie
Dyrygent Urszula Bobryk, Izabela Urban
Chór Akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej jest reprezentacyjnym zespołem Uczelni. Początki Chóru Akademickiego sięgają 1949 r., kiedy zespół został oficjalnie powołany z inicjatywy grupy studentów kierowanych przez prof. Adama Wyleżyńskiego, byłego rektora Konserwatorium Wileńskiego. Zmiany w strukturze uczelni powodowały czasowe przerwy w pracy artystycznej zespołu.
Działalność chóru została reaktywowana w 1969 r. pod kierownictwem Kazimierza Górskiego. Od tego czasu datuje się nieprzerwana działalność i artystyczny rozwój zespołu.
Od 1973 r. kierownictwo chóru objęła Jadwiga Czerwińska. Rozpoczął on wówczas aktywną działalność koncertową, także poza granicami kraju. Koncertował na Węgrzech, w NRD, W. Brytanii, Belgii i Włoszech. Efektami pracy były nagrody i wyróżnienia na konkursach i festiwalach: I nagroda na festiwalu w Nerpelt (Belgia, 1974), wyróżnienie na festiwalu w Llangolen (Walia, 1974), II i IV miejsce na festiwalu w Gorizia (Włochy, 1978). Chór występował także z licznymi koncertami w kraju. Zdobył m.in. wyróżnienie na festiwalu "Legnica Cantat". Nawiązał współpracę z Państwową Filharmonią Lubelską, uczestnicząc w wykonaniach dzieł oratoryjnych. Rozwój zespołu zahamowała przedwczesna śmierć Jadwigi Czerwińskiej w 1980 r. Dla uczczenia jej pamięci i w uznaniu dokonań artystycznych, jesienią 1980 r. chór otrzymał jej imię. Następnie funkcję dyrygenta chóru pełnili Karol Borsuk oraz od 1982 r. Andrea Jaworska.
W 1985 r. dyrygentem i kierownikiem artystycznym została absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie Urszula Bobryk. Pod jej kierownictwem rozpoczął się kolejny etap działalności artystycznej chóru, który zapoczątkował aktywną współpracę z Państwową Filharmonią Lubelską, wykonując dzieła oratoryjnych J. S. Bacha, W. A. Mozarta, L. van Beethovena, K. Szymanowskiego, C. Orffa, G. Mahlera, W. Kilara, H. M. Góreckiego.
Chór aktywnie koncertuje w kraju i za granicą, biorąc czynny udział w międzynarodowych festiwalach i konkursach chóralnych we Francji, Włoszech, Niemczech, Finlandii, Grecji, Austrii, Hiszpanii, W. Brytanii, Belgii, Turcji, Izraelu i USA.
Chór UMCS jest laureatem pierwszych nagród i Złotych Dyplomów w konkursach polskich i zagranicznych: w Moers – Repelen (Niemcy, 1992), Vaasie (Finlandia, 1998), Fort Lauderdale (Floryda, USA, 1999), Prevezie (Grecja, 2000), Bruck (Austria, 2001), Linz (Austria, 2003).
Dyrygent chóru, Urszula Bobryk, była dwukrotnie wyróżniona jako osobowość artystyczna i najlepszy dyrygent na konkursach w Niemczech (1992) i USA (1999).
Pod kierownictwem Urszuli Bobryk zespół wyróżnia się dbałością o wysoki poziom wykonawczy, udziałem w wielu międzynarodowych projektach muzycznych oraz promowaniem współczesnej polskiej muzyki chóralnej za granicą.
*