Konfrontacje Teatralne – aneks Kijów, 03-05.09.2011

Data dodania: 31 sierpień 2011

03.09.2011 – 05.09.2011
Konfrontacje Teatralne – aneks
Kijów

Projekt „Konfrontacje – aneks” w Kijowie, Mińsku i Moskwie, realizowany jest w 2011 roku przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego” w ramach programu kulturalnego Przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej.

Priorytetem „Konfrontacji Teatralnych” była zawsze prezentacja lubelskiej publiczności najciekawszych spektakli teatralnych z kraju i za granicy. Jednocześnie jednak, obecność w Lublinie w dniach festiwalu dziennikarzy, krytyków i dyrektorów festiwali wykorzystywana była i jest do promocji lubelskich zespołów. W roku 2010 po raz pierwszy – w ramach wydzielonej części programu teatralnego – goście festiwalu otrzymali intensywny przegląd lubelskich scen i najciekawszych zjawisk w ostatniego sezonu.

Festiwal „Konfrontacje Teatralne” podjął współpracę z Towarzystwem Edukacji Kulturalnej mającą na celu przygotowywanie w kolejnych latach przeglądów lubelskich spektakli w ramach dużych imprez w Polsce i za granicą. Pierwszym efektem tej współpracy będą prezentacje w roku 2011, w Kijowie (wrzesień), Mińsku (październik), oraz Moskwie (grudzień). Partnerami lokalnymi są silne ośrodki – odpowiednio Centrum Sztuki Współczesnej DAKH, Centrum Sztuk Wizualnych i Performatywnych i Centrum im. Meyerholda.

W trzech stolicach naszych wschodnich sąsiadów, lubelskie teatry zaprezentują

„Ferdydurke” Teatr Provisorium i Kompania „Teatr”
„Głód Knuta Hamsuna” Lubelski Teatr Tańca i Scena Prapremier InVitro
„Turandot” neTTheatre
„48/4” Lubelski Teatr Tańca”
„Bracia Karamazow” Teatr Provisorium
Prezentacjom spektakli towarzyszyć będą warsztaty prowadzone przez lubelskich artystów oraz prezentacje projektów realizowanych z partnerami z krajów Partnerstwa Wschodniego. Taka formuła pozwoli nie tylko zaprezentować lubelskie grupy, ale przede wszystkim jest szansą na nawiązanie kontaktów ze środowiskami miast gdzie spektakle będą prezentowane i stworzeniem wspólnych przedsięwzięć artystycznymi.

Harmonogram lubelskich spektakli w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dim Chimer w Kijowie:
3.09 (sobota), godz. 18.00
„Bracia Karamazow” Teatr Provisorium – Duża Scena Teatru Młodego

4.09 (niedziela), godz. 16.00
„Ferdydurke” Teatr Provisorium i Kompania „Teatr” – Duża Scena Teatru Młodego

4.09 (niedziela), godz. 20.00
„Głód Knuta Hamsuna” Teatr Centralny,Scena Prapremier InVitro, Lubelski Teatr Tańca i Drammen Theatre / Norwegia – Duża Scena Teatru Młodego

5.09 (poniedziałek), godz. 20.00
„Turandot” neTTheatre

Wydarzenia towarzyszące prezentacjom w ramach projektu "Konfrontacje Teatralne – aneks":

3-5.09 (sobota – poniedziałek) odbywać się będzie Masterclass prowadzony przez twórców związanych z lubelskimi teatrami: Janusza Opryńskiego, który przeprowadzi zajęcia na temat „Improwizacja i procesy towarzyszące wystawieniu tekstu literackiego na scenie” w oparciu o opowiadanie F. Dostojewskiego „Bobok” oraz Ryszarda Kalinowskiego z Lubelskiego Teatru Tańca, który przybliży działalność Teatru. Udział w zajęciach wezmą warsztatowicze rekrutowani przez Festiwal.

3.09 (sobota) odbędzie się prezentacja Festiwalu „Konfrontacje Teatralne”, programu współpracy z Państwami Europy Wschodniej, Projektu EEPAP (East European Performing Arts Platform).

Wszystkie wydarzenia towarzyszące odbywać się będą na Scenie Kameralnej Teatru Młodego.

designed by know-line.pl