Konfrontacje Teatralne w Lublinie 18.10.2011

Data dodania: 18 październik 2011

Zapraszamy na wtorkowe spektakle, koncert, film i spotkanie podczas Konfrontacji Teatralnych w Lublinie

[b]18.10 – wtorek[/b]

fot. Kino Konfrontacji – Wszyscy umrą a ja nie, reż. Valeriya Gai Germanika

[b]

Spektakle[/b]

16.00 – Mikołaj Mikołajczyk (Warszawa) – Tryptyk: Waiting, Z Tobą chcę oglądać świat, Plesure da Amour (240′) / Maat Festiwal "Peryferie ciała" – Studio TVP Lublin – bilet: 25 zł
Projekt – jak mówi artysta – jest "trzykrotnym spotkaniem, po trzykroć nawiązaniem do tego samego tematu. Trzy razy odnoszę się do siebie samego. Po co? Dlaczego? W poszukiwaniu siebie zaglądam w głąb duszy swojej, aby odpowiedzieć na nurtujące mnie pytania. Szukam recepty na życie, na dobre życie, tu i teraz.”

#2c

18.00 – neTTheatre i Grupa Coincidentia (Lublin, Białystok) – Turandot (70′) – Studio Radia Lublin – bilet: 20 / 30 zł
Ostatnia, niedokończona opera Giaccomo Pucciniego to historia chińskiej księżniczki Turandot zadającej zagadki i uśmiercającej zalotników, którzy nie potrafią ich rozwiązać. W sztuce Passiniego pod postacią ekscentrycznego księcia Kalafa do jej królestwa trafia sam Puccini.

20.00 – TR Warszawa (Warszawa) – Między nami dobrze jest (100′) – Sala Widowiskowa ACK UMCS "Chatka Żaka" – bilet: 60 / 80 zł
Spektakl jest oparty na dramacie Doroty Masłowskiej pod takim samym tytułem. Autorka zderza w nim ze sobą różne pokolenia Polaków, ich odmienne języki, sposoby myślenia, funkcjonowania i inne codzienności. Stawia pytania – o tytułowych "nas", narodową tożsamość, o to co czyni z Polaków wspólnotę i jaki jest ich stosunek do własnej polskości.

#3c

[b]Imprezy towarzyszące:[/b]

14.00 – Teatr Krytyczny – Spotkanie z twórcami Teatru Wolnego: Natalią Kailiadą, Nikolaiem Khalezinem i Vladimirem Shcherbanem / prowadzenie: Roman Pawłowski, Klub Festiwalowy "Czarna Owca" – wstep wolny
Na Białorusi wszystkie teatry są pod kontrolą państwa, a artystów wyznacza Mister Kultury. Mimo, że członkowie Teatru Wolnego utracili swoje oficjalne etaty w białoruskich państwowych teatrach, zespół aktorski od sześciu lat nie uległ zmianom – grupa działa jako środek przeciwstawienia się rządowi i uczynienia teatru "wolnym". Został założony w 2005 roku przez Nikolaia Khalezina i Natalie Koliadę, do których dołączył reżyser Vladimir Scherban. W kraju występują w podziemiu, starając się udzielić głosu zakazanym dramaturgom, wyszkolić młodych artystów w Fortinbras (podziemne centrum sztuki, założone w 2008), publikować współczesne białoruskie sztuki, a także pokazywać swoje prace w całej Europie.

18.30 – Kino Konfrontacji – Wszyscy umrą a ja nie, reż. Valeriya Gai Germanika – Kino ABC – Bilet 7 zł
Reżyserski debiut Germaniki opowiada o trzech czternastolatkach z Moskwy – Katii, Żanny i Wiki, które z wielkim podekscytowaniem oczekują pierwszej w nowym roku szkolnym dyskoteki. Tuż przed nią koleżanki spędzają czas na przygotowaniach. Pojawiają się młodzieńcze konflikty z nauczycielami, rodzicami oraz między nimi samymi. Ostatecznie wszystkie trzy koleżanki pojawiają się na zabawie. Tragiczne wydarzenia na zawsze już zmieniają życie bohaterek.

23.00 – Muzyczne Konfrontacje Nocą – PropaBanda – Klub Festiwalowy "Czarna Owca" – wstep wolny
Cygańskie klimaty i słowiańska dusza spotykają się w jednym muzycznym projekcie. PropaBanda, to zespół, który przywołuje na swoich koncertach klimat kojarzący się z filmami Emila Kusturicy. W muzyce PropaBandy spotykają się elementy polskie, słowackie, węgierskie, rumuńskie, ukraińskie i wiele innych. Grupa wystąpi w składzie: Justyna Jary (taniec, wokal), Marcin Maroszek (akordeon, wokal), Bartek "Mateusz" Pydynkowski (gitara, wokal), Łukasz Owczynnikow (bas, wokal), Paweł "Melon" Maruszak (perkusje) i Oliwier Andruszczenko (klarnet, sax, iłi, wokal).

designed by know-line.pl