Koniec nauki, czas na wakacje! Lato w mieście

Data dodania: 24 czerwiec 2022
Koniec nauki, czas na wakacje! Lato w mieście

uczniowie odebrali dziś świadectwa i rozpoczęli wakacje. We wszystkich szkołach podstawowych na terenie Lublina naukę zakończyło ponad 28 tys. osób, zaś do szkół ponadpodstawowych uczęszczało łącznie ponad 22 tys. uczniów. Od lutego nowymi członkami społeczności szkolnych stali się koledzy i koleżanki z Ukrainy, którzy znaleźli w Lublinie schronienie, uciekając przed wojną w ich kraju.

 

To był szczególny rok szkolny, w którym wśród nas pojawiły się osoby doświadczone wojną i koniecznością opuszczenia domów, szkół i środowisk, w których dotąd żyli. W Lublinie przygotowaliśmy dla nich możliwie najszerszą ofertę pomocy, spotkali się też z otwartością i wsparciem mieszkańców. Wspólnie zdaliśmy ten egzamin na szóstkę z plusem. Życzę zarówno dzieciom i młodzieży, opiekunom, jak i wszystkim pracownikom placówek oświatowych spokojnego czasu zasłużonego odpoczynku oraz zachęcam do skorzystania z wakacyjnych atrakcji przygotowanych przez Miasto mówi Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Oświaty i Wychowania.

 

Na koniec roku szkolnego 2021/2022 w szkołach podstawowych prowadzonych przez Miasto uczyło się 25 446 uczniów. Wśród nich jest 3 776 ósmoklasistów, kończących ten etap edukacji. Do liceów ogólnokształcących uczęszczało 10 517 uczniów (w tym 2 531 w ostatnich klasach, czyli kończących szkołę), do techników 6823 (w tym 1 333 uczniów w ostatnich klasach, czyli kończących szkołę ), a do szkół branżowych I stopnia 992 osób, w tym 392 w ostatnich klasach. 

 

W placówkach prowadzonych przez podmioty inne niż samorząd w ostatnim tygodniu roku szkolnego uczyło się:

– 3 180 uczniów szkół podstawowych, w tym w klasach ósmych – 445,

– 2 790 licealistów, w tym kończących szkołę – 775,

– 1 021 uczniów w technikach, w tym w kończących szkołę – 192,

– 457 uczniów w branżowych szkołach I stopnia, w tym kończących szkołę – 163.

 

W trakcie roku szkolnego do szkół każdego typu oraz do przedszkoli dołączały dzieci i młodzież z ogarniętej wojną Ukrainy. Według danych z Systemu Informacji Oświatowej, w ostatnim tygodniu nauki w roku szkolnym 2021/2022 do miejskich przedszkoli i szkół uczęszczało 1720 uchodźców z Ukrainy. Jest wśród nich 409 przedszkolaków, 1164 uczniów szkół podstawowych i 139 uczniów liceów ogólnokształcących, a także 4 osoby w technikach i jedna w szkole branżowej I stopnia. Jest także 3 uczniów uczących się w szkole muzycznej. Do jednostek prowadzonych przez osoby fizyczne i prawne inne niż samorząd zapisanych jest 286 osób z Ukrainy.

 

Czas wakacji pomoże wypełnić oferta akcji Lato w mieście”. Miasto przygotowało liczne propozycje na aktywne i kulturalne spędzenie wakacji w Lublinie. W ramach wsparcia obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski, Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej oraz CARE International wspólnie z Miastem Lublin zapewnią dodatkowe miejsca dla dzieci i młodzieży ukraińskiej na proponowanych wydarzeniach podczas wakacji w mieście. Zapisy prowadzone są od 10 czerwca bezpośrednio u organizatorów poszczególnych akcji. Zarezerwowanie udziału dla dzieci i młodzieży uchodźczej z Ukrainy jest możliwe pod numerem telefonu +48 451 192 442 w godz. od 9.00-15.00 w języku ukraińskim. Pełna oferta zajęć, ich terminy, a także zasady uczestnictwa oraz wszelkie informacje organizacyjne są dostępne w formie dwujęzycznej na stronie internetowej www.lato.lublin.eu.

Dodatkowo, częścią programu „Lato w mieście” będą pikniki rodzinne „Integracje” w 15 dzielnicach Lublina. Animacje, warsztaty, koncerty i spektakle w polskiej i ukraińskiej wersji językowej to zachęta do swobodnej zabawy dla dzieci. Wstęp na wydarzenia, które odbywać się będą w każdy weekend lipca i sierpnia, jest bezpłatny, całkowicie sfinansowany ze środków pochodzących z Fundacji PCPM. Wakacyjne spotkania integracyjne rozpocznie specjalna edycja Festiwalu Kultury Rodzinnej w Parku Ludowym w dniach 25-26 czerwca.

 

designed by know-line.pl