tegoroczny sezon miejskiej wypożyczalni rowerów dobiega końca. Od połowy listopada do dyspozycji użytkowników pozostanie 300 jednośladów, a z początkiem grudnia będzie ich 100. Czas funkcjonowania rowerów w okresie zimowym będzie uzależniony od warunków pogodowych oraz zainteresowania. Pełna oferta Lubelskiego Roweru Miejskiego wróci ponownie wiosną.
– Funkcjonowanie Lubelskiego Roweru Miejskiego w mijającym sezonie oceniamy bardzo pozytywnie. Odnotowaliśmy duże zainteresowanie mieszkanek i mieszkańców oraz odwiedzających nas gości korzystaniem z tej formy podróży po mieście. Na rosnącą popularność systemu wskazuje też stale zwiększająca się liczba zakładanych kont. Wartością dodaną jest również zintegrowanie oferty z komunikacją miejską, co wyróżnia Lublin spośród polskich miast. Dane za blisko osiem miesięcy pokazują, że Lubelski Rower Miejski jest popularnym środkiem transportu. Dlatego w pilotażowej formie chcemy go również utrzymać w miesiącach zimowych. Pozostawienie określonej liczby rowerów rozlokowanych na 10 najpopularniejszych stacjach pozwoli na zbadanie potencjału prowadzenia wypożyczalni w okresie zimowym i wyznaczy kierunek działań na kolejny sezon – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.
Do tej pory Lubelski Rower Miejski wypożyczono ponad 152 tys. razy, a liczba jego użytkowników to 21 300 osób W samym okresie wakacyjnym, czyli od 24 czerwca do końca sierpnia liczba wypożyczeń przekroczyła 47,8 tys., a z LRM skorzystało ponad 4,7 tys. nowych użytkowników. Przypominamy, że zgodnie z zapisami umowy sezon podstawowy kończy się 30 listopada i w tym terminie tracą też ważność abonamenty. Prosimy zatem użytkowników o wykorzystanie zgromadzonych w ten sposób środków. Korzystanie z elektronicznej portmonetki nadal będzie możliwe.
Lubelski Rower Miejski wystartował 21 marca. Przed rozpoczęciem sezonu flota rowerów przeszła gruntowną modernizację i zyskała nową kolorystykę oraz elementy graficzne wybrane w głosowaniu przez mieszkanki i mieszkańców. System, w porównaniu do lat ubiegłych, został również rozbudowany o dodatkowe stacje pasywne. Pojawiły się one na węzłach przesiadkowych oraz zespołach przystanków przesiadkowych przy ulicach: Lipowej, Wróbla, Bohaterów Monte Cassino, Turystycznej, Królowej Bony, Abramowickiej oraz Żeglarskiej. Ponadto zarówno nowe, jak i dotychczasowe stacje pasywne wyposażono w stojaki rowerowe.
W ramach miejskiej wypożyczalni (w pełnym sezonie) użytkownicy mieli do dyspozycji 625 rowerów, w tym 15 dla dzieci, rozlokowanych na 129 stacjach. Od tego sezonu system LRM jest powiązany z komunikacją miejską poprzez integrację z Lubelską Kartą Miejską i systemem Lubika. Posiadacze biletu okresowego mają możliwość korzystania z roweru miejskiego nieodpłatnie przez 30 minut dziennie. Taki bonus obowiązuje w każdy dzień ważności biletu okresowego. Z kolei dla osób posiadających identyfikator LKM obowiązuje specjalny cennik wypożyczeń i abonamentów. Przez pierwsze tygodnie funkcjonowania systemu obowiązywała specjalna promocja. W tym czasie, użytkownicy po wpłaceniu 1 zł opłaty, mieli możliwość bez ograniczeń korzystać z miejskich rowerów. Od 15 maja wprowadzono odpłatność za użytkowanie rowerów miejskich, zgodnie z obowiązującym cennikiem.
Lubelski Rower Miejski zainaugurowano we wrześniu 2014 roku. Od tego roku system w zakresie zarządzania i obsługi jest całkowicie miejski – operatorem jest MPK Lublin.
Szczegóły dotyczące Lubelskiego Roweru Miejskiego oraz aplikacji dostępne są na dedykowanej stronie: www.lubelskirower.pl
Lubelski Rower Miejski w liczbach (dane za okres od 21 marca do 13 listopada 2023 r.):